•  

Tuisk (03.02.2013 00:00)

Autor: Jüri Kamenik

Tuisk 23.11.2009
Foto: Sander Hüdsi

Tuisk on ilmastikunähtus, mis on seotud tuulega. Seejuures üheks tingimuseks on kas sadav lumi, lahtine lumi maapinnal või mõlemad.

Põhimõtteliselt võib eristada kaht tüüpi tuisku – esimene neist tekib juba 4-6 m/s tugevuse tuulega, teisel juhul aga on tuul üle 15 m/s. Põhjus on selles, et kui tuul on tugevam kui umbes 9 m/s, siis surub ta sadava lume kokku ning tuisu tekkimise tõenäosus on väiksem. Kui aga tuul on väga tugev, eriti üle 20 m/s, siis suureneb taas oluliselt tuisu tekkimise tõenäosus.

Vahet tehakse pinnatuisul, kui lumi kandub edasi mööda maapinda ja see ei piira nähtavust; madaltuisul, kui tuul tõstab lume mõne meetri kõrgusele, seejuures horisontaalne nähtavus halveneb, ent taevas jääb nähtavaks; ja üldtuisuks, kui väga halb (alla 1 km) on nii horisontaalne kui vertikaalne nähtavus (nii pilved kui kauged objektid jääva tuisuvaniku taha).
Eriti ohtlikuks loetakse tuisku, kui keskmine tuule kiirus on vähemalt 15 m/s vähemalt 12 tunni jooksul (vt tsüklon Irmelahttp://www.horisont.ee/node/800 ja EMHI ülevaade)
Maailma piires siiski varieeruvad tuisu kriteeriumid üsna palju, vt: Wikipedia

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam