•  

Kastemäng päikeselisel hommikul (pühasära ja opositsiooniefekt) (18.09.2009 19:48)

Autor: Jüri Kamenik

Pühasära päikeselisel ja kastesel hommikul murul (16.9.2009). Autori foto.

Teise nurga alt vaadatuna ei ole pühasära. Autori foto.

Hommikul selge ilmaga, kui lõppenud ööst on rohule jäänud kaste, võib märgata üsna huvitavat nähtust: kui vaatame kastest muru nii, et päike jääb otse selja taha, siis pea varju ümbruses (täpsemalt antisolaarses punktis) on märgatavalt heledam oreool, mis vastavalt kauguse suurenedes pea varjust muutub üha nõrgemaks kuni on üle läinud tavalise heledusega kastetilkadega muruks. Seda optilist nähtust nimetatakse pühasäraks ehk nimbuseks (Heiligenschein).
Millega tegu ja kuidas see tekib? See optiline nähtus on seotud päikesevalguse tagasipeegeldumisega. Kastetilgad on nagu väikesed läätsed. Need ei asu tihedalt liibununa  taimelehtedel, sest viimastel on vahakiht või karvakesed, mis takistab tilkadel taimelehti märgamast ja seega püsib väga väike vahe tilga ja lehe vahel. Kui päikesevalgus läbib tilka, siis viimane koondab valguse heledaks täpiks taimelehel ja selle heleda täpi hajunud valgus läbi tilga, mis murdub samasse suunda, kust tuli valgus.
Oreool on heledam saabunud valguse suunas, sest piisad on enamasti pisut deformeerunud kujuga või pole asend lehe suhtes piisavalt soodne ning valgus peegeldub tagasi teatud koonuse ulatuses. Sellest siis heleduse vähenemine pea varjust eemaldudes.
Tegelikult on olemas veel üks, kirjeldatud nähtusele sarnane efekt. See tekib kuskilt kõrgemalt näiteks metsale vaadates ning tekib pühasärale sarnanev oreool või heledam ala tsentriga vaatleja varju ümber. Seda on õigem nimetada opositsiooniefektiks, sest tekib valguse ja varju suhete tõttu, mitte aga kastetilkade tõttu, nagu pühasära: otse vaadates on näha enamasti päikese käes olevad objektid (lehed, maapind jne), mis siis peegeldavad valgust tagasi ja muudavad vaatepildi suhteliselt heledamaks, kuid mida rohkem kõrvale (väiksema nurga all) vaatame, seda rohkem on näha varjusid ja tumedamaid kohtasid ning heledus on seega suhteliselt väiksem ehk teisiti öeldes, otse valgustatuse sihis ei näe varjusid, aga veidi kõrval juba näeme. Niiviisi kujunebki pühasärale sarnanev opositsiooniefekt.
Mõneti sarnane neile nähtustele on ka glooria, kuid sellel on värviline ring helenduse ümber (tekib teatud juhtudel pilvedele projitseerunud varjude ümber), pühasära ja opositsiooniefekti puhul ei ole kuskil värvilist helendust.

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam