Internet Exploreri versioonid < 8 pole toetatud!

Definitsioonid ja selgitused

Vulkaaniline tuhk tekitab Bishopi rõngaid (21.04.2013 16:49)

Autor: Jüri Kamenik

Väga hea foto Bishopi rõngast.
Autor Peter-Paul Hattinga Verschure

Bishopi rõngas
Vulkaani atmosfääri paisatud tuha tõttu võib tekkida spetsiifiline optiline nähtus – see on Bishopi rõngas. Selle tekkeks on vaja võrdlemisi suurt aerosooli (suitsu või vulkaanilise tuha)  kontsentratsiooni.

Rõnga nägemine on üsna vähetõenäoline, sest enamasti on see hajus ja vähemärgatav punakas või pruunikas ring päikese ümber, mille nurkraadius on umbes 28 kraadi, olles seega kõige tavalisema haloringi omast suurem.

Fotot  Bishopi rõngast vaata SIIN  ja SIIN (viimasel fotol on väidetavalt samuti rõngas olemas, kuigi sisuliselt midagi näha pole).
Bishopi rõngas tekib troposfääri ülaosas või stratosfääris olevate väga väikeste (mikromeetri suurusjärgus) ja ühtlase suurusega tolmuosakeste või väävelhappetilgakeste põhjustatud  päikesevalguse difraktsiooni tõttu. Bishopi rõnga tekkeks ei pea tingimata olema atmosfääri sattunud vulkaanilist tuhka, vaid ka suurte metsatulekahjudega võib piisavas kogustes suurtesse kõrgustesse jõuda nii palju suitsuosakesi, et vastav nähtus saab tekkida.
Bishopi rõngast märgati esimest korda pärast Krakatau vulkaanipurset 1883. aastal. Nime ongi nähtus saanud selle täpse esmakirjeldaja, Sereno Bishopi järgi, kes nägi nähtust 5. septembril 1883. aastal Honolulus.  Esimest korda märgati rõngast siiski juba augusti lõpus.

Eelmised artiklid: Arhiiv