•  

Üks torm ajab teist taga (30.11.2015 17:36)

Autor: Ele Pedassaar

Kas juhus? Kustpoolt andresepäeval (30.11) tuul puhub, sealtpoolt puhub ta kuni järgmise pööripäevani.

Merivälja muul 28.11.2015
Foto: Triinu Sarv

Eile (29.11) pärastlõunal arenes Šotimaa Põhjamere poolsel rannikul äge madalrõhkkond, mis kiires läänevoolus Taani ja Lõuna-Skandinaavia ületas ning täna (30.12) varahommikul Stockholmi lähistele Läänemere rannale jõudis. Eesti läänerannikul tõusid siis lõuna- ja kagutuule iilid üle 20 m/s ning järgneva mõne tunni jooksul tugevnemine jätkus.

Kell 10.00 mõõdeti Sõrve sääre tipus edelasse pöördunud tuule kiiruseks 31,4 m/s. Samal ajal hakkas Pärnu lahes veetase kiiresti tõusma ning kerkis südapäevaks 60 cm-lt 130 cm-ni: maksimum, 130,1 cm mõõdeti kell 12.10. Pärnu lahe jaoks on kriitiline piir 160 cm üle keskmise taseme. Haapsalus ja Virtsus (kriitiliseks piiriks on 140 cm üle keskmise), jäi veetase 100 cm-st madalamale. Lõuna-edelatuul ulatus südapäevaümber mandri läänerannikul veidi üle 21 m/s. Seejärel tõi kerge tuule muutus edela-lõuna suunalt edela-lääne suunale kiire alanemise, kuna pööris ise oli kihutanud üle Läänemere põhjaosa Soome edelarannikule. Saartel andis tuul järele, mandril alles kogus hoogu: sisealadel ulatusid lõuna- ja edelatuule iilid 15-18 m/s, rannikul 20-27 m/s, rahulikum oli päev Kagu-Eestis, kus tuuleiile mõõdeti 12 m/s.
Madalrõhkkonnaga kaasas käivad vihmapilved trügisid läänest itta ning õhtu poole saabus alates saartest sajule vahe.
Eeloleval ööpäeval (1.12) liigub madalrõhkkond piki Soome läänerannikut põhja poole ja nõrgeneb veidi. Selle tagalast saabub Eestisse aeg-ajalt niiskeid pilvi ning homme päeval ka külmemat õhku. Läänes sajab vihma, ida pool tuleb sekka lörtsi. Tuul pöördub järk-järgult edelasse ja läände ning annab öösel järele, iilid jäävad rannikul alla 20 m/s. Hommikul põhjustab külmema õhu sissevool aga lääne- ja looderannikul uue tuule tugevnemise ning loodesse pöörduva tuule iilid võivad tõusta taas 25 m/s, sisealadel peaks jääma tuulepuhangud 15 m/s madalamale. Õhutemperatuur on öösel 0..+5°C vahel ning päeval tõuseb vaid kraadi jagu.
Sama tsüklon kujundab meie ilma veel kolmapäeva (2.12) öösel, siis peaks merelt üle Eesti libisev kõrgrõhuhari rahulikuma hetke tooma. Läänevool aga ei peatu ning juba neljapäeval (3.12) on oodata Norra merelt värskeid sajupilvi. Reedel (4.12) võib olukord taas ärevaks minna, kuna tänase seisuga näitavad ilmamudelid uue väga ägeda pöörise saabumist Läänemerele.
Olgu andresepäevaga kuidas on, aga õhk liigub pööriste ümber ringiratast ning meie ilm sõltub sellisel sügistalvisel aasta-ajal ikka sellest, kas madalrõhkkonnad mööduvad meist põhja- või lõuna poolt. Lähiajal jääme veel tsüklonite soojemasse ja lõunaserva ning üks torm ajab teist taga.

Eelmised artiklid:

30. novembri tormiilm (27.11.2015) Põhja-Euroopa ilm on lähiajal väga tormine. Atlandi ookeani sooja veemassi kohal tekib ühe ööpäeva jooksul vähemalt üks uus ja väga aktiivne madalrõhkkond, mis kandub jõulises läänevoolus Skandinaaviasse. Nädala lõpul Läänemeremaade kohale jõudev õhukeeris on alles Ameerika rannikul kujunemisjärgus ja selle prognoositav liikumistee on kujutatud satelliidipildil.

Kadriilm – sant ilm (24.11.2015) Härmas marjad 24.11.2015 hommik Raplamaal Foto: Evelin Nummert “Kadripäeval läheb sügis üle talveks!” - nii kõlab üks paljudest vanarahvatarkustest. Sellise pool-merelise ja pool-mandrilise kliimaga maal nagu Eesti on selline väide üsna suhteline. Tõsi ta on, et külmad õhumassid mööduvad meist juba väga lähedalt ning Soomes, Lapmaal on miinuskraade mõõdetud juba alla 27, lumi on maas ning mõnel pool ulatuvad hanged poole meetrini. Silmailuks on lund ka Eestis (enamjaolt põhjapoolses osas) ning laste poolt on esimesed memmedki üles ehitatud.

Maanteeamet hoiatab: teeolud on muutlikud! (21.11.2015) 21.11.2015 Raplamaal. Sajujooneste pilvede vahelt hakkas lõpuks ka tihedat sadu tulema, mis polnud otseselt rahe ega lumi, vaid pigem külmunud vihma moodi.  Kuna paistis ka päike, ajas ka vikerkaar end üle taeva kaardu. Seda kõike võis olla nii 10-15 minutiks. Foto: Evelin Nummert

Millal see lumi siis tuleb? (19.11.2015) Kui veel eile näitasid erinevad ilmakaardid uue nädala alguseks tihedat lumesadu, siis tänaseks on need lootused kõvasti kahanenud. Vaid Soome lääne- ja keskossa prognoosivad sealsed sünoptikud kuni 20 cm lund.

Viimane aeg rehve vahetada (18.11.2015) 22.11.2014 Viljandimaal Foto: Vello Mägi Veel mõned päevad püsivad õhutemperatuurid enamaltjaolt plusspoolel, kuid edaspidi on tegemist juba libeduse, lume ja lörtsiga. Maanteeamet andis juba täna varahommikul välja libedahoiatuse, Põhja-, Lääne- ja Edela-Eestis tuli arvestada miinuspoolel olevate teepinna temperatuuridega.

Tihedat lumesadu teisipäevaks - autojuhid võiksid rehvivahetuse peale mõelda (17.11.2015) Nädala lõpupäevil toovad tuuled põhjapooluselt külma õhku üle Briti saarte Kesk-Euroopasse, pühapäevaks või hiljemalt uue nädala alguseks jõuab külm ja lumesadu ka meile.

Talve tulek?! (16.11.2015) Lea Marmor Talvepäev Nõmmel 27. november 2010 Millal tuleb talv? Ega tali taeva jää, ütleb vanarahvatarkus. Sünoptik Ele Pedassaar valas aga talveootuse luulevormi.

Euroopas haruldane suur-rabakiil laiendab Eestis oma levikut (06.11.2015) Foto: Merike Linnamägi Keskkonnaminister kinnitas suur-rabakiili kaitse tegevuskava, milles ette nähtud uuring annab vastused liigi laienevale levikule ning võimaldab planeerida kaitsetöid.

Merevesi on keskmisest tunduvalt soojem (04.11.2015) Päikesetõus Osmussaarel 20.10.15 Foto: Anett Ruven Soome ilmateenistus teatab, et merevee temperatuur on tänavu keskmisest kolm kraadi kõrgem, ulatudes mõnel pool 12 kraadini. Olukord on väga sarnane  eelmise sügisega, meri on  mõnel pool isegi veidi soojem.

Liivalaia tänaval saab kontrollida õhukvaliteeti (04.11.2015) Möödunud nädalal paigaldati Liivalaia tänaval asuva õhuseirejaama seinale interaktiivne ekraan, mille abil saab igaüks ise vaadata infot selle kohta, milline on parasjagu õhukvaliteet kõikides Eesti seirejaamades.

Oktoober oli mõnel pool rekordiliselt kuiv (02.11.2015) Foto: Evelin Nummert Oktoober möödus kõikjal väga väheste sademetega ning kujunes pikkades vaatlusridades üheks kuivemaks. Mõnes jaamas oli oktoober aga rekordiliselt kuiv.

Kivisisaliku kaitse paraneb (30.10.2015) Foto: Merike Linnamägi Põhja-Euroopa suurima sisaliku asurkonna säilimiseks Eestis ning arvukuse tõstmiseks kinnitas keskkonnaminister Marko Pomerants kaitse tegevuskava.

Tänane päev läbi nelja aasta (26.10.2015) 4 aasta ilmaolud 26.10. aastatel 2012-2015 Foto: Kalmer Saar

Röövlinnuseire aasta lindudest: herilaseviu arvukus taastumas, hiireviu stabiilne (19.10.2015) Hiireviu Foto: Richard Simso Valminud on kokkuvõte tänavusest röövlinnuseirest, kus teiste röövlindude kõrval vaadati üle ka käesoleva aasta lindude, viude, arvukuse ja pesitsusedukuse tulemused.

Ilmast ilma ilmast (09.10.2015) Meteoroloog Tiina Tammets esitles oma uut raamatut - sedapuhku on tegemist luule- ja pildiraamatuga päris väikestele, kuigi palju rõõmu ja äratundmist saavad sealt ka täiskasvanud.

Põhjarannikul teeb vihma mereefekt (08.10.2015) Soome ilmateenistuse FMI radaripilt Tänaseid radaripilte uurides jääb mulje, et väikesed vihmapilved on vaid kuju muutes põhjarannikul paigas ja ei kavatsegi kusagile liikuda. Merevesi on nimelt veel soe, kuid põhjast saabuv külm õhk muudab tekkinud niiskuse vihmapilvedeks

Viuaasta kangelased hakkavad rändama (08.10.2015) Kordian enne rändele asumist Põlvamaa lääneservas, foto Urmas Sellis Sügisene linnuränne on täies hoos, teiste rändlindudega lahkub ka enamik meie viudest. Viuaastal on võimalik nende rännet jälgida ka virtuaalselt, sest kaks Põlvamaalt pärit isast hiireviud kannavad GPS-saatjaid. Esimene neist on juba kevadest tuttav viu Villu, teine tänavu kevadel koorunud noorlind Kordian. Omavahel sugulased nad siiski ei ole.

Nädalavahetusel loendati üle saja tuhande linnu (05.10.2015) Tartumaal Mehikoormas Foto: Arne Ader Nädalavahetusel toimunud rahvusvahelistel linnuvaatluspäevadel EuroBirdwatch2015 oli pühapäeva pealelõunaks laekunud andmetel Eestis kokku loetud üle saja tuhande linnu vähemalt 136 liigist.

Nädalavahetusel on rahvusvahelised linnuvaatluspäevad (29.09.2015) Kas keegi kala soovib? Jäälind 28.09.15 Pärnumaa Foto: Helen Parmen 3.–4. oktoobril toimuvad traditsioonilised rahvusvahelised linnuvaatluspäevad EuroBirdwatch 2015. Sellega pööratakse tähelepanu lindude sügisrändele ja meid ümbritsevale linnurikkusele. Osalemiseks tuleb neil päevil vaid lindude tegutsemist jälgida. Seda võib teha nii koduaias kui ka pikemal linnuretkel.

Ööl vastu esmaspäeva näeb kuuvarjutust (25.09.2015) Kuuvarjutus Tallinnas. Vaata kuuvarjutuse täpset kulgu videolt Timeanddate lehel. 28. septembri varahommikul on Eestis võimalik näha täielikku kuuvarjutust. Varjutus algab kell 3.12, kui Kuu liigub Maa poolvarju ja Kuu ketas hakkab ühest küljest tuhmuma ning algab poolvarjuline varjutus, teatab Tartu Tähetorn.

Eesti vete kaitseks on võimalus igaühel oma arvamust avaldada (24.09.2015) Õhtu järvel 6.09.15 Pärnumaa Foto: Anne Aaspõllu Eesti jõgede, järvede, mere ja põhjavee kaitseks koostatakse uued kavad ja oktoobri lõpuni on igaühel võimalik kavade kohta oma arvamus öelda.

Mida püüda pildile septembrikuus? (22.09.2015) Mets-lehelind, kes on teel talvituma troopilistele aladele Foto: Remo Savisaar September hakkab juba lõppema ja loodus ennast sügisvärvidega ehtima. Mida veel praegu peale imeliste loodusvaadete pildile püüda? Mõned aastad tagasi kirjutas sellest tunnustatud fotograaf Remo Savisaar oma kogemustele toetudes Photopointi ajaveebis. Toome nüüd need teadmised ka ilm.ee pildisaatjateni.

Algab sookurgede loendus (09.09.2015) Söögipaus Mõni tera ikka on maha pudisenud, neid sookured enne pikka reisi sealt otsivadki. 25.09.2013 Foto: Leili Valdmets Käesolev aasta on sookurgede seireaasta. Selle raames toimub ka sügisel peatuvate sookurgede loendus, millele saab kaasa aidata igaüks. Loendusperiood on 14.-27. september, keskne aeg 20. ja 21. september.

Peegelduvad aknaklaasid põhjustavad lindude hukkumise (25.08.2015) Kuldnokad parves toitumas Foto: Aime Vahur Tallinna Keskkonnaamet ja Tallinna Linnuklubi paluvad inimestel, kes viibivad ruumides, mille akende vastu linnud lendavad, muuta need võimalusel lindudele nähtavaks, kleepides akendele ruumi värvusega kontrastis olevaid pabereid või tõmmata klaasile maalriteibist ribasid.

Hilissuve ilmavõlu (21.08.2015) Foto: Helen Parmen Nüüd siis saab juba kaks nädalat ilusat ilma täis ja keegi ei mäletagi lõpuks, kuidas seda aega oodata andis. Ikka lõpp hea, kõik hea. Stabiilne kõrgrõhuala keskmega vahetult meie saarte kohal või nende lähedal rõõmustab nii silma kui kõrva ja kogu olemist veel pea nädala.  

Raadio Kuku Digitund: kas usaldada norrakaid või soomlasi ehk miks ilmaäpid erinevat infot annavad ja milline on parim? (10.08.2015) Tänases Digitunnis prooviti selgust saata, kust tuleb telefoni sisse ilm ehk miks üks ilmaäpp ütleb, et vihma sajab ja teine, et paistab päike. Pooled eestlased vannuvad truudust norrakate ilmateatele, pooled soomlaste omale, aga kuidas tegelikult on?

Ilm Viru Folgil tuleb üldjoontes päikeseline ja soe (06.08.2015) Pilt Käsmu veebikaamerast Selle aasta folgiilim tuleb üldjoontes päikeseline ja soe, kuid laupäeva õhtul oleks mõistlik vihmakindlad kehakatted lähedal hoida.

Parem aeg on alles ees (31.07.2015) Pooleteise meetri kõrgused floksid, niisama kõrged gladioolid kuulutavad jätkuvat suve. Ükskõik, et ujuda tuleb 17 kraadises vees ja päikesepuudusest ähvardab depressioon, suvi ikkagi.

Vihmapilvede taustal (24.07.2015) Rünksajupilved võtavad jälle võimust. 20.07.2015.Paunkülas kell 18:36 Foto: Laidi Koppel. Inimene harjub kõigega ja nii pole see normist keskmiselt 1..3 kraadi külmem suvi enam nii hull midagi. Aga õnne peab olema, et üksikud päikesehetked looduses kinni püüda.

Jutud uuest väikesest jääajast osutusid spekulatiivseteks (21.07.2015) Eelmisel nädalal levisid meedias kulutulena teated uuest väikesest jääajast, mis saabub koos Päikese aktiivsuse langusega aastatel 2030-2040. "Ütlen otse - kõik see on täielik rämps", väitis klimatoloog ja NASA Goddardi kosmoseuuringute instituudi direktor Gavin Schmidt nende kuulujuttude kohta oma twitteri kontol.

Kagu-Eestis kihutavad nädalavahetusel autod ja pilved (16.07.2015) Nädalavahetusel (17.-19.07) Tartus, Elvas ja Otepääl toimuva auto24 Rally Estonia ajal kipub ka õhuruum olema kiires sõiduvees.

Eestis nähti haruldast asperatust (10.07.2015) 6. juulil nägid ja pildistasid paljud inimesed pilvi, mida nad polnud enamikus kunagi näinud. See tekitas näiteks pilvehuviliste grupis mitu päeva kestnud võimsa piltide voo. Nähtu sarnane kõige enam kaootilis-laineliste kihtrünkpilvedega (Undulatus asperatus). Kaootilis-lainelised kihtrünkpilved (Undulatus asperatus) 6. juulil Vasalemma kohal

Puhkajatele raamatud ja ristsõnad (09.07.2015) Näib, et suurem osa suvest läheb vett vedama. Ilmakaardid on tõepoolest jälle juunikuise ilmega ja ega see ilmgi palju parem ole. Kokkuvõttes jääb õhutemperatuur juulis  ilmselt mõni kümnendik kraadi normist madalamaks.

Äikesekükk päästab piksleöögist (09.07.2015) Äikesetorm 16.08.14 Foto: Kristian Pikner Soome ringhäälingu hommikutelevisioonis demonstreeriti võimalust pikselöögist pääsemiseks, kui läheduses ei ole pakkujooksmiseks hooneid. Sellele moodusele anti nimeks "ukkoskyykky", mis eesti keeles võiks siis olla "äikesekükk".

Ilmahuviliste ja äikesevaatlejate kokkutulek 2015 (08.07.2015) Ilmahuvilised 2014. aastal Tartus Ilmahuviliste ja äikesevaatlejate ühiskokkutulek toimub ka sellele suvel. Järjekorras juba kuues iga-aastane kokkusaamine leiab seekord aset laupäeval, 18. juulil Jõgeval Jõgeva Põhikooli aulas aadressil Rohu 10. Registreerumine kuni 12. juulini.

Orhideeline kaunis kuldking sai kaitse tegevuskava (08.07.2015) Metsade kaunitar Kaunis kuldking 07.06.15 Raplamaa Foto: Helen Parmen Eesti ja Euroopa kõige suuremate õitega orhideeliigi kauni kuldkinga (Cypripedium calceolus L.) kaitseks ja hea seisundi säilitamiseks kinnitati kaitse tegevuskava.

Helkivate ööpilvede aeg (06.07.2015) Helkivad ööpilved. Foto: Kalmer Saar Sel aastal on polaarmesosfääripilved, rahva suus tuntud kui helkivad ööpilved, taas väga sagedased ning hästi nähtavad.

Juuli esimene nädalavahetus toob kuumalaine (01.07.2015) Foto: mai_shh. Kes ei saanud pruuniks 2. juuniks ega ei saa ka 2. juuliks, siis algaval nädalavahetusel peaks küll kõikjal Eestis saama sooja suvepäikese käes mõnuleda.

Nagu polekski veel suve (26.06.2015) Foto: Eve Kõrts. Isegi põhjamaise suve jaoks(ööpäeva keskmine õhutemperatuur 13°C), on ikka veel jahe. Aga väike lootus ilma paranemiseks on nüüd lükkunud juulisse. Lootuse kaotanud suveootajatele võib tuua veelgi hullemaid näiteid.

Kalendrisuvi algab (19.06.2015) Foto: Anne Aaspõllu Milline on suvi eestlase unistustes ja milline tegelikkuses, on enamasti nagu kaks kokkusobimatut pusletükki. Linnainimesena ei anta tihti aru, millisel laiuskraadil me elame ja soovitakse pigem seda, mis jääb Vahemere äärde. Unistamast ei keela meid aga keegi ja vahest need ka täituvad.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam