•  

Kui noor kuu saab, siis muutub ilm (17.06.2009 18:55)

 

Pilt: Austin Planetarium

"Kui noor kuu saab, siis muutub ilm", ütleb rahvatarkus. Esmaspäeval, 22. juunil ongi Kuu loomine ja võimalik vanarahva tähelepanekuid ilma seostest Kuu faasidega kontrollida. Aga sellekohaseid tähelepanekuid on aegade jooksul palju tehtud.

Näiteks:
"Uus kuu toob uued ilmad"

"On enne noort kuud ilmad juba kaua aega kestnud, siis kestab see noore kuu aegu harva veel edasi, enamasti ikka noore kuuga ta muutub"

"Vihm selsamal päeval, kui kuud luuakse, tähendab tervel esimesel veerandil vihmast aega"

"Kui peale kuu loomist kolm päeva ilusad ja kuivad ilmad on, siis kestavad niisugused ilmad ka kuni kuu viimase veerandini edasi, vastasel korral tulevad aga vihmased ilmad."

Tänavusel aastal peaks kehtima ka (tõsi küll, kaheldava väärtusega, kuid lootustandev) ennustus:  "Kui kuu luuakse esmaspäeval, siis on oodata ilusat ilma"

Kuu luuakse taevakalendri andmetel esmaspäeval kell 22.25 - ka kellaaegade järgi saab prognoose teha:
"Mida lähemal keskööle vahetab kuu faasi, seda ilusam on ilm järgneva seitsme päeva jooksul. Mida lähemal keskpäevale, seda muutlikum ilm tuleb."

Kuu loomise kellaaja teadasaamiseks kasutati vanasti pihlakapulki:

"(Veel räägib vana rahvas kuu loomisest järgmise lou) Panna üks toober jääre tasa vett täis, üheksa toorest pihlaka puu pulka vette parajast kui kuu loomise aeg on, siis minna need pulkad vee põhja, nii et pihlaka puu vana kuu ajal vee peal, ja noore kuu ajal vee põhja vajub."
allikas: UK kartoteek

Eelmised artiklid:

Metskuklaste pesade järgi otsustades peaks suvi soe ja kuiv tulema (16.06.2009) Kuklased (metsasipelgad) ehitavad vihmase suve eel, eriti jahedat ja vihmast suve ette aimates oma pesakuhilad kõrgemaks, sooja ja kuiva suve ootel aga sügavasse maasse, ütleb rahvatarkus.

Kui kevadel toomingad kaks nädalat õitsevad, kestab sügis kaks kuud (19.05.2009) Foto: Koidula Kliimannmaipiltide galeriist Vanarahvatarkus ütleb, et "kui kevadel toomingad kaks nädalat õitsevad, kestab sügis kaks kuud, õitsevad nad kolm päeva, siis on sügisel lumi maas." Sellele ütlemisele tuginedes võib arvata, et sügis tuleb pikk - tänu jahedapoolsetele ilmadele on toomingate õieilu jätkunud juba pikemat aega. Tõsi küll, teise, märksa laiemalt tuntud rahvatarkuse järgi kaasnebki toomingate õitsemisega külm ilm.

Tänane jüripäev tõotab sooja suve (23.04.2009) 04.aprill 2009Foto: Leili Valdmets Jüripäeva on rahvakalendris peetud suve alguseks, mil ööd muutuvad valgemaks, hakkab kasvama mets ja rohi, avaneb kogu loodus ja kari lastakse välja. Jüripäevaga seoses on ka mitmeid ilmaennustusi ja neid aluseks võttes võib väita, et tuleb ilus suvi.

Põllule võib saada aprilli eelviimasel nädalal (15.03.2009) 15.03.2009Foto: ilm.ee Vanarahva tarkuse kohaselt lubavad ilmaolud põldu kündma minna 40 päeva peale seda, kui kuusk kolmandat korda talve jooksul on okkad langetanud.

Kui Mart sulatab, siis Kadri külmetab (10.11.2008)

Ahvenauimed lubavad talve alguseks detsembri lõppu (04.11.2008)

Oktoobri lõpu vihm annab hea aasta ja jõuluks tuisused ilmad (28.10.2008) "Oktoobri lõpu vihm annab hea aasta ja tuisused ilmad", ütleb vanarahvatarkus. Vihma sadaski  eile ja täna (kohati tuli rahetki), ilmajaam prognoosib sadu ka lõppeva kuu järelejäänud päevadeks.

Ahvenauimed ennustavad korralikku talve (10.09.2008)

Haned lähevad, kus hallad on? (20.10.2008) Kured lähevad, kurjad ilma, haned lähevad, hallad taga, luiged lähevad, lumi maas... Seda vanasõna teavad vist küll kõik. Haned juba lähevadki, paraku  on veel vähemalt nädala jagu oodata soojade ilmade jätkumist. Ilmajaam lubab veel järgmise nädala algusekski edelatuuli.

Kui kolletamispäeval mets alles roheline, siis on pikk talv tulemas (14.10.2008) Kui lehed oktoobrikuul veel puude otsas ja kolletamispäeval mets alles roheline, siis on pikk talv tulemas, ütleb vanarahvatarkus.

Talv tuleb vanarahva ilmatarkusele tuginedes hiline (15.10.2008) Tibusid loetakse sügisel - hoolimata  looduses tehtud tähelepanekutest on pikaajaliste  ilmaprognooside tõenäosus väike:  "põllumees sügise tark" ning "eks sügisel näe, mis suvi on toond", konstanteeris vanarahvas.

Ilus idu valmistab lõikusepidu (12.10.2008) Ilus idu valmistab lõikusepidu, ütleb vanasõna. Täna, oktoobri teisel pühapäeval tähistab luterlik maailm lõikus-tänupüha.

Sügisene udu tähendab sooja, kevadine udu külma (10.10.2008) "Sügisene udu tähendab sooja, kevadine udu külma", ütleb rahvatarkus. Teine vanasõna täpsustab: "Sügisene udu tähendab kolmeks nädalaks sooja, kevadine aga kolmeks päevaks külma".

Seitsmevennapäev ennustab sadude jätku (10.07.2008)

Seitsmemagajapäev (27.06.2009)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam