•  

Pilvemääraja: pilvemaastik (21.05.2010 16:16)

Autor: Jüri Kamenik

Pilvemaastik 24. juulil 2005. Põhilisteks pilveliikideks on Cirrus uncinus-fibratus kohatise kaootilise elemendiga (intortus-ilmingud) ja madalal horisondi kohal Altocumulus-Stratocumuluse segu. Mõnes kohas on näha sakmelisi tippe. Optilistest nähetest on esindatud ebapäike.
Foto: Enely Ehtla

On tavaline, et taevas on korraga palju pilveliike ja pilvesegusid ja pole pilvemaastik sellelgi fotol erandiks. Ilma lühiprognoosimise (nowcasting, 6-12 tunniks ette) seisukohalt on kiudpilved üheks tähtsaimaks pilvede põhiliigiks.

Sellel fotol on üsna palju kiudpilvi, mis näivad horisondi lähedal tihenevat või veidi koonduvat. Ilmselt tegu ei ole jugavoolu-kiudpilvedega, mille puhul on pilvede paralleelne joondumine ja näiv koondumine horisondi lähedal paremini jälgitav. Antud päeva meteoroloogilised andmed näitasid õhurõhu tõusu ja seega antitsüklonaalse ilmatüübi tugevnemist (sel kuupäeval oli Eesti kohal hääbuv tsüklon), seega üldjoontes ilma paranemist või heana püsimist.

Jälgida tuleb kiudpilvede puhul kindlasti nende arengut ja liikumissuunda võrreldes maalähedase tuule suunaga: kui kiudpilved liiguvad läänest itta (või edelast kirdesse), kuid tuul on idast, kagust või lõunast, näitab see pilvede tihenemist ja ilma halvenemist (pilvede järgnevus!).

Halo (fotol ebapäike) on antud juhul ilmselt juhuslik, mis seega ei oma prognostilist väärtust. Horisondi lähedal on näha kohati sakmelisi pilvi. Need näitavad küll ebastabiilsust atmosfääris, kuid õhtusel ajal termilised konvektsioonivoolud vaibuvad tavaliselt ja ööseks on loota pigem kuiva ning tuulevaikset ilma.

Eelmised artiklid:

Pilvemääraja: põhiliigid. Alasiga rünsajupilv ehk Cb capillatus incus (25.05.2010) Rünksajupilve teine, väljakujunenud alaliik – Cumulonimbus capillatus incus (alasiga vorm). See on tüüpiline äikesepilv maksimaalses arengustaadiumis, kui äikesetegevus ja pilve vertikaalne ulatus ning õhuvoolude kiirus pilvedes on suurim. Antud fotol on tegemist ühe elemendilise äikesepilvega.Foto: Jaak Täkker

Teeme algust pilvemäärajaga (28.04.2010) PilvevaatlejaFoto: Jüri Kamenik Kui olete pilvede tundmises algaja, siis tasub endale selgeks teha järgmised punktid:


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam