•  

Pilvemääraja: põhiliik. Võimas rünkpilv ehk Cu congestus (03.06.2010 10:56)

Autor: Jüri Kamenik

Võimas rünkpilv ja selle ees kõrgrünkpilvede riba
Foto: Siiri Augva

Keskmisest rünkpilvest areneb piisavalt labiilse atmosfääri ja niiskuse puhul konvektsioonivoolude jätkudes võimas rünkpilv. Selle kõrgus on suurem kui aluse laius, mistõttu võimsad rünkpilved meenutavad torne või suurema laiuse puhul (näiteks on reana) mägesid.  Päikesepoolsed tipud on säravalt valged (kui atmosfääris on vine, siis võivad olla ka kollakad), kuid konkreetsete servadega ja kobrutavad. Tihti tekib rünkadele ja tippudesse pilveloor, mis viitab väga tugevate tõusvatele õhuvooludele ja sageli võib jälgida pilvetipu kõrgusesse kasvamist silmaga.

Tavaliselt sademeid pole, kuid vahel siiski võib langeda üksikuid vihmapiiskasid või olla nõrka hoogsadu, kuid troopikas võib sadada tugevat hoovihma. Tihti muutub võimas rünkpilv väga kiiresti rünksajupilveks – selle tipud muutuvad pehmemaks (jäätumine), pilve alla tekivad sajujooned ja võib tekkida äike.

Mõnikord ei arenegi võimas rünkpilv edasi, vaid kas valgub kihtrünkpilvedeks muutudes laiali või jääb statsionaarsesse seisundisse. Esimesel juhul on põhjuseks enamasti inversioonikiht, mis ei lase tõusvatel õhuvooludel enam kerkida ja pilv valgub laiali, teisel juhul jääb vajaka õhuniiskusest või labiilsusest (näiteks teatud kõrgusest alates temperatuur ei lange piisavalt kiiresti).

Eelmised artiklid:

Pilvemääraja. Kui taevas on mitut liiki pilvi (segataevas) (26.05.2010) Pilvemaastik 14.5.2006. Fotol on näha 3 pilvede põhiliiki: peamiselt alumises osas, aga üksikult ka mujal on rünkpilved, keskel sinisel taustal kiudpilved ning ülemises osas hallid kõrgkihtpilved.Foto: Kristel Bankier

Pilvemääraja: pilvemaastik (21.05.2010) Pilvemaastik 24. juulil 2005. Põhilisteks pilveliikideks on Cirrus uncinus-fibratus kohatise kaootilise elemendiga (intortus-ilmingud) ja madalal horisondi kohal Altocumulus-Stratocumuluse segu. Mõnes kohas on näha sakmelisi tippe. Optilistest nähetest on esindatud ebapäike.Foto: Enely Ehtla Jätkame pilvemääraja avaldamist. Fotod on pärit pilvepiltide jt. ilm.ee galeriidest, täname kõiki pildisaatjaid ja loomulikult ootame ka lisa!

Pilvemääraja: põhiliigid. Alasiga rünsajupilv ehk Cb capillatus incus (25.05.2010) Rünksajupilve teine, väljakujunenud alaliik – Cumulonimbus capillatus incus (alasiga vorm). See on tüüpiline äikesepilv maksimaalses arengustaadiumis, kui äikesetegevus ja pilve vertikaalne ulatus ning õhuvoolude kiirus pilvedes on suurim. Antud fotol on tegemist ühe elemendilise äikesepilvega.Foto: Jaak Täkker

Teeme algust pilvemäärajaga (28.04.2010) PilvevaatlejaFoto: Jüri Kamenik Kui olete pilvede tundmises algaja, siis tasub endale selgeks teha järgmised punktid:


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam