•  

Kadripäeva lumi ja järveefekt (25.11.2010 19:00)

Autor: Kaivo Lõppe

Radaripilt: FMI

Tänane ja lähipäevade lumi veekogude läheduses on tingitud järveefektist. Sellest räägib koolipoiss Kaivo:

Täna hommikupoole hakkas Tallinnas ja üldse põhjarannikul sadama lund , algul oli sadu nõrk, seejärel mõõdukas, korraks 5-10 min oli ka tugeva saju piiri peal. Ka tuiskas, kuid enamjaolt esines pinnatuisku.

See sadu on seotud Soome lahel tekkinud, mitte küll väga tugeva (kuna temp.ei ole nii madal veel, et tugev tekiks), järveefektiga. Järveefekt seisneb selles, et kui sooja vee kohale satub külm/väga külm õhk, tekivad pilved ja sademed. Märkimisväärset/tugevat sadu annab järveefekt siis, kui vee ja õhu temperatuuridevahe on vähemalt 8°C ja on madalrõhkkonnamõju. Väga tõenäoliselt püsib järveefekt homseni, ehk kauemgi.
Eeloleval nädalavahetusel sajab mitmel pool vähest lund, kuid pole välistatud järveefekt. Õhuvool on kirdest, mis toob sajupilved merelt maismaale (eriti just põhjarannikule).

Järgmise nädala algul saavutab ülemvõimu väga külm kõrgrõhkkond, mis on oodanud sissepääsu Eesti aladele juba kaua aega .
Tuisk/tuul ei vaibu enne reedet, kuid päris vaikseks jääb tuul ehk alles järgmise nädala külmal perioodil.

Eelmised artiklid:

Kadrilaupäeva lumi ja edasine ilm (24.11.2010) 24.11.10 Tallinna kesklinnFoto: Evelin Nummert Täna hommikul, kui ärkasin, vaatasin esimese asjana aknast välja. Vastu vaatas sealt 5..8 cm paksune lumekiht, oli ka paksemaid kohti, kuid need olid põhimõtteliselt tuisuvaalud. Puude tüvede peal oli veidi lund, oksad olid peaaegu lumest tühjad, kuna tuul ei lase lumel sinna kinnituda. Samal ajal sadas nõrka, 15 min hiljem mõõdukat peeneteralist lund ja tuiskas.

Lumetuisk 23.-25.11.2010 (23.11.2010) Täna hommikupoole jõudis Lõuna-Eestisse lõunatsükloniga seotud sajuala. Algul oli sadu nõrk, kuid hakkas intensiivistuma ja praegu on see enamjaolt mõõdukas, Kesk-Eestis kohati tugev. Ka on alates pärastlõunast lisandunud tuul, mis tasahaaval tugevneb (öösel prognoositakse rannikul puhanguti kuni 25 m/s ), seega on oodata ka tuisku. On huvitav märkida, et täpselt 2 aastat tagasi (23.11.2008) tabas Eestit lumetorm, kuid märksa võimsam. Seega sama asi kordus (lõunatsüklon, lumesadu ja tuisk), ainult et nõrgemal kujul.

Külm õhk pealetungil (20.11.2010) Külm õhk liigub tasapisi lõuna poole. Sellest räägib koolipoiss Kaivo Lõppe.

Lumi 18. novembril (19.11.2010) Lumi 18. novembril Pirita terviserajal. Foto: Urmas 16.-17. novembril oli märgata Baltimaade lõunaosas sajuala, mis ei saanud põhja poole liikuda, kuna seda takistas kõrgrõhkkond. 17.nov päeval hakkas see aga kirde suunas liikuma, mis tõi Eestisse ööl vastu 18. novembrit üsna märkimisväärselt lund, mõnel pool oli 18. nov hommikuks maas üle 20 cm lund! Sajuala oli seotud lõunatsükloni ja selle kaasatoodud sooja õhumassiga.

Polaarfront ja soojalaine (15.11.2010) 13. novembri õhtul oli satelliidipildilt näha harvaesinevalt hästi polaarfronti. Polaarfront ulatus Assooridest  (Portugalist läänes) üle Kesk-Euroopa kuni Venemaani. Sellega käis kaasas ka jugavool (olgu öeldud, et jugavool on troposfääri ülaosas läänest itta puhuvate tugevate tuulte vöönd).  Polaarfrondi ja jugavooluga seotud pilvevööndit võib alloleval satelliidipildil hästi näha.

Uus rubriik: koolipoisi ilmajutud (15.11.2010) Alates tänasest on ilm.ee keskkonnas uus rubriik nimega koolipoisi ilmajutud. Seda peab Lilleküla Gümnaasiumi 8. klassi õpilane Kaivo Lõppe, kel on suur ja sügav huvi meteoroloogia vastu.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam