•  

Kas tolm pöörab kliimamudeli pea peale? (05.01.2005 10:28)

 Õhus olevad saasteained niisutavad tolmuosakesi ja muudavad nende omadusi ettenägematus suunas, millele pole varem ilmamudelite koostamisel osatud tähelepanu pöörata.

Washintonis asuva Ameerika teaduslabori Pacific Northwest National Laboratory (PNL) uurija Alexander Laskin selgitab asja olemust järgmiselt.                                                                             
Kaltsiiti sisaldav tolm ja gaasiline lämmastikhape moodustavad omavahel uue ühendi: kaltsiumnitraadi. Kuivades kohtades on kaltsiiti sisaldavat tolmu kõikjal. Kui aga tuul kannab ebemed saastunud piirkonda, muutuvad "tolmutondid" kaltsiumnitraadi kübemeteks.

A. Laskin ja Iowa ülikooli keemiaprofessor Vicki Grassian jõudsid selle teadmiseni Iisraelist võetud proovide abil. Analüüsitav tolm oli segunenud Kairost pärit õhusaasteosakestega. 

Laskin ja Grassian analüüsisid u 2 000 üksikut tolmukübet, mis olid muundunud nitraadihelvesteks. Ühendite silmatorkavaks omaduseks on nende võime imada endasse õhuniiskust ja püsida pidevalt niiskena. Märjad osakesed neelavad ja kiirgavad päikesekiirgust kuivadest erinevalt. Samuti on nitraatidel kuivast tolmust erinevad keemilised ja optilised omadused. Seetõttu tuleks teadlaste arvates tolmu osalust kliimamudelites ümber hinnata.

Allikas: www.aiandus.ee 

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam