•  

Torm Jüütimaa idakaldal

Elan neljandal korrusel. Mul on vaba päev. Ärkan selle peale, et akna taga puhub keegi kirglikult ent monotoonselt flööti. Ärkan päriselt üles. Tösi, juba eile anti tormihoiatus, tuulekiirus küündida orkaani tugevuseni. Ah, nii hull see asi ometi olla ei saa, arvan. Vihm  trummeldab jöuliselt aknaklaasidel ja kardin praokil öhuakna ees laperdab häirivalt. Panen akna otsustavalt kinni ja keeran raadio lahti. Muusika, vahele hoiatused, liiklusteated. Ärge minge välja ilma tungiva vajaduseta, ärge riskige eluga, olge valmis liiklusseisakuteks, voolukatkestusteks, üleujutusteks. Läänekaldal on oodata veetaseme töusu üle kahe meetri. Seal ja seal on kiirteedel pikali rekkad, sel ja sel teel on liiklus murdunud puude töttu seiskunud, kordame veelkord: kel vähegi vöimalik, ärge väljuge kodudest. Storebęlt (sild Fyni ja Sjęllandi vahel) on liikluseks suletud, samuti Öresundi sild. Rongiteedele on siin-seal langenud puud, liiklus avatakse taas, niipea kui takistused on likvideeritud. Torm on nöudnud inimohvri. Odenses olla autole langenud puu ja juht saanud kohapeal surma, 48-aastane mees. Odense on Hans Chistian Anderseni sünnilinn. Andersen saab tänavu aprillis 200-aastaseks.

Mu abikaasa on taksojuht. Tema tööpäev algas kell viis. Löuna ajal tuleb ta koju muljetama.   Tööpäeva algul oli olnud vaid tugev tuul, murdunud oksi teedel polnud. Tänu ägedale vihmasajule ja raadio-hoiatustele pole kahe kliendi vahel ootepause olnudki ja tavaline päevateenistus on kassas juba löunaks. Paljud tänavad linnas olid liikluseks suletud murdunud puude ja tänavale langenud katuste töttu.

Pealelöunal jätkub meie akende taga ikka veel hoogne flöödimäng. Ühes suvilarajoonis tapab langev katus kaks inimest korraga. Limfjordi ääres Skives evakueeritakse terve linnaosatäis eramajade elanikke, sest vesi töuseb (ja töusiski öhtuks esimese korruse akendeni). Veetaseme töus läänekaldal jäi siiski oodatule alla, ulatudes vaid 1,7 meetrini. Kostab koputus korteriuksele. Kas töesti meie väike kaheaastane söber Carl Gustav on nii kindlakäeliselt koputama hakanud? Ei, see on tema ema, kes tuleb teipi laenama. Mida sa teed teibiga? Lendavad katusekivid on nende maja ette pargitud auto aknad purustanud. Jaa, neil on küll kasko kindlustus, mis katab kahjud, aga hetkel on vaja sissesadamine peatada. Leiame teibi. Meil on väga kahju. Helistan maal elavatele söpradele, et kuulda, kuidas neil seal on. Eriti vaikne, saan vastuseks. Kuidas nii, torm möllab ju? Seda küll, aga rongid ei käi. Selge, nad elavad otse raudtee ääres. Liiklus taastatakse hommikuks.

Öhtustes uudistes teatatakse veel neljandagi inimese surmast, pöhjuseks jällegi autole langenud puu. Uskumatuna kölab teade hollandi väikelaevast, mis olla tormis pölema läinud, sos-i saatnud ja ootab 15 reisija evakueerimist. Sinna saadetakse helikopter. Hilistel öhtutundidel flöödimärg akna taga vaibub. Uudistes näidatakse valitud kaadreid veeuputusest, pikalipaiskunud autodest, järjekordadest sildade juures, murdunud puude taga seisvatest rongidest. Mu mehe taksos on Punase Risti annestuskasti Kagu-Aasia katastroofiohvrite toetamiseks kogunud vahetuse jooksul tuhande krooni ringis.

Pühapäeva hommik. Raadio teatab, et Falck on saanud üle 6000 väljakutse (1999 a. detsembritormi ajal oli neid ligi 19 000), et paljudes peredes tuleb elektriliinide purunemise töttu läbi ajada hommikukohvita. Evakueeritud ei tohi veel kodudesse tagasi pöörduda, kuna keskpäeva paiku on oodata uut veetöusu. Hätta sattunud laevalt päästeti öösel köik inimesed. Suurim tuuletugevus olla ulatunud 44 meetrini sekundis. Rootsis on hukkunud viis inimest ja Saksamaal jäänud kadunuks purjetav noorpaar. Täna ennustatakse  tuulekiiruseks max 14-17 m/s. Torm on möödas.

Ülle Möller
Århus,
Taani

loe kommentaare (5)

Nimi:


E-mail:


Kommentaar:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam