•  

Kes tahaks teha karust pilti?

Kui Rahvusraamatukogu Loodusõhtul näitas paari kuu eest oma pilte üks soome tippfotograafe Lassi Rautiainen, oli ta õhtu üllatusena kaasa võtnud sõbrast piltniku Jari Peltomäki. Jari kotka- ja karupildid panid saali ahhetama, Loodusõhtu publik aga ei saanudki siis veel teada, et paar kuud hiljem pärjatakse toosama tagasihoidlik Jari "International Wildbird Photographer 2004" tiitliga ehk tunnistatakse ühe maailma kõvema linnufotokonkursi parimaks.

 Ajakirja Loodus veebruarinumbris näitab Jari oma pilte ja koos sõbra Lassiga räägivad nad soome fotosafaritest. Aastas käib põhjanaabrite juures fotoretkedel mitu tuhat välismaa loodusfotohuvilist. Sealsetel fotomatkadel on harrastajal võimalus asjatundjate abiga pilti teha haruldastest loomadest, keda omal jõul metsas kohata on praktiliselt võimatu. Näiteks karust. Soome fotoretkede eestvedajad - Jari ja Lassi tahavad aidata ka Eestis sarnast süsteemi üles ehitada. Nende sõnul tõstaks see kindlasti eesti loodusfoto taset ja ühtlasi võiks areneda meile kasutoovaks ettevõtmiseks.

Veebruarinumbris heidama ka pilgu möödunud Jaanuaritormile -  geoloogid Sten ja Kalle Suuroja põhjendavad, miks meie rannad kaovad. Pilt suurest Kakumäe rändrahnust, mis asus maismaal, kuid nüüd viisteist aastat hiljem seisab rannast juba 12 meetri kaugusel meres, on ilmekaks näiteks, miks kinnisvaraarendajad ei peaks planeerima elurajoone otse randa.

Sirvilaudade artiklis õpetavad Ahto Kaasik ja Auli Kütt Maavalla Kojast, kuidas tänapäeva inimene sirvidest abi võiks saada. Meie esivanemate pärandist võib igapäevaelus kõigil kasu tõusta.
Loodusest leiab ka vastuse küsimusele, mille poolest palju vaidlusi tekitanud ulukite üldloendus seire tegemisest erineb, kuid miks täpsemat meetodi - seiret  - kõigi loomade puhul rakendada ei saa.
Kohtumiseni ajakirja veergudel.
Uus Loodus tuleb müügile järgmisest nädalast.

Helen Arusoo
Ajakiri Loodus

loe kommentaare (1)

Nimi:


E-mail:


Kommentaar:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam