•  

Aedniku kalender. Märts (01.03.2005 00:11)

Puude ja põõsaste lõikamine
* Selle ettevõtmisega on paras alustada siis, kui suurem öine pakane möödas. Tööks valida soovitatavalt vähemalt nullilähedane õhutemperatuur, sest siis pole taimekoed läbi külmunud, oksad on elastsed ning neisse lõhede tekke oht on märksa väiksem.
* Raagus puudel paistavad kasvuvead ja sel otstarbel eemaldamist vajavad oksad paremini silma. Kahjuks on raskem märgata kuivanud oksi: need võib aga kõrvaldada ka suvel.
* Endale mugavama jalgealuse võimaldamiseks on parem lõigata kas siis, kui lumi veel tihke või pärast maapinna tahenemist.
* Temperatuurist ja kasvukohast olenevalt algab mitmetel puuliikidel juba üsna varakult mahlajooks: nendeks on vaher, kask, pähklipuu, jalakas, pöök, valgepöök, hobukastan, pihlakas, pappel, sarapuu, paju, viinapuu, aktiniidia. Neid on parem lõigata suvel.
* Märtsis pole ka aedniku töökoormus veel liialt suur.

  Tumedad puutüved ja okaspuuvõrad pelgavad päikest
* Suured ööpäevased temperatuurikõikumised (need esinevad tavaliselt kevadtalvel tumedal puukoorel), samuti pikemate külma- või soojaperioodide järsk üleminek on taimerakkudele väga ohtlikud. Kahjulikult mõjub külm sel moel ka märtsikuus, sest pungade areng muudab nad pakase suhtes tundlikuks. Ööpäevane kraadiklaasi näit võib õhus muutuda -15st kuni +5ni, puutüve tume päikesepoolne pind soojeneb kuni +20ni. Nii suurele koormusele ei pea rakud vastu ning puudele tekivad külmalõhed. Need on omakorda soodsaks sisenemisvõimaluseks haigustekitajatele.
* Ere kevadpäike ei ole sugugi meelt mööda ka okaspuudele, eriti madalatele tuule eest varjatud kohas kasvavatele vormidele. Kaitseks nende nuhtluste vastu on näiteks tüvevalgendiga võõpamine, heleda paberi või riide sidumine tüve ümber, varjutuskangaste ja -looride kasutamine või lihtsalt varjutussirmide asetamine lõunapoolsele küljele. 
 
 Näljased närilised laasivad tüvesid
* Jäneste ja pisinäriliste hambad ei pääse löögile, kui tüvedele tõmmata ümber kas tihe traatvõrk, plastist spiraalkaitse, lint, silinder või foolium (peegeldab ühtlasi eredat päikest tagasi, kuid seda ei tohi asetada õhulise vahekihita otse koorele, sest ta juhib hästi pakast).
* Pikk-kõrvade ja pakase eest kaitsevad tüve ning jämedamaid oksi ka jõupaber ja kotiriie. Sarvilisi metsloomi ja jäneseid mitterõõmustava vahendina on müügil puuokstele pihustatav peletusaine Plantskydd. Nimetatud elukatele ebameeldiv verelõhn hoiab nad aiast pika aja jooksul eemal. 

 Meelita linnud aeda!
* Märtsis on viimane aeg leida aias kohad linnu-pesakastidele. Kui endal nende valmistamiseks võimalusi napib, siis tasub pöörduda aiaäridesse, kus valik kohati päris suur. Lindude aeda meelitamine tasub kahjurite hävitamise seisukohast heas mõttes kuhjaga kätte.
* Hekid, ilupõõsad ja põõsarühmad tuleks kujundada nii parajalt tihedaks, et sulelised seal kevadel pesaehitamise ohutu leiaksid olema. Sama kehtib ka siilidele ja kärnkonnadele turvapaiga võimaldamisel. Nemadki on meistrid aiavaenlasi hävitama. 
 
 Aknalaua-aiandus
* Märtsis võtab hoogu taimede (ette)kasvatamine aknalaual. Sel viisil saab toota vitamiinirohelist pere tarbeks ning alustada avamaataimede idandamist. Seemnepakkidel on tavaliselt kirjas, millal midagi külvata. Kuna aiapoodides on istikukassettide valik üsna suur, tuleks seemned algul väiksemahulistesse kuubikutesse panna ning istikud vastavalt juurestiku kasvule suurematesse kassettidesse ümber tõsta. Väljaistutamisaeg võib öökülmade tõttu mõnikord ka suve veerele nihkuda.

© Väino Eskla

Allikas: www.aiandus.ee

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam