•  

Kuidas elupaik nahavärvi muudab (13.06.2005 11:17)

 

Inimese näha värvuse määrab ära vaid kaks pigmenti. Eumelaniin tegeleb tumedate toonidega, feomelaniin heledate ja punastega. Kuid kui inimese aretatud koera- ja lehmatõud ongi üsna paljudes eri värvitoonides, siis inimese nahavärvus varieerub lõputus eri heleduse astmetes, mis jääb musta ja valge vahele.
Tavakogemuse kohaselt tumeneb nahk, mida lähemal ekvaatorile elatakse. Tume nahk kaitseb ereda päikesevalguse eest. Kuid siin on huvitavaid erandeid. Jablonski ja Chaplin on erinevates antropoloogiaajakirjades avaldanud inimese nahavärvi käsitlevaid uurimusi. Nad mõõtsid naha peegeldumiskoefitsienti.
Uuringute kohaselt määrab nahavärvi kahe kolmandiku ulatuses ultraviolettkiirgus. UV-kiirgus lõhub B-vitamiini foolhapet ja kutsub esile nahavähki. Mida rohkem seda antud paikkonnas maapinnani jõuab, seda tumedam on nahk. Kuid UV-kiirguse hulk ei sõltu ainult laiuskraadist, vaid ka kõrgusest ning atmosfääri niiskusest.
Naha tumenemisel on ka oma hind. UV-kiirgus nimelt aitab toota D-vitamiini. Mida tumedam nahk, seda vähem saab organism D-vitamiini. Seda tuleb siis juurde süüa. Ootamatult tumedanahalistel Inuiitidel säilis tume nahk, kuna nad mereloomadest D-vitamiini ohtralt kätte said. Linnastumisega on neil tekkinud hädad. Teisalt on Filipiinide, Vietnami ja Kambodža elanikel ootamatult hele nahk, kuna nad rändasid põhja poolt ekvaatori kanti alles hiljaaegu. Miks aga Tasmaania aborigeenidel on nii tume nahk, jääb mõistatuseks.
Eestlase nahk mõistatus ei ole. Nii nagu meie geenid ja meie psüühiline seadumus, oleme keskeltläbi eurooplased ja meie nahk on valinud endale optimaalse tooni. Sestap aga peame eriti varasuvel olema ettevaatlik. UV-kiirgus on meie nahale ohtlik. Tartu observatooriumi teadlased annavad pidevat teavet UV-kiirguse indeksist. Praegu on see Tõraveres keskmine. Kuid see tähendab, et liigpõletuse saab nahk vaid poole tunniga. UV-indeksi leiate aadressilt http://sputnik.aai.ee/koduleht/uvindeks.php
Allikad: Nature, Tartu observatoorium, Armand Marie Leroi, Mutants

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam