•  

Veeskulptuurid

Tekst ja fotod: Aare Baumer, ajakiri Loodus

Üheks paljudest suvemõnudest on võimalus mängida veega. Palaval suvepäeval saab tugeva veejoa abil teha mitut kasulikku asja korraga –  kasta taimi, jahutada ennast ning katsetada “vee­ki­lede väikese teadusega?.

Meie kasutame oma uurimistööks lusikaid ja klaase. Nende pinnad on siledad ja kumerad, võimaldades tekitada sobivatel tingimustel ilusaid veekilesid.
Laseme veejoal põrkuda vastu lusikat ja uurime tekkivaid erineva kujuga veeskulptuure.
 
Kuidas erinvad veekiled tekivad?
Vedeliku pinnal asuvad veemolekulid on tugevasti omavahel mõjutatud ning sellist jõudu nimetatakse pindpinevusjõuks.
Põrgates lusika pinnalt, liigub vesi kiirelt igas suunas laiali ja pindpinevusjõud vormivad viimase õhukeseks kileks.
Mida suurem on selle pindala, seda nõrgemaks kujuneb seda kooshoidev jõud, kuni lõpuks veekile laguneb ja tekivad veetilgad.
Pildistades tekkinud veekilesid, võib näha, et kaamera püüab nende pinnalt kinni tunduvalt rohkem detaile, kui palja silmaga paistab.
Mööda kilede pinda liiguvad suhteliselt ringikujulised korrapärased lained. Arvatavasti sünnivad need veejoa ebakorrapärasest liikumisest põrkumisel. Samuti võib lusika varre läheduses näha tekkinud väiksemat säbarlainetust.
Pildistades tuleb kindlasti arvestada veekile ootamatu käitumisega. Oleks hea, kui fotoaparaat on pritsmete eest kaetud. Samuti võib voolikust tulvav külm vesi fotograafi ehmatada.


pildid:

1. keskmine voolukiirus
Veekellukas. Katses on jalaga klaas asetatud anuma peale, vesi surub klaasi vastu anumat, veekile langeb kellukakujuliselt ümber klaasi, veeseinte ja klaasi vahel on õhk. Vesi voolab keskmise kiirusega – kaugemal suudmest kiirus kasvab ja näeme sirgema seinaga kilet.

2. aeglase vooluga kellukas
Aeglase vooluga tekib kellukas. Vooliku suudme läheduses on veevool aeglasem ja kile seinad kõverduvad allapoole. Nii tekib iseloomulik kellukasarnane kuju.

3. suur voolukiirus
Suur voolukiirus tekitab vastupidise kelluka – lehtri. Kui veevoolu kiirus on väga suur, on kile seinad suunatud ülespoole. Katse õnnestub paremini väiksema lusikaga, mis vastab vooliku suudme suurusele.

 

loe kommentaare (5)

Nimi:


E-mail:


Kommentaar:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam