•  

Stonehenge'i kivirahnude saladus avastatud (23.09.2005 10:43)

Kas Rebala kivikirstkalmed oleks ehitatud, kui paas nende tarbeks oleks tulnud kohale vedada Setumaalt? Vaevalt küll. Kuid 4500 aastat tagasi siiani teadmata otstarbel püstitatud kivirahnudest vähemalt osa veeti kokku sama kaugelt.
Juhtiv Stonehenge´i asjatundja Bornemouthi ülikooli teadlane Tim Darvill arvab, et on avastanud ühe iidse kiviringi mõistatuse - kust sinna need hiigelkivid tassiti. Ajakirja British Archaeology hiljutises numbris avaldatud artiklis väidab ta, et Salisbury madalikul asuva Stonehenge´i siseringi maagilised sinisest savikildast kivid on pärit Wales´is asuvast Pembrokeshire´i maakonna Preseli mägedest. Need asuvad Stonehenge´ist 370 km kaugusel läänes.
Darvill usub, et on leidnud kivitarandiku jäänused, millest sees- ja väljaspool lebab arvukalt töötlemisjälgedega sambakive. Mõned neist on hiljutised, teised jälle võivad olla iidsemad. Ta juhib tähelepanu, et karjääri mõistet tuleb laiendada. Sealsed sambakivid olid juba looduslikult üksteisest eraldatud, tuli vaid valida välja sobiva kujuga tükk. Karjääri eraldatus mängis siinkohal olulist rolli, kuna savikilt oli hinnaline materjal ka kivikirveste valmistamisel.
Stonehenge´i on peetud astronoomiliseks rajatiseks, mis valmistati taevavaatluste tarbeks. Viimasel ajal on siiski suurematest osadest sellelaadsetest väidetest loobutud. Ühte meelt ollakse selles, et tegu on rituaalset maastikku ilmestava rajatisega.
Allikas: AlphaGalileo

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam