•  

Meri (13.11.2005 20:54)

Merest oleme ilma jah. Juba miski miljard aastat ehk.

Algul ronisid taimed kaldale, seejärel igasugused ussikesed ja muud loomad. Ja lõpuks ka need kaladest alguse saanud loomad, kes olid õhu käes olemise selgeks saanud. Võttis see aega muidugi sadu miljoneid aastaid.

Huvitav, jah, et miks me merest ära tulime? Kas läks kitsaks seal või aeti minema? Kes seda enam mäletab.

Merest oleme ilma. Muidugi, kui nii võtta, siis tegelikult on meri meiega ikka kaasas. Ürgookean ringleb meie kehas endiselt: kergelt soolase vere jm vedelike kujul. Füsioloogiline lahus, nagu öeldakse. Võtsime ta enda sees kaasa, kui sealt ära tulime. Nii et päris ilma temast ei ole.

Aga jah, mõned imetajad, ehkki kuival maal ja õhu käes olemise selgeks saanud, läksid ikkagi tagasi. Vaalad, delfiinid jne. Mõned veel vist kõhklevad. Hülged, morsad jt.

Mis teha, kui kodu kutsub. Kuiv maa on ikkagi nagu imelik veidi: kuskile eriti minna ei saa, ikka tuleb varem või hiljem vesi ette. Aga veeteid mööda pääseb kõikjale.

Vaatab, mis teha annab. Kunagi mõeldi, et kui inimesi liiga palju saab, siis lennatakse teistele planeetidele.

Ehk läheks hoopis merre tagasi?

Täna on üsna kena ilmakene: ei liiga palav ega tuuline.

Aga muidu on kõik hästi.

Tõnn Sarv, Tai.

Eelmised artiklid:

Kahju (02.11.2005) Aga tõesti, miks peaks millestki kahju olema? Nagu vanas rahvalaulus lauldakse: Muretsedes murran meele,kahetsedes käänan kaela... Kui üldse midagi kahetseda, siis ehk vaid seda, mis on tegemata jäänud. Mitte seda, mis juba tehtud.

Rõõm (24.10.2005) Kunagi juhtus, et jalutasin oma vana tädiga mööda halli, novembrikuist Tartut. Udutas vihma, tänavad olid porised, vastutulevad inimesed kühmus ja mornid. Tahtsin just öelda, et on ikka vastik ilm küll. Vist ütlesingi. Aga samal ajal juhtis mu tädi tähelepanu imekaunile kuldkollaste lehtedega vahtraoksale, mis taustal oleva maja karniisiga moodustas vaimustava värvikombinatsiooni. Ja lisas nagu muuhulgas: „Alati on midagi, mis rõõmustab...?Nii ongi. Sa näed seda, mida Sa tahad näha. Kui tahad, ole ilma rõõmust. Aga kui tahad, võid ka ilma olla kurbusest ja masendusest.

Ilmaolek (20.10.2005) Ilma olemine on tore. Ilma peal olemine, võiks ka ütelda. Lühidalt, ilmaolek. Ega selleks ju ole palju vaja, et olla. Suuremast jaost asjadest võib vabalt ilma olla. Näiteks muretsemisest. Või pabistamisest. Suurt kasu nendest pole ju. (Isegi mitte väikest.)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam