•  

Ain Kallis: kolm päikest korraga taevas? (27.01.2007 00:00)

Vikerkaare jupp taevas, teisal korraga kolm päikest! Nagu oli Tallinnas 26. jaanuari hommikul. Mida see tähendab?

 
Ain Kallis

See tähendab seda, et päike paistab ning õhus on palju jääkristalle. Taolist optilist nähtust kutsutakse meil valepäikesteks, inglise keeles on tal ka põnevam nimi – sun dogs (päikese koerad). Madala päikese kiired murduvad õhus leiduvatel kuuetahulistel jääkristallidel ning 22º kaugusel päikese kettast tekib vikerkaare taoline kaar, millel on kahel pool heledat, tõesti päikesetaolist laiku. Kui aga kristallid on pliiatsitaolised ja need “pliiatsid"? on orienteeritud horisontaalseina, tekivad päikese kohale heledad sambad.
Kui õhus on palju jäänõelakesi ( –kristalle), või taevas on kaetud kõrgete õhukeste pilvedega, siis sageli tekib päikese või kuu ümber rõngas – halo. See rõngas on tavaliselt 22º kaugusel päikesest või kuust, mõnikord esineb suur rõngas, mis asub valgusallikast 46º kaugusel.
Kolme päikest võib vahel näha õhus ka muul aastaajal, sest 5 km kõrgusel on vesi ainult jääkristallide kujul. 1551. aastal piiras Karl V  sõjavägi Magdeburgi linna. Ühel päeval ilmus taevasse korraga kolm eredat päikest. Midagi polnud teha: piirajad pidid lahkuma, sest, nagu väejuht keisrile ette kandis “Ei saa alistada linna, mille kohal särab tervelt kolm päikest!"?

Vaata pilte 26. jaanuari valepäikestest >>>

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam