•  

Kuidas hämaras head pilti teha (01.12.2006 11:24)

Kuidas hämaras head pilti teha

Autor Peeter Salumäe

Kätte on jõudnud aasta hämaraim aeg. Valgust on vähe, fotograaf peab enamik pilte tegema kas hämaras õues või siseruumides.
Hämaras pildistamine on algajale või ka veidi kogenumale fotograafile paras väljakutse. Võite saada mälukaardi- või filmitäie rikutud kaadreid, aga võite ka saada kaadrid, mida saate uhkusega oma sõpradele-tuttavatele näidata ning miks mitte ka edukalt ilm.ee fotokonkursil osaleda.

Mida siis hämaras pildistada ja mis see annab?
Esimesena tuleb aastavahetuse eel kindlasti meelde ilutulestik, tuledeehteis jõulukuused ja kaunistatud tänavad, vaateaknad. Hämaras pildistamisel võivad olla ka kunstilised taotlused – portreed küünlavalguses, liikumist rõhutavad situatsioonifotod, huvitava efekti annab voolava vee pildistamine pika säriajaga… võimalusi on lõputult.

Hämaras fotografeerimisel on aga palju võimalusi ebaõnnestuda, kui ei tea põhitõdesid.

Esiteks – välklamp. Automaatrežiimis kaamera üritab valguse nappust korvata võimalikult tugeva välguga. Tulemuseks on lame, sinakashalli näoga portree või täielikult ebaõnnestunud maastikufoto. Eesmärgiks peaks olema olemasoleva valguse maksimaalne ärakasutamine. Selleks tuleks võimalusel välgu kasutamisest üldse loobuda (maastikufotode või üldplaanide puhul) või siis nõrgema täitevälgu kasutamine (portree või mõne muu lähemalasuva objekti pildistamisel).
Enamikul fotoaparaatidel on täiesti võimalik välku välja lülitada. Võib kasutada ka režiime „Night Landscape?, „Fireworks? või mõnda muud sarnast.
Nõrga täitevälgu kasutamise mõte on selles, et objekt on normaalselt valgustatud, samas on säilitatud ka keskkonna loomulik valgustatus. See võimalus on paljudel kaameratel olemas – tuleb valida välgu režiimiks kas „Slow sync flash? või „Rear flash?, või siis valmisprogramm „Night portrait?, „Natural light with flash? vms.

Teiseks – udused pildid. Hämaras pildistamisel kasutab kaamera pikki säriaegu, mis tähendab seda, et kogu pildi säritamise jooksul (mõnel juhul võib see kesta pikki sekundeid!) ei tohi kaamera karvavõrdki liikuda. Selle vältimiseks on kõige õigem kasutada statiivi. Tihti pole aga statiivi käepärast, siis tuleks kaamera toetada kindlale alusele – aknalauale, vastu seina, mõne posti või käsipuu vastu. Tuleks pildistada mitu kaadrit, sest siis saate valida nende hulgast parima.
Paljudel kaameratel on sisseehitatud pildistabilisaator. See tuleks hämaras pildistamise ajal kindlasti sisse lülitada („Image stabilizer?, „Anti-shake?, väriseva käe kujutisega ikoon vms.).

Kolmandaks – pildimüra. Pildimüra väljendub tavaliselt foto teralisuses või selles, et värvid on määrdunud ja väikeste erivärviliste laigukestega kaetud. See tuleneb pildistamiselektroonika enese häiretest pikemast säriajast ja öövõttel kasutatavast suuremast tundlikkusest („ISO?). Seda te ilmselt väga lihtsalt vältida ei saa; igal juhul tuleks eelistada pigem pikemat säriaega kui suuremat ISO arvu (tundlikkust). Pikem säriaeg aga omakorda eeldab pildistamise ajal kindlamat tuge. Hea pildi tegemiseks te statiivist ilmselt ei pääse.

Neljandaks – peate arvestama, et hämaras pildistamisel muutuvad pildi värvid. Tavaliselt on siseruumides tehtud pildid palju kollasemad ja õues tehtud pildid sinisemad kui silmale õige tundub. Enamasti pole sellevastu mõtet võidelda, kuid võite muuta pildi valge balanssi vastavalt külmemaks (sinisemaks) või soojemaks (punasemaks). Enamikul aparaatidel on see võimalus olemas – White balance tuleks valida „Cloudy? (teeb pildi kollasemaks) või „Incandecent? (teeb pildi sinisemaks).

Lõpuks võib pildi ära rikkuda ka fotoaparaadi eripärad valguse mõõtmisel. Tihti võivad aparaadi segadusse ajad üksikud heledad valgusallikad – Kuu, elektrilambid, ilutulestiku raketid. Aparaat vaatab, et valgust on küllalt – tulemuseks on selgelt alavalgustatud pilt, kus on näha vaid need valgusallikad – ülejäänud pilt on must. Selle vastu ei oskagi lihtsat retsepti anda. Targemal kaameral kasutage särikompensatsiooni, „seebikaga? aga proovige teha natuke ümber kadreerides mitu pilti.

Need olid tehnilised eelteadmised. Nüüd aga aparaat kätte ja katsetama! Proovige pildistada öist tänavat, kasutades erinevates režiimides välku (Fill, Slow Sync, Rear Curtain, Night Portrait jne). Minge hämaras kiirevoolulise jõe äärde, seadke aparaat kivi või sillakäsipuu peale kindlalt paigale ja proovige voolavat vett pildistada – ilma välguta, režiimideks Portrait, Landscape või käsitsi säriaega 1-3 sekundi peale seades. Proovige pildistada inimest küünlavalgel või hämaras elektrivalguses ilma välguta või nõrga välguga (Night Portrait, Candle Light, Slow Sync Flash).

Head katsetamist!

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam