•  

juured.ee: Ümar savimaja valmib sarnaselt liivalossi ehitamisele! (23.11.2007 13:42)

 
Cob-tüüpi savimaja tehnika võimaldab voolida käsitsi, ilma puitkarkassi kasutamata kodu, mis on justkui kunstiteos.

Kujuta ette, et Sinu kodus puuduvad täisnurgad ja isegi vertikaalselt ei ole ükski sein sirge, vaid ainuomase kõverusega. Maja aknad ja uksed on ümarad, riiulid ja mööbel niisamuti ja valdavalt seina sisse ehitatud.  Mööda ovaalset seinaäärt lookleb ümarate vormidega diivan-ahi. Lisaks koosneb kogu maja ehitusmaterjal vaid lähipiirkonnast kogutud looduslikest materjalidest. Maja ehitusmaterjal valmib kümnete inimeste jalgadega sõtkudes, kes teevad seda vabatahtlikult. Neile lihtsalt meeldib selline kõitev ja teraapiline ehitusviis. Sinu kodu seinad mätsitakse talguliste poolt käsitsi, sarnaselt keraamiku või liivakindlust ehitava lapse töövõtetele.
Kõlab justkui muinasjutt? Ainukese erinevusega, et seda muinasjuttu saab väga lihtsalt elluviia. Cob-tüüpi savimaja tehnika võimaldab rajada endale vajalikku hoonet just sellise kujuga nagu Sinu fantaasia soovib, st seina voolimisel puuduvad piirid! Cob on inglise vana sõna, tõlkes tähendab “ümar kamakas?. Cob-tehnika peamine koostismaterjal on liiv, mis segatuna savi ja kvaliteetse põhuga annab hoone seintele vajaliku tugevuse võimaldades ehitada ilma puitkarkassi kasutamata. Kasutatava materjali kättesaadavus ja tehnika lihtsus teeb Cob tehnika jõukohaseks enamikele huvilistele. Vaja läheb vaid enda jalgu ja käsi, kuid soovi korral võib kasutada ka näiteks BobCat tüüpi väiketraktorit. Tõenäoliselt on Cob-tehnika üks ürgsemaid maja ehitamise viise, tänapäeval on segamisprotsessi kiirendamiseks  abivahendina kasutusele võetud kile. Koormakatte või tugeva kile peal segatakse materjalid omavahel ja transporditakse väikeste kamakate kaupa segu müürini. Seinas vajutatakse iga järgnev kamakas eelmise kamaka sisse, et tekkiks terviklik müür. Külmas Eesti tüüpi kliimas soojustatakse seinad väljastpoolt. Valdavalt kasutatakse soojustamisel põhupakke, mis asetatakse otse cob-seina vastu, et moodustub ühtne tervik. Ka põhupakid on savimõrdiga omavahel seotud, et tagada seina tugevus. Põhupakkide ja cob-segu kombinatsioon võimaldab salvestada maja sisemist soojust väisseina sisekihis ja samas kaitsta soojuse kiiret väljumist majast.


Cob tehnikat saab kasutada isegi ka põrandate valmistamisel, kasutades vaid liiva ja savi segu. Eeldusel, et aluspind tõstetakse piisavalt kõrgele maapinna niiskusest ja liiva-savi segu alla on pandud soojustust. Kui selline põrand viimistleda õlide ja vahaga saab väga dekoratiivse põranda. Tegelikkuses olid meie esivanemate muldpõrandad enamasti savimulla põrandad. Ainukese erivusena cob-tehnikast, puudub vanades põrandates liiv või ei ole seda teadlikult lisatud. Esivanemate põrandad olid ka soojustamata ja viimistlusainetega kaitsmata.

Cob savimaja tehnikas rajatud maju võib kohata igal mandril, meie lähiriikides on Cob-tehnika levima hakanud Taanis ja Suurbritannias. Cob-tehnika taasavastajaks peetakse Walesist pärit arhitekti Ianto Evansi. Paljudes riikides töötades uuris ta mitmesaja aastaste savimajade vastupidavuse saladusi ja lõi tehnika, mis võimaldab endale kodu ehitada ka inimesel, kes ei tunne tänapäeva ehitusel kasutatavaid töövõtteid. Arvestades, et savimulda, liiva ja põhku leidub peaaegu tasuta ka igas Eestimaa piirkonnas, on selline loominguline ehitusviis reaalseks võimaluseks paljudele kodurajajatele, sõltumata soost, vanusest või rahakotist.

 
Põhupaki ja cob hübriidtehnika

Fotod: juured.ee, Flemming Abrahamson, Cob Cottage Company

Vaata ideid loomuliku eluviisi kohta www.juured.ee

 

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam