•  

Novembri algusesse mahtusid tuule- ja soojarekordid ning esimene lumi (12.11.2008 00:00)

01.11.2008 Põlvamaal
Autor Riho Kaur
Lumepiltide galeriist


Kui oktoober lõppes Venemaale eemalduva tormitsükloniga, siis sama pöörise järel kõrgustes peale voolava külma õhu tõttu nähti Põlvamaal novembri esimesel päeval juba lumehelbeid. Päev-päevalt tuli külma õhku juurde ning kuna tegemist oli ka tugevneva kõrgrõhkkonnaga, siis nullis selline asjaolu edaspidise lume esinemise tõenäosuse ära. Kõige külmemaks osutus 7.11. hommik, kui Soome kohalt üle Peipsi lõuna suunas levinud külm kõrgrõhuala termomeetri näidu 2 m kõrgusel õhus veidi enam kui 6 miinuskraadini langetas, paari sentimeetri kõrgusel  maapinnast näitas siis termomeeter isegi 7-8°C külma. Nii mõnelgi lombil võis näha tol hommikul kerget jääkirmet.

Jõgedel-järvedel 7.11. hommikul jääkirmet ei nähtud, aga veetemperatuur langes kohati Piusal ja Mustjõel 2°C-ni. Üldine temperatuurivahemik meie jõgedel-järvedel on praeguses seisuga 4 kuni 7C. Ega lahtedeski suurt rohkem pole, saarte rajoonis ulatub veetemperatuur siiski 9°C-ni. 
Kui nüüd Eesti näitajaid võrrelda näiteks Itaalia, Kreeka ja Türgiga, kus eile tõusis õhutemperatuur 25 soojakraadini ning veidi üle 20 kraadises Vahemeres sai veel täiel rinnal veemõnusid nautida, siis meie laiuskraad tundub olevat juba talisuplejate pärusmaa: paljalt varba vette kastmine on üsna märkimisväärne katsumus.

Novembri esimese nädala lõpetas mardilaupäeval (9.11) läänest lähenev aktiivne tsüklon, mille lõuna- ja edelatuule iilid ulatusid mardipäeval (10.11) näiteks Sõrves kuni 33 m/s. Loomulikult tõi tormitsüklon meile kaela ka vihma ja sooja ning sellest lähtuvalt tuleb jälle aktuaalse ajaloolise faktina tõdeda, et eilsed (11.11) õhumaksimumid lõid päevarekordeid: Tartus oli sooja 12,5 ja Narvas 10,4°C, keskmisest novembri õhutemperatuurist on need näitajad ligi 10 pügala võrra kõrgemad. 

Mõelda vaid, alles nädalajagu tagasi jäid õhutemperatuuri miinimumid 5°C võrra keskmisest madalamale. Huvitaval laiuskraadil elame ja ilmaga juba igav ei hakka.

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam