•  

Veebruar talvisel lainel (13.02.2009 00:00)

Autor: Taimi Paljak, EMHI

Foto: Kairi Puur
veebruaripiltide galeriist

Veebruar on alles napilt poole peale jõudnud, aga heledamal päeval löövad tihased juba rõõmsalt laulu. On ka põhjust, sest lõputu hall hämarus on selleks korraks läbi saanud. Kui pööripäeva paiku kestis päikese madal kaar vaid 6 tundi horisondi kohal, siis nüüdseks on valge aeg juba 9 tunnini veninud. Heledust lisab ka värske valge lumekiht.

Termomeetrinäitude praegune mahedus aga on petlik ega tähenda vankumatut marssi kevadesse. Täna ja homme on küll lõunapoolseid maakondi ja osalt ka saari mõneks tunniks suisa 0 ümbrusse kerkiv õhutemperatuur peibutamas ning ka eeloleva öö külmakraadid on väikese kaliibriga. Kuid edaspidi jätku saabunud napile pehmusele oodata pole, sest kogu Euroopa soojalimiit on läbi saanud.
Atlandi soojus jääb ookeanile omas mahlas pöörlema, samas talvekülm saab vabalt 70-ndatelt laiustelt üle Lääne- ja Kesk-Euroopa Vahemere äärde laskuda.

Lähinädala jooksul jõuab küll soe vahete-vahel Briti saartele, Euroopa edelaserva Portugali ja Hispaaniasse ning kagutiiba Türgisse. Meil pöördub aga õhuvool nädala lõpuks taas itta ning seejärel põhja, mis õigusi nõutava talveilma taas ausse tõstab.

Eile õhtuks Soome laheni kerkinud oodatud/kardetud lumepilved täna päeva edenedes taanduvad. Järgmine paksu pilvemütsiga ümbritsetud tsüklon on küll Ukrainast põhja poole teel, kuid kaldub oma teel üha enam Venemaa piiridesse.

Laupäeval saavad lund juurde tõenäoliselt vaid Kagu-Eesti suusarajad ning pühapäeva öösel tuleb pudemeid lisaks ka Peipsi äärsetel aladel. Lääne pool ilmselt sajust asja ei saa.

Külmema ja kuivema õhu imbudes langeb pühapäeva öine miinimum juba -10 piiri lähedale ja päeval tuleb maratonile minejatel -5 pügalaga arvestada.

Uue nädala esimestel päevadel võime end ilmarindel õigusega Põhja-Euroopa osaks pidada, kus valitseva külma kõrgrõhkkonna tiiva all on saju võimalus väike ja madalate temperatuuride tõenäosus küllalt suur. Kõige külmemaks võivad kujuneda teisipäeva varahommikused tunnid.

Nädala keskpaigaks proovib Eestini jõuda madalrõhulohk, mille lumepilved siiski kõikjale tõhusat lisa ei too. Pilves taeva all annavad külmakraadid järele, aga ikka ajutiselt. Talv pole oma viimast sõna veel öelnud.

Eelmised artiklid:

EMHI nädalaprognoos lubab lund (12.02.2009) Foto: Üllar Saar2007.a veebruaripiltide galeriist EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT: Reedel läheb põhja poole liikvele Musta mere ääres jõudu kogunud tsüklon. See hoiab Eestis kirdetuult. Aeg-ajalt sajab lund ja võib veidi tuisata. Õhutemperatuur püsib miinuspoolel.

Eelolev nädal annab lumelootust (11.02.2009) Foto: Rene Jakobsonveebruaripiltide galeriist EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT: Neljapäeval määrab ilma Poola ranniku kohal täituva tsükloni kirdeserv. Lääne- ja Lõuna-Eestis võib lund sadada ja veidi tuisata. Puhub võrdlemisi tugev idakaarte tuul. Õhutemperatuur tõuseb, kuid püsib miinuspoolel .

Atlandi tormitsüklon Eestile ohtu ei kujuta, lund võib tulla alates neljapäevast (10.02.2009) Foto: Kristina Naruzbergjääpiltide galeriist EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT: Atlandilt saabunud tormitsükloni kese oli teisipäeva hommikul Belgia kohal ja liigub edasi Kesk-Euroopa poole. Läänemerele saabub tõenäoliselt ööl vastu neljapäeva, olles selleks ajaks kogu jõu ammendanud ning ei kujuta Eestile mingit ohtu.

EMHI nädalaprognoos (09.02.2009) Foto: Leili Valdmetsveebruaripiltide galeriist EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT: Nädala algul on ilm olulise sajuta. Alates neljapäevast suureneb lumesaju tõenäosus.

Kes liigutab õhumasse? (06.02.2009) Lääne-Euroopa rannikud on sattunud Arktika meelevalda ja eriti hästi saab jäise õhu liikumist jälgida satelliidipildilt, kus pilvede kärjeline struktuur näitab külma märatsemist tugeva põhjakaarte tuulega Iirimaal ja Portugalis ning Hispaania läänerannikul. Külmaohus on isegi Kanaarid, kuid neile toob leebemat õhku peagi ida poole laienev Assoori kõrgrõhuala.

Järgmisel nädalal on oodata uut külmenemist (05.02.2009) Foto: Kristina Naruzbergjääpiltide galeriist Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi nädalaprognoos.

Külm talveilm peab vastu vaid ööpäeva (04.02.2009) Foto: Rene Jakobson, jääpiltide galeriistAutori kommentaar: Meie päris oma merekoletis. Kasutab jäiseid küüruhoidjaid. Erinevalt Loch Nessi maost jäädvustub ka üpris selgelt pildile EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT: Külm talveilm peab vastu veel ühe ööpäeva, seejärel on oodata märkimisväärset õhutemperatuuri tõusu ning tõenäoliselt läheb ka sulale.

Sajuvõimalus suureneb reedel (03.02.2009) Foto: Elefantikjääpiltide galeriist EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT: Kolmapäeval-neljapäeval määrab ilma kõrgrõhuala loodeserv. Puhub nõrk või mõõdukas lõunakaare tuul. Ilm püsib vähese ja vahelduva pilvisusega ning olulise sajuta. Õhutemperatuuri miinimum on öösel ja hommikul sisemaal -15°C lähedal.

Nädala esimesel poolel jätkub külm talveilm (02.02.2009) Foto: Andrei Kolesnik EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT: Alanud nädala esimesel poolel jätkub külm talveilm. Nädala teisel poolel õhutemperatuur tõuseb ning võib minna sulale. Sademete tõenäosus suureneb.

Veebruari algus kui ennemuiste (30.01.2009) Foto: Leili Valdmetstaevapiltide galeriist Talv on sisse murdmas. Täna siia-sinna poetuvad lumepudemed näitavad õhtu saabudes taandumise märke ja pilvealusesse taevasse tekib heledamaid pragusid. Narva piiripunkt annab vaba tee arktilisele külmale, mis mühinal sisse murrab ja termomeetri näidud vabale langemisele suunab.

Ilm püsib talvine, kuid lumelootus väike (29.01.2009)

Õhutemperatuuri langus miinuspoolele põhjustab libedust, saju võimalus on väike (28.01.2009) Foto: Leili Valdmetsjaanuaripiltide galeriist EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT: Järgmise 7 ööpäeva vältel on saju võimalus väike, kuid õhutemperatuuri langus miinuspoolele põhjustab libedust.

Õhutemperatuur hakkab järk-järgult langema (27.01.2009) Foto: Leili Valdmetsjaanuaripiltide galeriist EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT: Järgmise 7 ööpäeva vältel on saju võimalus väike, kuid õhutemperatuuri järkjärguline langus põhjustab libedust.

Alanud nädala märksõnaks on libedus (26.01.2009) EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT: Alanud nädala märksõnaks on jätkuvalt libedus. Nädala esimesel poolel on see tingitud nullilähedasest temperatuurist ning lörtsi ja lumesajust, nädala lõpus seoses õhutemperatuuri langusega teedele tekkiva kiilasjääga.

Talv võib paikseks muutuda (23.01.2009) Foto: hanno5000jaanuaripiltide galeriist Narr on külmast ilmast rääkida, sest väljas õilmitseb sula, kuid kaugele 2 nädala taha vaatavad ilmamudelid hoiatavad, et veebruari alguses võib oodata külmalainet. Ja eks sünoptiku ülesanne siin ilmas on ohtusid näha ka seal, kus neid veel pole. Aga meenutades 2007.a. talve oli just 23. jaanuar see päev, mil pärast peamiselt Lääne-Euroopat rüüstanud talvetorme meil külmaks pöördus. Ning veebruari mahtus koguni kaks täiesti arvestatavat külmalainet ning viimase 3 aasta madalaim õhutemperatuur mõõdeti 23. veebruaril Jõgeval (-30,3°C). Analoogiat on nii palju, et ka praegu möllavad talvetormid Lääne-Euroopas ning täna on üks Joriseks ristitu juba oma töö Inglise kanali ümbruses lõpule viinud ning nõrgenedes Põhjamerele saabunud.

Külmemaks läheb järgmisel nädalal (22.01.2009) Foto: Lea Marmorjaanuaripiltide galeriist Eesti ületanud tsüklon liigub reedel Karjala kohale. Läänekaarte tuul võib tugevneda Soome lahel. Sajuala taganeb itta ja päeva jooksul võib taevas selgineda ning õhutemperatuur sisemaal alla nulli langeda.

EMHI nädalaprognoos (21.01.2009) Foto: Leili Valdmetsjaanuaripiltide galeriist EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT: Neljapäeval tekib Balti riikide kohal väike osatsüklon ning see toob märkimisväärse lume- ja lörtsisaju ka Eestisse. Õhutemperatuur on mandril nullilähedane, saartel ja läänerannikul valdavalt plusspoolel. Tuul pöördub idakaarde ja tsükloni möödumisel läänekaarde.

Pehme talveilm jätkub (20.01.2009) Foto: Leili Valdmetsjaanuaripiltide galeriist EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT: Kolmapäeval ületab Eesti madalrõhulohk, mis võib tuule päeval ajutiselt edelasse pöörata ja sulapiiri mandrile nihutada. Mandril sajab lund ja lörtsi, saartel peamiselt lörtsi. Neljapäeval ulatub Läänemerele Vahemere keskosa ja Itaalia kohal oleva tsükloni kauge põhjaserv. Balti riikide kohal võib tekkida väike osatsüklon ning see toob märkimisväärse lume ja lörtsisaju ka Eestisse. Õhutemperatuur on nullilähedane. Tuul pöördub idakaarde ja tsükloni möödumisel läänekaarde.

Oodata on väga pehmet talveilma (19.01.2009) Foto: Kaie Avistujaanuaripiltide galeriist EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT: Alanud nädalal on oodata väga pehmet talveilma, mis nädalavahetuseks võib asenduda laussulaga.

Külm käes, sula silmapiiril (16.01.2009) Foto: Ülle Kirsimägijaanuaripiltide galeriist Talv on taas oma õigustesse astunud. Gröönimaa jääväljade kohal kujunenud kõrgrõhkkond rändas Skandinaaviasse ja jõuvarudest ammendunud madalrõhkkonna nõrkust ära kasutades tegi Läänemere ääres platsi puhtaks.

Mõneks päevaks läheb külmemaks (15.01.2009) Foto: Leili ValdmetsTaevapiltide galeriist EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUDI NÄDALAPROGNOOS:

Homme saabuv külmem ilm püsib vähemalt esmaspäevani (14.01.2009) Foto: Lea Marmorjaanuaripiltide galeriist EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUDI NÄDALAPROGNOOS: Ilmamuutust on oodata neljapäeva päeval, mil tuul pöördub põhjakaarde ja algab külmema õhu juurdevool.

Neljapäeval võib hakata lund sadama (13.01.2009) Foto: liisulajaanuaripiltide galeriist EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUDI NÄDALAPROGNOOS: Jätkub edelatuuline sulailm. Ilmamuutust on oodata neljapäeva päeval, mil tuul pöördub põhjakaarde ja algab külmema õhu juurdevool.

Neljapäevast läheb jälle külmemaks (12.01.2009) Foto: Leili Valdmetsjaanuaripiltide galeriist EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT: Nädala algul jätkub edelatuuline sulailm. Ilmamuutust on oodata neljapäeva päeval, mil tuul pöördub põhjakaarde ja algab külmema õhu juurdevool.

Sula on silmapiiril (09.01.2009) Foto: ilm.ee Talveilm on nohu saanud, mis on seekord kiiresti välja ravitud saab. Juba on loodetuul jahedamat lõõtsumas ja õhtutundidel on termomeetri näidud miinuse poole kaldumas. Saabuval ööl laseb kõrgrõhuhari taeval selgineda ja hommik tervitab meid 5-11 külmakraadiga. Mahedam on vaid rannaaladel, kuhu tuul mere kohal soojenenud õhku kannab. Aga vaiksetel öödel jagub mere mõju vaid mõnesajale meetrile ja saarte sisealad on suure maaga sama pulga peal.

EMHI nädalaprognoos (08.01.2009) Foto: Liisu Tooljaanuaripiltide galeriist EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT Reedel ületab Skandinaavia järjekordne tsüklon ja liigub kiiresti Peterburi suunas. See toob edela- ja läänetuule tugevnemise ja sulailma kõikjale. Mitmel pool sajab lörtsi ja lund, saartel ka vihma. Päeval pöördub tuul loodesse, taevas selgineb ja õhutemperatuur langeb hilisõhtul mandril kerge miinuseni.

Nädal toob lund ja lörtsi, külma ja sula (07.01.2009) Foto: Janne Annejaanuaripiltide galeriist EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT: Neljapäeval tugevneb külmas õhus tekkinud kõrgrõhuhari. Ilm püsib enamasti selge ja külm pärastlõunani. Hiljem on oodata pilvisuse tihenemist, edelatuule tugevnemist ning saartel sadu ja sula. Reedel ületab Skandinaavia järjekordne tsüklon ja liigub kiiresti Peterburi suunas.See toob edelatuule tugevnemise ja sulailma kõikjale. Mitmel pool sajab lörtsi ja lund, saartel ka vihma. Päeval pöördub tuul loodesse, taevas selgineb ja õhutemperatuur langeb õhtul mandril kerge miinuseni.

EMHI nädalaprognoos (06.01.2009) Foto: Janne Annejaanuaripiltide galeriist Kolmapäeval liigub külm front üle Eesti loodest kagusse ja selle üleminekul on lume- ja lörtsisadu peamiselt öötundidel. Tuul pöördub põhjakaarde, kuid oluliselt ei tugevne. Hommikul selgineb ning õhutemperatuur langeb kiiresti. Teedele tekib kiilasjää.

Külmalaine annab hetkeks järele (05.01.2009) EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT: Alanud nädalal on ilm muutlik. Külmalaine annab hetkeks järele, sest ilma hakkavad määrama põhjalaiustel liikuvad tsüklonid, mis aeg-ajalt ka Eestisse soojemat õhku ja sademeid toovad. Põhjalikum ilmamuutus sulailma suunas võib tulla pühapäeval.

Külm jääb kauemaks püsima (31.12.2008)

Arktiline külm tulekul (30.12.2008)

Aasta viimased päevad on leebed (29.12.2008)

Jõulupühade ilmaprognoos on rõõmustav (23.12.2008)

Pühade ilm tuleb karge (22.12.2008)

Pööripäev läheneb! (19.12.2008)

Jõulud tulevad talvised (18.12.2008)

Lumelootus on alates järgmisest teisipäevast (17.12.2008)

Sajab lund, lörtsi ja vihma (16.12.2008)

Nädala esimene pool on kõrgrõhkkonna mõju all (15.12.2008)

Talveilm tulekul! (12.12.2008)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam