•  

USA lõunaosa propageerib suvist ilma (22.04.2009 12:07)

Autor: Ele Pedassaar

Pilt: Accuweather

USA lõunaosa propageerib suvist ilma, põhja pool liiguvad aga tsüklonid oma harjumuspärast rada.

USA lõunaosa kohale kerkinud kuum ja kuiv kõrgrõhkkond põhjustas teisipäeval (21.04) näiteks California osariigis kuumarekordeid:  Ajas tagasi minnes mõõdeti selliseid temperatuure sealkandis 80ndate teises pooles, enne seda aga 100 aastat tagasi. Santa Anas mõõdeti sooja 39 °C, mis ületas 1986 aastal mõõdetu lausa 6 °C-ga. San Fransiscos oli sooja 1986 aastast enam 5 °C. San Diegos oli aga enam-vähem sama soe viimati aastal 1899, kui mõõdeti sooja 34 °C, praegu 3 °C enam.   

Lõunast kerkivale kuumale õhule pakub omalt poolt konkurentsi põhjalaiustel valitsevad  niisked ning tunduvalt jahedamat õhku enda kohal kandvad madalrõhkkonnad. Oma osa on siin mängida nii Vaiksel kui Atlandi ookeanil, mis põhja pool veel jahedad on ning ümber põhjapoolkera lainetaval jugavoolul, mis sooja õhumassi tungi kõrgematele laiustele pidurdab. Igatahes pole ime, kui õhutemperatuur muutub ühes paigas ööpäeva jooksul 20 °C.

Kuuma õhumassi tung põhja peatatakse nädala lõpu poole, kui Vaikselt ookeani põhjaosast liigub kagu suunas madalrõhkkond, mille laskuv külm front õhumassid ära segab.

Kahe õhumassi piiril on oodata vihmahooge, mis praeguseks juba taandunud jõgede veetaset uuesti kriitilise piirini tõsta võivad. Oht suureneb järgmisel nädalal.

Eelmised artiklid:

Rahutu ilm Euroopa lõunaosas (17.04.2009) Foto: merka07Äikesepiltide galeriist Tavaliselt Atlandi keskosa kohal laiuva kõrgrõhuala rahu on ookeani põhjaosast laskuvate tsüklonite tõttu tugevalt häiritud. Kõrges kaares käiv päike üritab küll teha, mis teha annab, kuid põhjatsüklonitega jõuab Euroopa edelaosa ja Aafrika põhjaosa kohale külma õhku. Visuaalselt on seda näha merepinnast nii oma kilomeetri kõrgusel mägikülades, kus tsüklonite tagalas sajab lund. Eile (16.04) Hispaanias, täna (17.04) Marokos. Merepinna kõrgusel jõuavad sajud maapinnale küll vihmana, samas jäävad päeva maksimumid 20 kraadist madalamale.

Põhja-Aafrikas sadas lund (13.04.2009)

Atlandil prognoositakse 2009. aastal vähem orkaane kui mullu (09.04.2009) USA Colorado osariigi ülikooli teadlased on matemaatiliste kliimamudelite abil välja arvutanud, et 2009. aasta tuleb Atlandi ookeanil orkaanide poolest tunduvalt vaesem kui eelmine, 2008. aasta.

Üleujutused Austraalia idarannikul (02.04.2009) Pilt: Austraalia meteoroloogiabüroo Alles see oli, kui Austraalia idarannikul hoiti hinge kinni Vaiksel ookeanil patseeriva troopilise tsükloni Hamishi pärast. 31. märtsil Austraaliast lõuna poolt kerkiv madalrõhkkond tegi 1. aprilli hommikul halba nalja ja kallas maha nii suure koguse vihma, et ujutas üle suure osa idarannikust. Omajagu aitas kaasa ka vihmaga koos rannikul aset leidnud tavapärane veetõus.

India idaosas külvas hävingut keeristorm (02.04.2009) Pilt: Earth Snapshot Teisipäeval laastas India idaosa võimukas tornaado. Vaid tund aega kestnud keeristormi tõttu hukkus Sindh Today teatel Orissa osariigis 14 ja sai vigastusi 197 inimest.

Halvad ja väga halvad ilmaolud kestavad USA-s praktiliselt nädala lõpuni (26.03.2009) Põhja-Kanadast üksteise järel laskuvad madalrõhkkonnad ei lase ameeriklastel sugugi kevade tulekut nautida. Külma ja niisket õhku transportivad madalrõhkkonnad põhjustavad USA lääneosas lumetorme, keskosa kohale jõudes liiguvad madalrõhkkonnad läände, kutsudes esile tugevaid sadusid (nii lume, lörtsi kui vihmana) ja sellest tulenevalt üleujutusi; riigi idaosas võtavad pöörised suuna kirdesse kõrgematele laiustele ning loovad soodsad tingimused USA edelaosas äikesetormide arenguks. Halvad ilmaolud kestavad USA-s praktiliselt nädala lõpuni.

Temperatuurikontraste pakkuv märts Põhja-Venemaal. (24.03.2009) Nädala alguses Põhja-Venemaalt itta liikunud madalrõhkkonna järel kandus põhja- ja kirdetuule abil pooluselt taas külma ja arktilist õhku, mis tõi endaga kaasa Venemaa Euroopa osas märtsikuu kõige käredamad miinused. Arhangelski oblastis mõõdeti külma 23,1 °C, mis on keskmisest vähemalt 15 °C madalam näitaja.

Päikese hetkeline võidukäik Edela-Euroopas (16.03.2009) Samal ajal kui terve Põhja-Euroopa on vallutatud sajust ja tuulist ilma tootvate madalrõhkkondade poolt, võib Lääne- ja Lõuna-Euroopa nautida kõrgrõhkkonna toel suviselt sooja päikest.

Saudi Araabias oli viimase kümne aasta rängeim liivatorm (12.03.2009) Teisipäeval tabas Saudi Araabia pealinna Riyadhi viimase kümne aasta rängeim liivatorm, mis kattis linna paksu kollase tolmukorraga:

Troopiline tsüklon Hamish Austraalia idarannikule ähvardavalt lähedal (10.03.2009) Sel ajal kui Austraalia läänerannikul ripuvad üleval hoiatused tugeva tuule (kuni 30 m/s) ja sellest põhjustatud tulehoiatuse kohta, pöörleb juba päevi hoopis teist sorti OHT idarannikust nii oma paarsada kilomeetrit lääne pool, Vaikse ookeani vete kohal.

Tänane temperatuurierinevus maailmas oli üle 100 kraadi (05.03.2009) AntarktikaPilt: NASA Maailma külmapoolus kolis täna Jakuutiast üle Antarktikasse - sealses vene uurimisjaamas "Vostok" mõõdeti  külma -58,2 kraadi. Jakuutias mõõdeti madalaimaks temperatuuriks -50,9

Ärapööratud Euroopa (05.03.2009) Pilt: Meteoalarm Samal ajal, kui Venemaa avarustes laiuv kõrgrõhuala laiendab oma valdusi Põhja-Euoopa suunas, ei jää Põhja-Atlandilt laskuvatel tsüklonitel üle muud, kui oma trajektoor lõuna poole suunata. Miks minna otse, kui saab ka ringiga, peaasi et saab ja madalrõhkkonnad kulgevad riburada pidi Briti saartelt üle Prantsusmaa ja Pürenee Itaalia kohale. Põhjast kukkuvad madalrõhkkonnad veavad enda järel külma õhku ning vihmast saab võluväel tahkem saju faas: lumi. Peaaegu 20-ni ulatuvaid soojakraade nautinud Lõuna-Euroopa rahvad on sunnitud paratamatusega leppima.

USA-d valitseb... ilm (02.03.2009) Mitte ainult Euraasia ja Austraalia mandril ei paku ilm sel aastal meteoroloogidele erilisi üllatusi.  Põhja-Ameerika võtab lähenevat kevadet vastu ulatusliku lumesaju ja tuisuga.

Rahe purustas Ekurekus 680 hoonet (26.02.2009) Küla Cross River State osariigisFoto: Bernd Noack Nigeerias asuv Ekureku ja sellega piirnevad külad said kaela talvetormiga kaasnenud rahesaju, mis purustas 680 hoonet ja jättis koduta 5000 inimest, kirjutab Leadership Nigeria.

Kaug-Idas on jätkuvalt tormine ja tuisune (26.02.2009) Kaug-Idast on sel talvel üle käinud nõnda palju talvetorme, et ilmaportaali Gismeteo.ru sõnul on juba tüdinetud  nende loendamisest. Praegugi on Kamtšatkal tugev tuisk, mis kasvatas öö jooksul lumehangesid 30 cm võrra ja tuule kiirus ulatus kuni 30 meetrini sekundis.

Venemaal jätkab ilm uperpallitamist (19.02.2009)

Kunstlikult tõhustatud raske lumi sulges Hiinas maanteed (19.02.2009) Foto: Xinhua/Zhang Min Neljapäeva hommikul suleti Hiinas Pekingit ümbritsevas Hebei provintsis raske lumesaju tõttu 12 maanteed, nende hulgas ka Pekingi ja Shenyangi vaheline magistraal, kirjutab CHINAdaily. Samuti on häiritud lennu- ja bussiliiklus. Kolmapäeval sadas Hebei provintsis tänavusel talvel esimest korda korralikult lund. Sealse ilmateenistuse teatel tõhustati lumesadu kunstlikult, leevendamaks pikka aega kestnud põuda

Ilmarindel toimub rebimine: ekstreemumid Venemaal (16.02.2009) Maailma kõige suuremas riigis toimub ilmarindel juba suur rebimine. Nimelt muutub päike iga päevaga tugevamaks ja äkilised soojasüstid subtroopiliselt laiustelt pole sugugi haruldased. Näiteks jäi 13. veebruaril Lääne-Siberi kohal laiuva kõrgrõhuala lõunapoolses servas ühe ööpäeva sisse nii ööpäeva miinimum- kui maksimumtemperatuur: tuhatkond kilomeetrit vahemaad ja temperatuuri erinevus ulatus enam kui 40 kraadini. Siberi lõunaosas, Barnaulis mõõdeti külma 40,7ºC ning Uuralite Siberi poolses servas, Tjumenis mõõdeti külma 0,2ºC.

USA lõunaosa laastavad keeristormid (11.02.2009) Eile (10.02) USA lõunaosast kirde suunas liikunud madalrõhkkonna ümbruses esines ohtralt äikest ja rahet. Oklahoma osariigis ägenesid mõned äikesepilved ka keeristormiks (maapinnale laskunud äikesepilv), tekitades osariigis kaose.  Keeristormid lõhkusid hooneid ning jätsid tuhandeid majapidamisi elektrita, kahjuks nõudsid ka 8 inimelu.  USA lõunaosas, Texase osariigi lääneosas arenes aga kuuma ilma tõttu tolmutorm ning paljud maanteed tuli liikluseks sulgeda.

Euroopat ründavad tormid (10.02.2009) Euroopat räsib järjekordne Atlandilt pärit tsüklon. Möödunud ööl läbis selle kese La Manche'i väina ja on jõudnud Beneluxi maade kohale. EMHI teatel saabub tsüklon Läänemerele tõenäoliselt ööl vastu neljapäeva, olles selleks ajaks kogu jõu ammendanud ning ei kujuta Eestile mingit ohtu.

Venemaa Euroopa osas mõõdeti selle talve kõige külmem öö (05.02.2009) Kuu alguses Venemaa põhjaosa kohalt kagu suunas sukeldunund aktiivse madalrõhkkonna järel jäi Teravmägede kohal arenenud kõrgrõhuala tõttu tsüklonite tavapärane läänest itta kulgemine soiku. Tuul pöördus põhja ning üle jääga kaetud mere jõudis Põhja-Venemaale kärekülma arktilist õhku. Tõusva õhurõhu foonil arenes Venemaa põhjaosa kohal omaette külmapesa, mis lõunasse laskudes Arhangelski ja Komimaa ilma paari päevaga pikaajalisest normist 10 kuni 15 kraadi külmemaks muutis.

Austraalia suvi jätkub ekstreemselt (04.02.2009) Austraalia kagu- ja lõunaosa ja Tasmaania püstitavad kuumarekordeid. Austraalias lõppes viimase saja aasta kõige kõrgemate temperatuuridega kuumalaine. Adelaides mõõdeti möödunud nädalal kõrgeimaks temperatuuriks 45,7°C, Melbournes nädalavahetusel 45,1°C. Tasmaanias aga püstitati kuumarekord 42,2 kraadiga.

Kardetav lumetorm Suurbritannias (02.02.2009) Suurbritannia mitmetes piirkondades on välja antud kõrgeima kategooria hoiatus ohtra lumesaju tõttu. Tänaseks ennustab Suurbritannia ilmateenistus Met Office 5-10 cm, kõrgemates kohtades isegi 20-30 cm lumelisa. Tõsiselt on häiritud nii lennu- kui ka maismaliiklus, paljud koolid on suletud.

USA-s on jälle jäätormid (28.01.2009) Pilt: NOOA.Tumelillaga on märgitud jäätormi- ja roosaga jäävihma võimalus Ameerika Ühendriikides jätkub juba teist päeva torm, mis puistas taevast lund ja jääd Oklahoma osariigist kuni Marylandi osariigini. Arkansase ja Oklahoma osariikides kukkusid jääkoormast raskeks muutunud puud elektriliinidele ja ainuüksi Arkansases on elektrita 150 000 tarbijat. Libeduse tõttu on toimunud sadu autoavariisid, on ka hukkunuid.

Siberisse on oodata äärmuslikku pakast (27.01.2009) Venemaa sünoptikute teatel on veebruari algul Siberisse oodata äärmuslikku pakast. Prognoositakse -50 kraadist madalamaid temperatuure ja pole välistatud, et korduvad 2006. aasta ilmaolud, kui väga laialdasel territooriumil oli ööpäeva keskmine (mitte madalaim!) temperatuur -50°C.

Euroopa tormi teekond ilmakaardil (26.01.2009) Samal ajal kui Eestis valitseb pehme talveilm, ägab terve lõunapoolne Euroopa tugevate vihmasadude ja tormituulte käes.Olukord muutus ohtlikuks Euroopa edelaosas läinud reede (23.01) hommikul, kui Atlandilt kihutas Inglismaa lõunarannikule äge tsüklon, mis Prantsusmaa ja Hispaania tugeva vihmasajuga üle kallas. Keskpäevaks juba Hollandi kohale jõudnud pöörise järel pöördus tuul Pürenee läänerannikul loodesse ja puhangud tugevnesid üle 20 m/s. 

Hispaania ja Prantsusmaa kannatasid ränga tormi käes (26.01.2009) Võimas, viimase kümne aasta rängeim torm möödunud nädalavahetusel põhjustas 21 inimese surma ja laiaulatuslikke purustusi terves Lääne-Euroopas. Hispaania põhja- ja Prantsusmaa lõunaosa said suurimaid kahjustusi - seal ulatus tuulte kiirus isegi üle 50 m/s, tuultega kaasnes tugev vihmasadu. Hispaania põhjarannikul kasvasid lained kuni 20 meetri kõrguseks.

Täna maailmas: temperatuurid -55,9 kuni +40 (23.01.2009) Kõige madalam temperatuur on täna maailma külmapooluseks kutsutud Oimjakonis Jakuutias. Hetkel on seal "vaid" -53°C, kuid hommikul mõõdeti -55,9°C. Jaanuari lõpu kohta on sellised temperatuurid  Jakuutias täiesti tavapärased. Aasia külmarekordit, -67.8°C korrati Oimjakonis 1933 aasta 6. veebruaril. Varem oli selline temperatuur registreeritud  Verhojanskis 1892. aastal. Verhojanskis oli tänane madalaim temperatuur -53°C.

Madagaskar jäi kahe troopilise tsükloni vahele (22.01.2009) Troopiline tsüklon FaneleFoto: NASA MODIS Web Kolmapäeval maabus Madagaskari läänerannikule kuni 58 m/s puhuvate tuultega  troopiline tsüklon Fanele, mis purustas hooneid, üjutas üle laialdasi alasid ning jättis eraldatuks tuhandeid inimesi. Vaid mõned päevad tagasi  oli Madagaskari idarannik nõrgema troopilise tormi Eric meelevallas, mis jättis koduta ligi tuhat inimest.

Kaks kõrget tõstsid Siberis rõhu erakordselt kõrgeks (21.01.2009) Kaks kõrget tõstsid Venemaal, Siberis rõhu erakordselt kõrgeks ja sealjuures langetasid temperatuuri poolesaja miinuskraadini.

Jakuutias on külma kuni -54 kraadi (20.01.2009) Nagu ikka jaanuaris, on kõige kõvem külm praegu Venemaal Jakuutia kirdeosas, kirjutab Meteonovosti.ru. Maailma külmapooluseks kutsutud Oimjakoni rajoonis mõõdeti külma täna öösel -53 kraadi ja järgneval ööl oodatakse temperatuuri langemist kuni -54 kraadini.

USA-s on täna talve külmim päev (16.01.2009) Arktiline külm katab suurt osa USA-st, madalaimaks temperatuuriks mõõdeti -40° C. Temperatuure -27°C kuni -40°C registreeriti Minnesota, Põhja Dakota ja Illinoisi osariikides. Tänane päev, 16. jaanuar on käesoleva hooaja seni külmim päev.

Budapest on sudu sees (13.01.2009) Läinud reedel (9.01) tugevnes Kesk-Euroopa idapoolses osas kõrgrõhuala, mille keskme lähedal, Ungaris tekkinud udu püsis, reageeris õhus olevate osakestega (peamiselt süsinik- lämmastik- ja väävliühenditega) ning pühapäevaks tuli udunähtus väga kõrge saasteainete kontsentratsiooni tõttu ümber nimetada suduks. Eriti võimsalt avaldub sudunähtus suurlinnades ja Euroopas on sudule jalgu jäävaks linnaks osutunud mitmeid kordi Ungari pealinn Budapest.

Hispaanias oodatakse lumelisa (13.01.2009) Möödunud nädala lõpus tekitas Hispaanias kaost tugev lumesadu, mida paljud sealsed elanikud polnud veel oma silmaga näinud. Madriidi lennuväljal tühistati lennud ja häiritud oli rongiliiklus. Tänaseks oodatakse lumelisa kahekümneviies Hispaania provintsis.

Primorje krais sadas kolme päevaga maha kümne kuu norm (12.01.2009) Vaikselt Ookeanilt pärit tsüklon tõi Venemaal asuva Primorje krai idakaldale ohtra lumesaju - kolme päevaga tuli seal kolme kuunormi jagu sademeid (968% keskmisest jaanuarikuu normist). GisMeteo.Ru andmetel oli see vedela ekvivalendina 184 mm, lumena aga 130 cm. Kohati on tuule kuhjatud hangede kõrguseks isegi kolm meetrit.

Euroopa on on külma haardes (07.01.2009) Külm arktiline õhk Siberist võttis oma jäisesse haardesse suure osa Euroopast. Prantsusmaa põhjaosas, Itaalias ja osaliselt Suurbritannias on talviselt lumine ja temperatuurid langesid kuni -25 kraadini. Peaaegu sama külm oli  öösiti ka Poolas, Tšehhis ja Saksamaal.

Keemiline lumi Moskvas (20.12.2008)

Tšukotkal möllas võimas torm (09.12.2008)

Austraalia idaosa tabas viimase 25 aasta rängeim torm (17.11.2008)

Novembri algus oli erakordselt soe terves Euroopas (12.11.2008)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam