•  

Eesti riiklik ilmateenistus saab 90. aastaseks (14.05.2009 10:38)

Esmaspäeval, 18. mail täitub Eesti riiklikul ilmateenistusel 90 tegevusaastat. Sellega seoses tänab Eesti Meteoroloogia Instituut (EMHI) neid inimesi, kellel on suuri teeneid Eesti taasiseseisvumisel riikliku ilmateenistuse taastamisel ja arendamisel, teatab Keskkonnaministeerium.

Juubeliüritus toimub 18. mail algusega kell 10 Tallinnas Toompuiestee 24 ja seal tunnustatakse EMHI endiste ja praeguste töötajate kõrval ka Soome ja Rootsi ilmateenistuste endisi direktoreid. Lisaks jagavad kokkutulnud mälestusi mitmetest huvitavatest ajalukku läinud ettevõtmistest. Samas tutvustatakse ka tänapäeval ilmateenistuse käsutuses olevaid mõõteriistu ja -vahendeid.

„Meie ilmateenistuse juured ulatuvad tegelikult palju varasemasse aega, aastasse 1865, kui loodi Tartu Observatoorium,” ütles EMHI peadirektor Jaan Saar. “Seejuures on meie riiklik ilmateenistus alati olnud kõrgel teaduslikul ja tehnilisel tasemel.”

Eesti riikliku ilmateenistuse ametlikuks sünniajaks on 18. mai 1919. aasta, mil alustas tööd Rannavalve, Side- ja Päästejõudude valitsusele alluv Mereobservatoorium. Aasta hiljem läks Mereobservatoorium Tartu
Ülikooli juhtimise alla. 1940. aastal nimetasid okupatsioonivõimud Tartu Meteoroloogia Observatooriumi ümber Geofüüsika Observatooriumiks, lisaks loodi Eesti NSV Hüdrometeoroloogiateenistuse Valitsus asukohaga Tallinnas. 1942. aastal nimetati Hüdrometeoroloogiateenistuse Valitsus ümber Hüdrometeoroloogia Instituudiks. 10. oktoobril 1946. aastal sai Eesti NSV Hüdrometeoroloogiateenistusest ENSV Ministrite Nõukogule alluv asutus. Seoses täiendavate ülesannetega nimetati 1979. aastal senine Hüdrometeoroloogiateenistus ümber Hüdrometeoroloogia ja Looduskeskkonna Kontrolli Vabariiklikuks Valitsuseks (HLKVV). Sellisel kujul eksisteeris HLKVV kuni iseseisva Eesti Vabariigi taastamiseni.

Praegune Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut moodustati Eesti Vabariigi Valitsuse määrusega 1. oktoobril 1991. aastal. Rahvusriigi ilmateenistuse nõutavale tasemele tõstmiseks andsid suure panuse naaberriigid Soome ja Rootsi, kelle kogemusi, nõuandeid, tehnilist ja finantsabi instituut edukalt kasutas. Laienes ka rahvusvaheline koostöö, Eesti Vabariik ühines 1992. a Ülemaailmse Meteoroloogia Organisatsiooniga.

Nüüdseks on EMHI ühinenud enamuse meile vajalike rahvusvaheliste organisatsioonidega ja nende programmidega, mille hulka kuuluvad Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskus, Euroopa meteoroloogilised satelliidid EUMETSAT, Euroopa meteoteenistuste ühendus EUMETNET, ilmaprognooside numbriliste prognooside programm HIRLAM, radarite süsteem NORDRAD. EMHI eesmärk on olla maailmatasemel mõõtetehnika, kaasaegse teadusliku baasi, tehnoloogia ja tippspetsialistidega rahvuslik ilmateenistus, kes tagab Eesti Vabariigi sotsiaalsete, majanduslike, strateegiliste, riikliku julgeoleku ja elanikkonna vajaduste rahuldamise meteoroloogilise ja hüdroloogilise informatsiooni järele ning Eesti Vabariigi rahvusvaheliste kokkulepete täitmise meteoroloogia ja hüdroloogia vallas.

Eelmised artiklid:

Äike andis loa maapinnale istuda (11.05.2009) Esimesed äikesed on nüüdseks selja taga ja vanarahva tarkuse järgi võib külmetumist kartmata maapinnale istuda. Täna filmis ja pildistas äikest Tartus Jüri Kamenik. Selle ilmastikunähtuse olemusest kirjutab ta homme oma rubriigis.

11. mail liigub üle Eesti äikesepilvi (11.05.2009) Radaripilt: EMHI Seoses külma õhu sissetungiga madalrõhu tagalas arenesid 11. mai lõuna paiku Lõuna-Soomes ja Eestis äikesepilved, mis liiguvad ida poole. Ilmavaatlejate ja radaripiltide andmetel on hoogsadude tsoon liikumas hetkel üle Edela-, Kesk-ja Põhja-Eesti ida poole.

Ilm läheb külmemaks! (11.05.2009) Vanarahva tarkuse järgi läheb toomingate õitsemise ajal külmaks.10. mai foto: Leili Valdmetskevadlillede galeriist Nädalavahetusel Briti saarte kohal arenenud kõrgrõhuala laiendas täna (esmaspäeval, 11.05.2009) oma valdusi üle Norra mere Skandinaavia kohale ning pidurdas seetõttu Põhja-Euroopas tsüklonite läänevoolu.

Soomaa kutsub öömatkale (06.05.2009) Foto: Soomaa.com kalender 2009 Päevad lähevad päev-päevalt ning ööd öö-öölt soojemaks, miks mitte võtta ette üks öine matk? Soomaa kutsub!

Vaadake taevasse! (06.05.2009) Tallinnas, ilmselt ka mujal Põhja-Eestis on ümber loojuva päikese näha halo.

Miks on nii tuleohtlik? Lootus vihmale alles järgmisel nädalal (29.04.2009) Euroopa tulekahjude kaart Samal ajal kui Kesk-Euroopat ja Itaaliat ründavad tugevad vihmasajud, vaevleb suurem osa Ida-Euroopast, kaasa arvatud meie, juba üle nädala põua käes. Süüdlaseks võib pidada siin Ukraina ja Lõuna-Venemaa kohal pikemalt laiutama jäänud kõrgrõhuala, mille loodeserv veel eile õhutemperatuuri Lõuna-Eestis 25 soojakraadini tõstis (Valgas mõõdeti sooja 25,1 °C)

Ettevaatust tulega! (29.04.2009) Foto: Liina Maldreaprillipiltide galeriistAutori kommentaar: Paraku rikub ilusa maastiku ära iga-aastane kulupõletamine. Pole erand seegi aasta. Tallinnas 25.04.09 Ligi nädala kestnud kuivad, tuulised ja soojad ilmad on kaasa toonud ulatusliku kulupõlengute laine, mis on päästjatele palju vaeva valmistanud ning väärtuslikku päästeressurssi kulutanud, teatab Päästeamet. Väljasõite kulupõlengutele on Lõuna-Eesti kuues maakonnas kogunenud juba ligi 200.

28. aprilli päevarekord nii Tartus kui terves vabariigis (29.04.2009) 28.04.2009Luik pesalFoto: Leili Valdmets Eilne päev tõi Ukraina ja Lõuna-Venemaa kohalt ulatuva kõrgrõhkkonna loodeservas Eesti lõunaosas, Tartu Tõravere meteojaamas õhutemperatuuri päevarekordi, milleks oli 25,1 °C. Viimane oli 1986. aastal mõõdetud näitajast 0,7° C võrra kõrgem.

Kätte jõudnud: suvi! (25.04.2009) Foto: Signe NõmmikAutori kommentaar: Pääsuke toob päevasooja. Pilt tehtud 25. aprill kell 7.35 Türi lähedal. Linnuke on sisse seadnud ennast kortermaja koridoris, kus neil ka möödunud aastal pesa oli. Vastukaaluks nädalatagusele äkklumele pakub aprilli lõpp meeldiva üllatusena suvesooja päikest. Soe õhk pärineb iseenesest Atlandi keskosa kohal pöörlevalt püsisoojaselt kõrgrõhkkonnalt, mis oma pikaajaliste teenete eest Assoori maksimumi tiitlit kannab.

Pilvede ilu - mis oli pühapäevaõhtuse vaatemängu põhjustajaks? (23.04.2009) Foto: Raimo Oinusaprillipiltide galeriist Pühapäeva (19.04) pärastlõunal võis Eesti loodetaevas näha kauneid lainetavaid pilvemoodustisi.  Ilm.ee aprillikuu galeriisse saabus neist mitmeid fotosid erinevatelt pildistajatelt.

Pühapäevaõhtused kummalised pilved ennustavad külma jätku (19.04.2009) Foto: Peeter Rokkaprillipiltide galeriist Pühapäeva õhtul pälvisid paljude inimeste tähelepanu kummalise väljanägemisega pilved, mis ennustavad  külma jätkumist.

Üllatuskülaline - lumi (18.04.2009) 18. aprilli hommik MustamäelFoto: Marleen Matvejevaprillipiltide galeriist Mõni hilisem ärkaja võis täna hommikul aknast välja vaadates huvitava üllatuse osaliseks saada. Lumesadu! Imestada  pole siin midagi. Kaugelt põhjast, Valgelt merelt on täna kagu suunas liikumas hiidpööris. Selle servas jõudis läinud ööl Eesti kohale tugeva loodetuulega tunduvalt külmem õhumass, mis vihmana alanud saju kiirelt lörtsiks ja lumeks välja vahetas.

Taanduv suurvesi seab Soomaa külastajatele piiranguid (16.04.2009) Foto: Aivar Ruukel Seoses kevadise suurvee taandumisega Soomaa rahvuspargis tuleks Pärnu ja Viljandi poolt rahvusparki sisenevatel külastajatel kehvade teeolude tõttu kasutada Jõesuu- Kõpu maanteed, teatab Keskkonnaamet.

Meil on meri jäävaba, Läänemere lõunarannikul vesi juba soe (14.04.2009) Väinameri vabaneb jääst 08.04.2009Autor Leili Valdmets Kui Soome lahe idaosas, Viiburi ja Peterburi kandis peab veel jääga arvestama, siis Eesti rannikul on päike nädalaga tubli töö ära teinud ja mere jääst vabastanud.

Ettevaatust, konnad teel! (13.04.2009) Foto tänavustest konnakullestest: Leili Valdmetsaprillipiltide galeriistAutori kommentaar: 12.04. Ei teadnudki, et Muhus konni leidub.Täna äkki kuulsin mere ääres ühest väiksemast loigust ammuununenud konnade kevadlaulu. Konnad muidugi kadusid kähku vee alla, kuid kullesed annavad kinnitust, et ma mitte und ei näinud. Konnade kevadränne käib täie hooga ja Keskkonnaamet kutsub autojuhte ettevaatlikult liiklema ja konnarohketel teelõikudel kiirust vähendama, sest konnade kevadränne on alanud üle Eesti. Eriti tähelepanelikud võiks autojuhid olla soojadel  ja vihmastel päevadel ning veekogude läheduses.

Aasta linnu veebikaamera: kodukakul pesas neli poega! (13.04.2009) Veebikaamera abil kogu maailmas tuntuks saanud kodukaku paaril koorusid eelmisel nädalal neli kakutibu, teatab Eesti Ornitoloogiaühing.Emaslind alustas munakurna haudumist 8. märtsil ja 4. aprillil koorusid väikeste vahedega kolm kakupoega. Neljas poeg koorus kaks päeva hiljem.

Kulu põletamine on keelatud, lõkete tegemisel tuleb olla ettevaatlik (10.04.2009) EMHI tuleohukaart Kulu põletamine on keelatud, lõkete tegemisel tuleb järgida tuleohutusnõudeid, hoiatab Päästeteenistus.

Algaval nädalavahetusel on linnuvaatluspäevad (09.04.2009) Foto: Signe Nõmmikaprillipiltide galeriist Algaval nädalavahetusel on traditsioonilised lihavõtte - pühade linnuvaatluspäevad. Eesti Ornitoloogiaühing kutsub neil päevil kõiki õue saabunud kevadet nautima ja linnuelu jälgima. Sel aastal on lihavõttepühad sattunud lindude kevadrände kõige aktiivsemasse perioodi, mis tõotab värvikaid elamusi igale maitsele. Linnuvaatluspäevadel kaasalöömine eeldab õige vähe: tuleb lihtsalt nende kahe päeva jooksulleida pisut aega tähele panna, kes meie ümber sagivad ja vidistavad. Seda võib teha enda koduaias, tunnisel jalutuskäigul või kogu nädalavahetuse vältaval linnuretkel.

Suurvee kahjustuste tõttu on suletud mitmed maanteed (08.04.2009) 05.04.2009 PõlvamaalFoto Eve Chamkhi Maanteeinfokeskuse teatel on jätkuvalt suurvee kahjustuste ja nende likvideerimiseks tehtavate tööde tõttu suletud järgmised kõrvalmaanteed:  

Soomaa kutsub viienda aastaaja kanuumatkale (07.04.2009) Foto: Aivar Ruukel Seoses viienda aastaajaga korraldatakse pühapäeval, 12.aprillil kanuumatk üleujutusalal.

Alates homsest on piiriveekogudel jääleminek keelatud (07.04.2009) Peipsi, Nina külaFoto: Palle Porilajääfotode galeriist Päästeteenistuse teatel kehtestab piirivalve kolmapäevast, 8. aprillist jäälemineku keelu kogu Peipsi järve ulatuses, samuti on keelatud jääle minna Lämmijärvel, Pihkva järvel, Narva veehoidlal ning Narva jõel.

Soomaal on viies aastaaeg (06.04.2009) Foto: Aivar Ruukel Soomaal on alanud järjekordne üleujutuste hooaeg ehk viies aastaaeg. Hetkel on juba veetase tõusnud võrreldes normaalse tasemega 3m.

Vaata, kuidas Vabaduse väljakul betooni valatakse (03.04.2009) Veebikaamerapilt Vabaduse väljakult Vabaduse väljaku maa-alune osa saab täna betoonkatuse, teatab Raepress.

Päästjad hoiatavad haprale jääle mineku eest (02.04.2009) Foto: Signe, kasutajanimega annigretjääpiltide galeriist Päästjad hoiatavad inimesi jääle mineku eest, kuna viimaste päevade kevadised ilmad on muutnud jääkatte väga hapraks.

Märts oli keskmisest soojem (01.04.2009) Foto: Marleen Matvejevmärtsipiltide galeriist Märtsikuu keskmine õhutemperatuur oli 1 kuni 2 kraadi tavapärasest kõrgem, ulatudes  -2,3 kraadist +0,5 kraadini (norm -1,0 kuni -3,2 kraadi), teatab Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituut (EMHI).

Uus looduskaamera (01.04.2009) Üsna pea on alustamas tööd uus looduskaamera: käopaar Voldemar ja Virve on juba alustanud pesapunumist vana haava õõnsusesse, paigaldatud on ka veebikaamera. Veel on tehnilisi probleeme seoses kaamerat toitvate päikesepaneelide paigaldamisega, kuid loodetavasti saab pilti näha juba enne, kui Virve munema asub.

Mida teevad loomad ja linnud ilm.ee kaardil? (01.04.2009) Merikotkad Linda ja Sulev 29.03.2009Foto: Looduskalender Alates aprillist on tehtud metsakaamerate leidmine ilmakülastajatele lihtsamaks ja nende ligikaudsed asukohad on ilm.ee avalehe kaardil tähistatud vastavate loomade ja lindude ikoonidega.

Lähipäevil võivad eha ja koit olla eriti kaunid (30.03.2009) Foto: Tõnis TuugaKevadfotokonkursi galeriist Lähipäevil võib Alaskalt pärit vulkaaniline tuhk põhjustada Euroopas eriti kauneid päikesetõuse ja -loojanguid, kirjutab Spaceweather.com.

Salakaval kevad (27.03.2009) 26.03.2009Foto: Leili Valdmets Viimastel päevadel Põhja-Euroopat valitsenud kõrgrõhkkond on päevasel ajal päikese abil silma rõõmustanud ja südant soojendanud. Kaalukausi teisel serval on aga salakavalad külmad ööd. Näiteks eile, 26. märtsil mõõdeti Põhja-Venemaal Murmanski oblastis külma -30,9 ºC, mis on viimaste ööde keskmisest 14 kraadi külmem näitaja. Samal päeval registreeriti Musta mere lähistelt kirdesse liikuva madalrõhkkonna soojas sektoris Venemaa lõunaosas sooja 24,4 ºC. Seega Venemaa Euroopa-osa ööpäevane erinevus riigi põhja- ja lõunaosa vahel oli 55,3 ºC.

Tallinnas paistab päike, Tartus sajab lund (26.03.2009) Ilm.ee veebikaamerapilte uurides saab järjekordselt tõdeda, et ilmaolud Eesti piirides võivad väga suuresti erineda. Täna õhtupoolikul paistab Tallinnas päike, Tartus aga sajab lund. Maanteeinfokeskuse teatel olid pärastlõunal enne kella nelja  teekatted suurematel riigimaanteedel enamuses kuivad, Põlva maakonnas aga lumised, Tartu maakonnas niisked ja Lõuna-Eestis sadanud lumest märjad.

Peale eelolevat külma ööd on lootust soojenemisele (26.03.2009) Foto: Liina Maldremärtsipiltide galeriist EESTI METEOROLOOGIA JA HÜDROLOOGIA INSTITUUT: Reedel määrab ilma nõrk kõrgrõhuhari. Taevas selgineb. Tuul on öösel nõrk, päeval pöördub itta ja kagusse ning tugevneb. Õhutemperatuur langeb öösel kohati -16 °C-ni, päeval tõuseb nullilähedaseks.

Kevad tuli nii vihma kui lumega (21.03.2009) Veebikaamerapilt Põlvast 21.03.2009 Kui öösel ladistas Lääne- Eestis vihma sadada, siis Eesti ida-, eriti aga lõunaosa tervitas äsja saabunud kevad lumetuisuga (edela- ja läänetuule puhangud ulatusid kuni 14 m/s). 

HEAD KEVADE ALGUST! (20.03.2009) Nüüd on ta siis käes! Astronoomilise kevade algus oli põhjapoolkeral kell 13.44, mil Päike oma näival teekonnal piki ekliptikat läbis taevaekvaatori kevadise võrdpäevsuse punkti - päev ja öö on täna ühepikkused. HEAD KEVADE ALGUST!

Meteoroloogiapäev keskendub kliimamuutustele ja õhu puhtusele (20.03.2009) EMHI peadirektor Jaan Saar ning Ain Kallis 2007.a. meteoroloogiapäevalfoto: ilm.ee Esmaspäeval, 23. märtsil tähistavad Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon (WMO) ja selle 188 liikmesriiki, sealhulgas Eesti, meteoroloogiapäeva egiidi all „Ilm, kliima ja õhk, mida me hingame“.

ERR lõpetab lepingu ilmateadustaja Peep Taimlaga (20.03.2009)

Pärastlõunal läheb kõikjal pilvisemaks (20.03.2009) Kevadise pööripäeva fotokonkursile saabunud esimene foto.Autor kasutajanimega sergei243 Päikest püüdma!Täna algav kalendrikuu kevad pakub Põhjamerelt ulatuva kõrgrõhkkonna toel päeva esimeses pooles Eesti kesk-, ida- ja lõunaosas veel piisavalt päikest.

Soomaa kutsub talve ära saatmiseks matkama (20.03.2009) Foto: Aivar Ruukel Kevad tuleb. Üksteise järel saabuvad esimesed rändlinnud. Kuldnokkadele ja lõokestele lisaks on juba ka kohatud Soomaa vapilinde sookurgi. Tegemist on esimeste hulljulgetega, sest talv ei taha võitluseta taganeda. Ehkki reedel on ametlikult kevade algus, on nädalavahtuseks oodata talviselt miinustemperatuuriga ilma. Korraldame lumise talve ära saatmiseks räätsamatkad rabas.

Tuuline ja märg ilm jätkub. Ettevaatust liikluses! (17.03.2009) Foto: ilm.ee Tänane ilm ja selle edasine käik.   Eile Norra merelt Skandinaavia kohale liikunud lohus arenes läinud ööl uus väike osatsüklon. Lohu ees jõudsid sajupilved Loode-Eesti kohale (Harjumaa ja Hiiumaa) juba läinud öö hakul. Täna hommikul oli väike pööris Stockholmi rannikul Läänemerel ning sellega seotud sajupilved (lumi, lörts, saarte läänerannikul vihm) katsid tervet meie vabariiki. Nähtavust halvendas lisaks sajule ka lohu ees tugevnenud lõunatuul, mandril 11, saartel 14 m/s. Lumikate suurenes öö jooksul 3-5 cm võrra.

Lund hakkab sadama. Jätke suverehvidega sõidukid koju! (16.03.2009) Foto: Leili Valdmets2008.a. märtsikuu galeriist Seoses homme algava lumesajuga kutsub Tallinna Raepress üles jätma suverehvidega sõidukid koju. Lumesaju tingimustes palutakse kõigil linnakodanikel olla eriti tähelepanelikud ja varuda aega sihtpunkti jõudmiseks.

Meri vabaneb jääst tavapärasest varem (16.03.2009)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam