•  

Augustikuu kokkuvõte (07.09.2009 10:25)

Autor: Ele Pedassaar

Keskmisest soojem, Lääne-Eestis päikesepaistelisem, ida pool pilvisem.
Äike ja vihmapilved olid sageli üsna suured sõbrad. Ja mitte ainult, märgati ka minikeeristorme ehk trombe.

Kuu sajunorm sai täis kuu kolmandal nädalal. 
Loe siit >>> 
Eelmise aasta (2008) sadudele jäi tänavune august aga kõvasti alla. Loe siit >>>
Lähemalt loe selle aasta kliimanumbrite kohta EMHI kuukokkuvõttest.

Õhumasside iseloom augustis.

2. august Velise jõe ääres
Foto: Lea Marmor

Kuu algas Soome kohal pöörleva madalrõhuala lõunaservas Eestis kohati äikesevihmaga, samas tugevnes järgnevatel päevadel terve Põhja-Euroopa kohal ulatuslik kõrgrõhuala, mis Eesti tingimustes ka üllatavalt pikaajaliseks jäi (pea nädal). Õnnega olid koos need, kes augusti esimesel nädalal puhkuse Lääne-Eestis otsustasid veeta: ilm  oli päikesepaisteline ja seega rannailmaks soodne. Ida-Eestit kimbutasid aeg-ajalt Lääne-Venemaal valitseva kõrgrõhkkonna servas üksikud hoovihmad.
Kuu kõige soojem õhutemperatuur mõõdeti 9. augusti päeval meie suvepealinnas Pärnus (25,9 ºC), kui kõrgrõhkkonna kese asus täpselt Liivi lahel.
      
Peale 10. augustit jäime üksteise järel Skandinaaviast üle Läänemere ja Eesti itta kihutavate madalrõhulohkude teele, mis meid vihmavalingute, rahe ja ohtra äikesega kostitasid. (13-15 äikesed ja rahe) Nähti ka maapinnale laskuvaid äikesepilvi ehk Eesti mõistes trombe >>>
Kuu kõige vihmasem päev oli 14. augustil Kuusikul, kui ööpäevaga sadas maha 40 mm vihma. Võrdluseks olgu toodud eelmise aasta 26. august, kui ööpäevase saju hulgaks mõõdeti Jõhvis 116 mm.
Tuul pendeldas augusti keskpaigas lääne- ja lõunakaare vahet ning iilid ulatusid 17-19, kohati 21 m/s.

20. augusti paiku hakkas Põhja-Euroopa kohal oma kanda kinnitama taas kõrgrõhuala, mis pidurdas tsüklonite läänevoolu, tuues samal ajal jahedad ööd. Kuu minimaalne õhutemperatuur mõõdeti 21. augustil Jõgeval: +2,7 ºC, maapinnal esines ka nullilähedasi temperatuure.

Juba hommikust saadik pilvitas, päeval saime mõne tiba vihma ka. Õhtul loojangul päike ikka nii palju piilus, et taevaserva sai korraks värvilisemaks. 29.08
Foto: Leili Valdmets

Kuu lõpp tõi endaga kaasa heitlikuma ilma ning vihmasema taeva all vähenes öökülma oht. Pigem vastupidi, õhutemperatuur enam öösiti 10 ºC-st madalamale ei langenud.


Temperatuur veekogudes.

Augusti alguses ulatusid veetemperatuurid siseveekogudes 15 kuni 20, meres 18 kuni 21 ºC-ni. Kuu lõpus hakkas vesi jahtuma ning siseveekogude ja merevee temperatuuride vahe suurenema.
Maksimumid ulatusid nii meres kui järvedes kuu lõpus 18 ºC-ni, jõgedes oli kohati sooja vaid 12 ºC.
Mereranniku jahedamad temperatuurid püsisid 16 ºC juures.


Mujal maailmas.

Kagu-Aasias nõudsid troopilised tsüklonid Etau ja Morakot inimelusid.
Samuti jälgiti ärevusega Ameerika rannikule lähenevaid troopilisi torme.
Lõuna- ja Kesk-Euroopas kerkisid päevased maksimumid kuu keskel 30 ºC-st kõrgemale ning mitmel pool süttisid metsad.

Eelmised artiklid:

Juuli oli mitmekülgse ilmaga (05.08.2009) 01.07Foto: Liina Laurikainen Juulikuu kokkuvõte: ilma mitmekülgsuse üle ei saanud viriseda.

2009. aasta juuni: jahedam, pilvisem ja sajusem keskmisest, aga jaanipäev oli kuiv (09.07.2009)

Mai: kuu, kuhu mahtus õhutemperatuuri erinevus üle 30 ºC (05.06.2009) Ühtse nimega võib öelda, et mai 2009 oli Eestis kontrastide kuu. Oli kohti, kus metsad vaevlesid terve kuu põua käes (Kagu-Eesti) ja samas oli paiku, kus ladistas kõvasti vihma sadada ning äikesepilved ka rahehooge pakkusid (Kesk- ja Kirde-Eesti).

Aprillikuu kokkuvõte: päike ja põud (06.05.2009) 01.04 Toila valdFoto: Sergei Perov Päikest oli tänavu aprillis tõesti palju: 219 tunnist Virumaal Jõhvis kuni 336 tunnini Saaremaal Roomassaares. Paljuaastast keskmist (170 kuni 196 tundi) ületasid selle aasta numbrid vaata et poole enam. Läinud aasta aprillis nähti päikest kõige enam Tallinnas: 241 tundi.

Läinud aastaga võrreldes oli märts normile lähemal (05.04.2009) Foto: Lea Marmor Võrreldes mullusega, oli märtsikuu Eestis kuivem, kuid külmem, aga pikaajalise keskmisega võrreldes siiski soojem. Kuu keskmine õhutemperatuur jäi piirkonniti  -2,3 kuni +0,5 ºC-ni (paljuaastane keskmine -3,2 kuni -1,0 ºC), möödunud aastal  oli märts ligi 1,5 ºC soojem.  Kuu ekstreemumid olid samuti madalamad mullusest. Kõige külmem öö oli 27.märtsil Väike-Maarjas: -17,9 ºC (läinud aastal oli miinimumnäitajaks 22. märtsil Jõhvis -12,5 ºC), kõige soojem päev oli 13. märtsil Kuusikul:+7,4 ºC (eelmisel aastal oli Narva-Jõesuus 31. märtsil sooja 15,1 ºC).   

Veebruar oli Eestis talvine, mujal tormine (07.03.2009) 1. veebruari loojangFoto: Kaie Avistu Nii Tartu suusa- kui Peipsi uisumaraton, suursugune vabariigi sünnipäeva paraad ja vastlaliug samal päeval: seega, igati korda läinud kuu Eesti rahva jaoks (jutt käib ilmast)! Ja seda kõike veel ideaalilähedaste tingimuste juures.

Jaanuar meil ja mujal (06.02.2009) 1. jaanuar 2009Foto Vivian Ainsalu Jaanuarikuu üldmulje oli võrreldes eelmise aastaga tunduvalt talvisem: ei saanud kurta ei külma üle, mis kaunist härmalõnga puudele kudus ega sooja üle, mis kevadlilled õitsema pani ja kuldnokad talvituma jättis. Paljuaastase keskmisega (-2,4 kuni -7,6ºC) võrreldes oli õhutemperatuur Eestis 2 kuni 3 kraadi kõrgem (-0,1 kuni -3,8ºC), läinud 2008. aasta jaanuaris oli keskmine õhutemperatuur kraadi võrra kõrgem.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam