•  

39.- 40. nädala (21. september-4.oktoober 2009) äikeste ja rahe (konvektiivse ilma) kokkuvõte (05.10.2009 00:14)

Autor: Jüri Kamenik

Sarnaselt nädala ilma kokkuvõttele hakkame edastama ka nädala rahe ja äikeste kokkuvõtted, seda vaid juhul, kui neid kuskil Eestis registreeriti. Erandina on esimeses nädala kokkuvõttes ka pisut 39. nädalast. Edaspidi vaid ühe nädala kohta, kui pole teisiti märgitud. Kasutatakse nii ametlikke kui vabatahtlike vaatlejate andmeid (vt https://ilm.ee/?46466 kas artikli kohal olevatest valikutest või vasakult menüüst "teata tormist", kust leiab vastavaid küsitlusankeete, et meid toimunust teavitada) ning isiklikke tähelepanekuid, et ülevaade võimalikult täielikum oleks.  Ametliku all mõeldakse vastava nähtuse registreerimist EMHI poolt.

39. nädala konvektiivsetest nähtustest.

21. septembri hommikul oli äikest ja rahet Loode-Eestis ning Väike-Maarjas (andmed ainult äikese, kuid mitte rahe kohta). 24. septembri päeval oli äikest ja rahet paljudes kohtades Eesti idapoolmikus, eriti Kirde-Eestis. Õhtul oli äikest ka rannikul ja saartel, sest üle Eesti liikus külm front. Ametlikult registreeriti äikest 24.9. vaid Tartus (päeval) ja Vilsandil (õhtul). Pikemalt vaata siit.

40. nädala konvektiivse  ilmastiku taustast

Oluline ilma jahenemine toimus 28. septembril, kui sadas vihma. Ööpäeva keskmine temperatuur langes alla 13º, millega algas klimatoloogiline sügis. Külm õhumass sooja aluspinna kohal põhjustab tihti konvektsiooni. Sügisel on selleks soojaks aluspinnaks enamasti meri ja teised suuremad veekogud. Seetõttu sadas nädala jooksul paljudes kohtades hoovihma (mõnes kohas sadas ka vähest lörtsi), seda eriti rannikulähedastel aladel, mere kohal ja saartel, kuid ka sisemaal (päikese soojendav mõju oli veel piisavalt suur).

40. nädala rahest ja kaasnenust

Rahet täheldati 29. septembril kohati (näiteks Kiilis, Tartus, Tallinnas, Hiiumaal jne) ning 30. septembril juba paljudes kohtades; 1. oktoobril Tartus (väheldane rahe), 2. oktoobril kohati (näiteks Paide, Tartu, Kolga-Jaani, Muhu, Abja-Paluoja), 3. oktoobril Harjumaal.

Vahel sadas rahet pea tuulevaikusega (2. oktoobril Kolga-Jaanis), kuid oli ka tugevaid tuuleiile (29. septembril). Valdavalt puhus lääne-või loodetuul, erandiks oli 29. septembri rahe Polovina külas (Meremäe vald), kui puhus tugev kirdetuul. Rahega segamini või samast pilvest sadas rohkemal või vähemal määral ka vihma, näiteks anti teada 29. septembri hilisõhtusest tugevast vihmast rahega Kuressaares. Veel täheldati 29. septembril väga ilusaid pilvi. Üldiselt muutus rahesaju päevadel taevas väga kiiresti.

Temperatuur jäi rahesaju ajal enamasti alla 10 soojakraadi. Kõrgeim temperatuur rahesaju ajal oli hinnanguliselt +10° (30. septembril Harjumaal ja 2. oktoobril Abja-Pajuojal) ja madalaim +4° [29. septembril Polovina külas (Meremäe vald) ning 2. oktoobril Abja-Paluojal; mõlemad pärastlõunal]. Ilmselt märkimisväärseim rahesadu oli 2. oktoobril Häädemeestel, vaata siit , kuid ka 4. oktoobri päeval Paides, kui sügava tsükloni tingimustes tekkis rünksajupilvi. Rahe sulas järgnevas vihmas siiski kiiresti.

Rahesajupäevadel võis näha vikerkaari, sest päike on keskpäevalgi üsna madalal ja tegemist oli valdavalt väikeste hoogsajupilvedega. Äikest rahesadudega enamasti polnud. Kahjustusi ei täheldatud.

Rahet sajab rünksajupilvedest. Sealjuures võib pilv olla väga väike, nagu nädala jooksul võis korduvalt veenduda. Enamasti on sadu äärmiselt ebaühtlane, sageli koos vihmaga ning lokaalne. Konkreetne näide:  30. septembril sadas Tallinnas hilisõhtul Järvel rahet. Rahesaju kese oli Selveri kandis, kusjuures mõnisada meetrit mõlemale poole ei sadanud pea üldse. Rahet sadas intensiivse, kuid väga lühiajalise hoona. Rahe kattis maad saju tsentris kihina ning sulas lõplikult alles järgmisel päeval, sest temperatuur langes vaikse ilmaga öö jooksul nulli lähedale.

Rahet sajab Eestis kõige sagedamini kevadel (aprillis-juunis) ja suve lõpul, sügise hakul (august-november), sest sel ajal on temperatuur enamasti madalam, kui südasuvel, mistõttu tekkinud rahe jõuab suurema tõenäosusega maapinnani. Ka temperatuurikontrasti ja õhumassi ning aluspinna erinevused (sügisel külm õhumass sooja vee kohal) loovad tingimused rünksajupilvede ja sealt rahe tekkeks.

40. nädala äikesest ja nädalalõpu tormist

Äikest täheldati 30. septembril Harjumaal (kl 18 Kostiveres ja kl 21 paiku Tallinnas). Temperatuur oli +8…10° ning sadas ka rahet. Tegemist oli mõlemal juhul nõrga äikesega vaid ühe välguga. Äikest oli veel 3. oktoobri öösel Põhja-Eestis (täpne koht teadmata), sama päeva varahommikul Harjumaal (rahega, mitu välgulööki) ja õhtul Soome lahe idaosas ning 4. oktoobril. Muuhulgas täheldati Mammatuseid 3. ja 4. oktoobril Harjumaal (Cb mammatus on üsna haruldane ja väga silmatorkav pilve erikuju oma välimuse tõttu. Mullid või mügarad pilve allosas märgivad tugevat turbulentsi. Mammatus võib ka mittekonvektiivsete pilvedega kaasneda).
Ametlikult registreeriti rahet ja äikest 30. septembri hommikul Narva-Jõesuus ja äikest sama päeva hilisõhtul Pärnus ning 4. oktoobri õhtul Kihnus.

4. oktoobril jõudis Eestisse väga sügav tsüklon (Lääne-Eestis ja põhjarannikul langes õhurõhk alla 980 hPa), kusjuures 3. oktoobri õhtul ulatus kohati õhurõhu langus isegi üle 7 mmHg 3 tunni kohta. Vaatlused näitavad, et õhurõhu langemisel alla 980 hPa tekib kuskil suure tõenäosusega äike. 4. oktoobri rünksajupilvede ja äikeste põhjuseks oligi väga madal õhurõhk. Äikest täheldati Suure-Jaanis, Kilingi-Nõmmel ja Kihnus (ametlik); Paides sadas päeval rahet , kuid see sulas vihmaga kiiresti.
Mõistagi pole käesolev ülevaade täielik, kuid ehk midagi ikka. 

Fotod konvektiivsest ilmast

30. septembri rahepilv Tartus (fotod Jüri Kamenik):

…ja vikerkaar

Rünksajupilvealasid Tallinna kohal 1. oktoobril.

Konvektsioon 4. oktoobril (Tallinn, fotod Jüri Kamenik):

Hommikune vikerkaar tähendab halba ilma. Ja nii oligi.

Rünksajupilvealasid Soome lahe kohal.

Mammatus (teatud mullilise välimusega rünksajupilve erikuju) 4. oktoobril Tallinnas (ei olnud äikest).

Meile saatis pilte 30. septembri rahest Endla Holm Tuulna külast Harjumaal:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam