•  

Tänane mihklipäev ennustab hilist kevadet (29.09.2011 14:23)

Leekiv toredus
27.09.2011 Kesk-Eesti
Foto: Eve Kõrts

"Kui mihklipäevaks puulehed maas, siis jüripäeval rohi maas", ütleb vanarahvatarkus.

Tänasel mihklipäeval on suurem osa lehti veel puude küljes kõvasti kinni, millest võib järeldada, et jüripäeval veel maa hall ja kulukarva on. Tänavusel kevadel polnud selleks ajaks veel lumigi kõikjal ära sulanud, rahvasuu ütleb nii: "Ei lange leht septembrikuul puu otsast ära, võib tuleval kevadel märtsikuu läbi voorisid vedada". Teisest küljest annab lootust varasemasele kevadele see, et öökülmasid pole veel olnud: "Mitu päeva enne Mihklit halla - sama palju päevi pärast Jürit jääd."

Täna puhuvate lääne- ja loodetuultega on keerulisem rahvatarkusi järgida, sest "Kui Mihklis tuul lõunast, ei ole enne jõulu reeteed oodata, kui aga hommikust või põhjast, tuleb varsti lund". Veel segasemaks teevad tänase päeva  ja septembrikuu järgi ilmaennustamise ütlused "Sooja septembri järel tuleb pikk talv, jaheda järel külm talv" , "Kui septembris müristab, on jäänuaris külma küllalt" ja "Kuiv mihklipäev kuulutab kuiva sügist, märg mihklipäev aga pehmet talve".

Neid teadmisi aluseks võttes võib siis arvata, et sügis tuleb kuiv ja talv pikk, kuid peale jüripäeva enam jääd ei ole. Jaanuaris võib aga pakast oodata.

Loe mihklipäevast>>>

Eelmised artiklid:

Täna on seitsmevennapäev ja kalurite päev (10.07.2011) Kalurite päeva tähistamiseks lehvivad täna laevalipud Tänane seitsmevennapäev on tuntuim rahvakalendritähtpäev, mille järgi ilma ennustada: kui täna sajab, siis sajab veel seitse nädalat järjest.

Täna on linnuristipäev (19.05.2011) Haned 13.05.2011.ViimsisFoto: Laidi Koppel Täna on linnuristipäev - vanarahva uskumuse kohaselt on selleks päevaks rändlinnud juba kohale saabunud. Sel päeval ei tohtinud ei künda ega külvata, maale tuli puhkust anda.

Ilmavaatleja: rongad ennustasid sooja juba nädal tagasi (02.02.2011) Rongad 2. veebruaril 2011, nähtuna talvisest merikotka veebikaamerast.

Soomaa ilmatark ennustab varajast talve (24.07.2010) Soomaa ilmatark Kuusekäära Indrek pakub, et augusti algus on veel soe ja et talv tuleb juba novembri keskpaiku.

Tsirgupäev annab lootust, et külm kaua ei kesta (09.03.2010)

Tänane seitsmevennapäev lubab veel heina teha (10.07.2009) Seitsmevennapäevaga seotud  "Kui seitsmevennapäeval sajab, siis sajab seitse nädalat" on ilmselt enimtuntud vanarahva ilmaennustus ja tänapäevani kestnud ilmselt tänu sellele, et see seni ka ka üsna täpselt  paika pidanud. Rahvatarkus lisab, et kui päikest sedapaljugi on, et mees jõuab hobuse selga hüpata ja sellega üle tee sõita, siis on veel heinailma loota.

Kui päike vaatab loojudes tagasi, tuleb ilus ilm (05.07.2009) 4. juuli õhtul Tallinnas Kui päike vaatab loojudes tagasi, tuleb järgmisel päeval ilus ilm, ütleb vanarahvatarkus. Eile õhtul, vahetult enne loojumist vaataski päike korraks tagasi, lauluväljaku poole.

Kui noor kuu saab, siis muutub ilm (17.06.2009) "Kui noor kuu saab, siis muutub ilm", ütleb rahvatarkus. Esmaspäeval, 22. juunil ongi Kuu loomine ja võimalik vanarahva tähelepanekuid ilma seostest Kuu faasidega kontrollida. Aga sellekohaseid tähelepanekuid on aegade jooksul palju tehtud.

Metskuklaste pesade järgi otsustades peaks suvi soe ja kuiv tulema (16.06.2009) Kuklased (metsasipelgad) ehitavad vihmase suve eel, eriti jahedat ja vihmast suve ette aimates oma pesakuhilad kõrgemaks, sooja ja kuiva suve ootel aga sügavasse maasse, ütleb rahvatarkus.

Kui kevadel toomingad kaks nädalat õitsevad, kestab sügis kaks kuud (19.05.2009) Foto: Koidula Kliimannmaipiltide galeriist Vanarahvatarkus ütleb, et "kui kevadel toomingad kaks nädalat õitsevad, kestab sügis kaks kuud, õitsevad nad kolm päeva, siis on sügisel lumi maas." Sellele ütlemisele tuginedes võib arvata, et sügis tuleb pikk - tänu jahedapoolsetele ilmadele on toomingate õieilu jätkunud juba pikemat aega. Tõsi küll, teise, märksa laiemalt tuntud rahvatarkuse järgi kaasnebki toomingate õitsemisega külm ilm.

Tänane jüripäev tõotab sooja suve (23.04.2009) 04.aprill 2009Foto: Leili Valdmets Jüripäeva on rahvakalendris peetud suve alguseks, mil ööd muutuvad valgemaks, hakkab kasvama mets ja rohi, avaneb kogu loodus ja kari lastakse välja. Jüripäevaga seoses on ka mitmeid ilmaennustusi ja neid aluseks võttes võib väita, et tuleb ilus suvi.

Põllule võib saada aprilli eelviimasel nädalal (15.03.2009) 15.03.2009Foto: ilm.ee Vanarahva tarkuse kohaselt lubavad ilmaolud põldu kündma minna 40 päeva peale seda, kui kuusk kolmandat korda talve jooksul on okkad langetanud.

Kui Mart sulatab, siis Kadri külmetab (10.11.2008)

Ahvenauimed lubavad talve alguseks detsembri lõppu (04.11.2008)

Oktoobri lõpu vihm annab hea aasta ja jõuluks tuisused ilmad (28.10.2008) "Oktoobri lõpu vihm annab hea aasta ja tuisused ilmad", ütleb vanarahvatarkus. Vihma sadaski  eile ja täna (kohati tuli rahetki), ilmajaam prognoosib sadu ka lõppeva kuu järelejäänud päevadeks.

Ahvenauimed ennustavad korralikku talve (10.09.2008)

Haned lähevad, kus hallad on? (20.10.2008) Kured lähevad, kurjad ilma, haned lähevad, hallad taga, luiged lähevad, lumi maas... Seda vanasõna teavad vist küll kõik. Haned juba lähevadki, paraku  on veel vähemalt nädala jagu oodata soojade ilmade jätkumist. Ilmajaam lubab veel järgmise nädala algusekski edelatuuli.

Kui kolletamispäeval mets alles roheline, siis on pikk talv tulemas (14.10.2008) Kui lehed oktoobrikuul veel puude otsas ja kolletamispäeval mets alles roheline, siis on pikk talv tulemas, ütleb vanarahvatarkus.

Talv tuleb vanarahva ilmatarkusele tuginedes hiline (15.10.2008) Tibusid loetakse sügisel - hoolimata  looduses tehtud tähelepanekutest on pikaajaliste  ilmaprognooside tõenäosus väike:  "põllumees sügise tark" ning "eks sügisel näe, mis suvi on toond", konstanteeris vanarahvas.

Ilus idu valmistab lõikusepidu (12.10.2008) Ilus idu valmistab lõikusepidu, ütleb vanasõna. Täna, oktoobri teisel pühapäeval tähistab luterlik maailm lõikus-tänupüha.

Sügisene udu tähendab sooja, kevadine udu külma (10.10.2008) "Sügisene udu tähendab sooja, kevadine udu külma", ütleb rahvatarkus. Teine vanasõna täpsustab: "Sügisene udu tähendab kolmeks nädalaks sooja, kevadine aga kolmeks päevaks külma".

Seitsmevennapäev ennustab sadude jätku (10.07.2008)

Seitsmemagajapäev (27.06.2009)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam