•  

Tugev magnettorm (10.03.2012 00:00)

Autor: Tarmo Koppel


Lennates läbi magnettormi
NASA video

Reedel 09.03.12 rullus lahti üks viimase aasta tugevamaid magnettorme. Päikeseloide (päikeseosakeste väljapurse kosmosesse) mis leidis aset kolmapäeval 7.03.12, oli üks viimaste aastate tugevamaid. Kuna 5.03.12 ja 7.03.12 päikeseloited olid suunatud Maa poole, siis tabades paari päeva pärast Maa magnetosfääri, tekitasidki need magnettormid.

Magnettorm sai alguse kolmapäeva (7.03.12) pärastlõunal, olles kõikuva intensiivsusega saavutanud tugevaima staadiumi reede  õhtupoolikuks. Reedene magnetväljaline kõikumine meie ümber on ligi 700 nanoTeslat. Võrdluseks, tavaline ööpäevane kõikumine Maa magnetväljas on 40 nanoTeslat. Kergeks magnettormiks klassifitseerub kõikumine juba 200 nanoTeslat.

Laupäeva lõunaks oli magnettorm taandunud ning Maa magnetväli rahunenud. Järgmist magnettormi ennustatakse juba laupäeva (10.03.12) hilisõhtuks või pühapäeva hommikuks, mil Maad peaks tabama uus päikeseloite osakeste voog. See torm ennustatavlt siiski nii tugev ei tule kui reedel toimunud tugev magnettorm.


Magnetvälja kõikumiste juures jälgitakse nii kõikumise ulatust kui ka selle äkilisust. Mida äkilisemalt muutub magnetväli, seda suuremat mõju arvatakse sel tervisele olevat. Uurimuste järgi on kognitiivsed protsessid (ajutegevus) mõjutatud umbes kolmandikul inimestest.

Tugevad magnettormid, nagu reedel 9.03.12, võivad indutseerida ka voole elektrivõrgus ning sellega põhjustada voolukõikumisi, peamiselt kõrgematel laiuskraadidel. Samuti on kõrgematel laiuskraadidel häiritud raadioside ning näha on virmalisi.

Magnettorme on oodata lähiaastal veelgi enam, sest Päike on jõudmas oma 11-aastase tsükli haripunkti aasta 2013 keskel. Viimane Päikese aktiivsuse haripunkt oli aastal 2002 ning viimati "ergutas" Päike Maad aktiivsemalt magnettormidega 2006.aastal. Pärast seda on mitu aastat olnud Päike rahulik ning hüppeliselt aktiivseks muutunud 2011.aastal.

Veel paar päeva saab anda tagasisidet teadusuuringu jaoks - kuidas möödunud magnettorm sind mõjutas. Ankeedi täitjale, saadetakse ka soovi korral tagasisidet, kuivõrd tema on mõjutatud magnettormidest.

KÜSIMUSTIK TÄIDA SIIN

Eelmised artiklid:

Kuidas Sind mõjutas viimane magnettorm? (09.03.2012) Video: USA ilmateenistus (NOAA) Kolmapäevast reedeni, 7-8-9.märtsil 2012 on leidnud aset pikem ja tugevam magnettorm. Kolm päeva kestva magnettormi tekitasid mitu järjestikulist päikeseloidet, milledest viimane oli tugevaim, kui aastaid nähtud.

Algas tugev magnettorm, õhtul on lootust virmalisi näha (08.03.2012) Maa geomagnetilise välja kõikumine reaalajas. Magnettormid algavad, kui Kp indeks on üle 5, see on torm tugevusega G1. Maa magnetväli on rahutu, algas magnettorm, mis mõningate hinnangute kohaselt võib saavutada viie palli skaalal tugevuse G3-G4. Kuna torm alles algas, siis võib see kesta õhtupimedani ja siis on suur tõenäosus näha virmalisi.

Päike on muutunud aktiivseks, naistepäeval on lootus virmalisi näha (07.03.2012) Päikesel toimus täna selle aasta tugevaim, X-5 klassi purse. Purskest lähtuv laetud osakese voog ei tule päris otse Maa suunas, kuid möödudes peaks see siiski mõjutama Maa magnetvälja. Magnettorme ja sellega kaasnevaid virmalisi on siis oodata 8. või 9. märtsil.

Virmalised vehklesid eile ja neid on tulemas veelgi (28.02.2012) Valmar VoolaidRoheline taevas27. veebruari virmalised, kella 20 ja 21 vahel.

Oli järjekordne virmalisteöö. Videod (25.01.2012) Kaader Lapimaa virmaliste videost Eile jõudis Maa magnevälja häirima Päikeselt purske tõttu väljunud päikesetuul (inglise keeles koronaalne aine purse ehk CME) ja seetõttu võis kõrgematel laiuskraadidel pilvitu taeva korral imetleda virmalisi.

Selge taeva korral näeks täna õhtul virmalisi (24.01.2012) Virmalised võitlevad pilvede ja Helsinki linnakumaga1.november 2011. MurasteFoto: Rene Jakobson Täna jõuab Maani laetud osakeste voog Päikeselt ja põhjustab magnettorme. Pilvitu taeva korral oleks virmaliste nägemise tõenäosus suur lisaks põhjaaladele ka keskmistel laiuskraadidel, seda isegi Eestist lõuna pool. Ilmaprognoosi kohaselt on aga meil täna õhtul ja öösel pilves ilm, kohati siiski on võimalus üksikuteks lühiajalisteks selginemisteks.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam