•  

Nagu polekski veel suve (26.06.2015 09:23)

Autor: Merike Merilain

Isegi põhjamaise suve jaoks(ööpäeva keskmine õhutemperatuur 13°C), on ikka veel jahe. Aga väike lootus ilma paranemiseks on nüüd lükkunud juulisse. Lootuse kaotanud suveootajatele võib tuua veelgi hullemaid näiteid.

Eve Kõrts
Esimese suveõhtu esimesed maasikad!
21.06.2015 Väike-Kamari

Tänavuse juuni pikema prognoosi tegemisel sai analoogiks valitud 2003.a. juuni. Nii hulluks siiski tänavu ei jäänud, sest 2003.a. püsis pea terve kuu vältel ööpäeva keskmine vaid 10..13°C piires, seekord on meid siiski mõned õnnetoovad päikselised ja soojemad hetked riivanud. 2003.a. saabus suvekuumus  lõpuks juuli keskpaigas ja kestis 3 nädalat järjestikku. Veelgi talumatum oli 2004.a. suvi, mil normist madalam õhutemperatuur kestis 10.maist 18.juulini. Lõpuks saabunud suvesoojus kostitas juuli lõpupäeval Tallinnas neli järjestikust ööpäeva paduvihmaga.

Lähematel ööpäevadel jääb suveõhk Lääne- ja Kesk-Euroopas enamasti 50-ndast põhjalaiusest lõuna poole. Kuumus püsib endiselt Venemaa Aasia poolel. Ajuti saavad kaks kuumakollet kokku Musta mere –äärsetel aladel. Lääne- ja  Põhja-Euroopa soojenemine näib sõltuvat kuskil USA Atlandi rannikul tekkivast tsüklonist, mis ilmakaardil nädalavahetusel nähtavaks muutub. See uus jõud kerib end juba mitmeid päevi Islandist lõuna pool paikneva tsükloni sappa. Seejuures haarab kiiresti süvenev noor tsüklon endaga kuuma õhu Aafrika rannikuvete lähedalt ja Püranee poolsaarelt. 

Lääne-Euroopa saab oma kuumalaine juba 1.juuliks kätte. Meie tulevase suve jaoks mängib otsustavat osa see, et mõneks ajaks jäävad madalrõhualad püsima ookeanile ja tõenäoliselt tekib juba jaanikuu viimasel päeval Läänemere kohal ulatuslik kõrgrõhuala. Parimal juhul soojeneb see pikkades juulipäevades ise suveküpseks, polegi vaja lõunamaise kuumalaine abistavat kätt. Mõnusalt suvine ilm võiks nende arengute juures kesta vähemalt juuli esimese nädalavahetuse lõpuni. Hea, kui nii ka läheks, sest ülejäänu juuli suhtes pole mingit kindlust. ECMWF arvutused näitavad jaheda ja tsüklonite- rohke ilma taastumist juba juuli teisel nädalal. Sama kinnitab ka USA ilmateenistuses tehtud juulikuu õhutemperatuuri anomaalia, vt. allpoololevat pilti.

Aga senikaua saab Põhja-Eestis  oodata hiliseid suvekuulutajaid, ei õitse veel pojengid, mis tavaliselt jaanipäeval õisi puistavad. Kollane võhumõõk näitab alles esimesi õisi, hilised sirelid ja jasmiinid õitsevad üheskoos kuni juulini.

Eelmised artiklid:

Kalendrisuvi algab (19.06.2015) Foto: Anne Aaspõllu Milline on suvi eestlase unistustes ja milline tegelikkuses, on enamasti nagu kaks kokkusobimatut pusletükki. Linnainimesena ei anta tihti aru, millisel laiuskraadil me elame ja soovitakse pigem seda, mis jääb Vahemere äärde. Unistamast ei keela meid aga keegi ja vahest need ka täituvad.

Täpselt aasta tagasi sadas lund, tänavu võib temperatuur langeda 0..-2 °C-ni (16.06.2015) Tõusva õhurõhu foonil õhtul pilved hajuvad ja eeloleval ööl (17.06.) jahtub õhk selge taeva all +2..+3 °C-ni. Kuid maapinna lähedal langeb minimaalne temperatuur 0..-2 °C-ni.

Harku järves vesi 18 °C ja Verevi järves 19 °C (12.06.2015) Foto: Ilme Parik Hoolimata sellest, et suvi jõudis meieni alles täna ja et merevesi on lausa krampikiskuvalt külm, lehvib juba mitme siseveekogu rannas roheline lipp. Harku järves mõõtsid rannavalvurid täna keskpäeval veetemperatuuriks 18 °C ja Verevi järves 19 °C.

Keskkonnaministeerium toetab nutikaid kliimalahendusi (10.06.2015) Foto: Evelin Nummert Neljale 10 000 euro suurusele toetusele saavad kandideerida kõik üritusel Garage48 GreenTech Tallinn 2015 käigus arendatud start-up lahendused.

Keskkonnaamet: loomapoegade kodu on looduses (10.06.2015) Foto: Kalmer Saar Keskkonnaamet tuletab meelde, et kõik abituna näivad looma- ja linnupojad ei vaja inimese abi ning enamikel juhtudel võib inimese sekkumine pigem kahju kui kasu tuua.

Ilm Käsmu Kaunite Kontsertide ajal (04.06.2015) Foto: Jaana Ratas Kel plaanis Käsmus toimuvaid Kauneid Kontserte külastada, siis ilm soosib üritust selle võrra, et tänasest laupäevani peaksid sajupilved sealsest paigast eemale hoidma.

Keilat ähvardab turbatorm! (01.06.2015) Keila linnavalitsus soovitab elanikel aknad kinni hoida  - lõunas asuvatelt Ohtu turbaväljadelt kandub linna ohtralt turbatolmu. Fotod: Valdur Vacht

Vihmapilv sättis ennast täpselt piiri taha (26.05.2015) Eesti ilmateenistuse Sürgavere radar Täna hommikul kell 10.45 oli vihmapilv ennast täpselt Eesti lõunapiiri taha seadnud, selle uudisnupu avaldamise ajaks on ta jõudnud juba piiri ületada. Reaalajas radaripildi nägemiseks klõpsa pildil.

Eesti Ornitoloogiaühing ja raadio Elmar korraldavad viumängu (22.05.2015) Hiireviu Tallinnas 02.05.2015 Foto: Liina Maldre Eesti Ornitoloogiaühing teatab, et 25.-29. maini toimub raadios Elmar iga päev viuteemaline üllatusmäng. Iga päev esitatakse vahemikus kell 12-15 kuulajatele üks viuküsimus. Kiirematele vastajatele on auhinnaks aasta linnu sümboolikaga käsitöötooted. Küsimused koostas mängule Urmas Abel.

Enne kevadiste taimede söömist tuleks veenduda, kas suhu pistetakse ikka õige asi (15.05.2015) Jänesekapsas on sel kevadel eriliselt õiterohke. 11.05.2015 Läänemaa Paralepa Foto: Ilme Laane Loodus läheb aina rohelisemaks ja juba saab korjata erinevaid söödavaid taimi, ka ilm.ee maikuu galeriis on nende pilte hulgaliselt. Terviseamet kirjutab oma FB lehel taimedega seotud ohtudest.

Öökülm (14.05.2015) Numbrilised ilmamudelid pakuvad meile lähiajaks jahedat kevadilma ja nii püsib üleval ka öökülmaoht.

Äike on jõudnud Eestisse (14.05.2015) Äike on jõudnud Kesk- ja Ida- Eestisse. Esimesed välgulöögid ilmusid Sat24.com satelliidipildile  kolmveerand kahe paiku. Satelliidipildil on on punaste ristikestega ära märgitud välgud, mida registreerivad äikesedetektorid. Põhjalikum info äikese jälgimiseks aadressil ilm.ee/pikne

Fotokonkursil Looduse Aasta Foto noppisid võite ilm.ee autorid (04.05.2015) Evelin Nummert 25.01.2015 Raplamaa LAF Vormimängud looduses II koht "Pakase salajane taimeriik" Eile jagati 15. korda auhindu Eesti suurimal loodusfotode konkursil Looduse Aasta Foto. Konkursi võitjate seas oli väga palju ilm.ee autoreid ja auhinnatud fotode seast leiab ka kaks fotot, millest üks sai 4. nädala jääpildiks ja teine 6. nädala linnuks. Jaanuarikuu pildi valimisel osales ka žürii tunnustuse ja Print Besti eripreemia saanud foto. Palju õnne!

Lugu sellest, kuidas Muhumaal nastik kassi haneks tõmbas (30.04.2015) Autori fotod Aastakümneid oleme madudega ühe õue peal elanud, aga sellist pilti pole veel näinud. Kokku oli täna kolm nastikut. Esimene lebotas kivihunnikus, teine veidi eemal põõsa all ja kolmas okste peal.

Kodune prügilõke kahjustab inimese tervist (30.04.2015) Keskkonnaministeeriumi ja Eesti Keskkonnauuringute Keskuse (KUK) koostöös korraldatud prügipõletuse katsest selgus, et jäätmete põletamine kodustes lõketes halvendab märgatavalt õhukvaliteeti kantserogeenide näol ning mõjub negatiivselt ka inimorganismile.

Eesti Ornitoloogiaühing ootab vabatahtlikke osalema jõelinnuseires (29.04.2015) Eesti Ornitoloogiaühing kutsub üles jõgede ääres liikujaid kirja panema oma liikumise alg- ja lõpp-punkti veekogul ning läbitud lõigul kohatud veelinde, keda vaatleja tunneb.

Globaalse õhupalliväljakutsega avatakse Tartu ülikooli uus ilmajaam (24.04.2015) Sel nädalal lastakse üle maailma taevasse tuhandeid ise disainitud ja kaameratega varustatud aeroloogilisi õhupalle, mis lubavad Maad vaadata linnulennult. Esimest korda osalevad globaalsel õhupalliväljakutsel ka eestlased. Tartu ülikooli meeskond laseb oma õhupalli lendu 24. aprillil, avades sellega füüsika instituudi katusel asuva uue ilmajaama.

Valmis sai Eesti esimene nuti-pilveaabits (23.04.2015) Pilveteadlasel Jüri Kamenikul on tänavune aasta väga produktiivne olnud - lisaks Eesti pilveatlasele valmis koosöös ajakirjaga Horisont ka esimene omataoline mobiilirakendus pilvede määramiseks. Sellega on võimalik lihtsalt ja kiirelt tundma õppida pilvi ning nende tähendust ilma ennustamisel.

Korstnapühkija teeb tööd iga ilmaga (17.04.2015) Kuivad ja soojad, kevadised või suvised ilmad on pea kõige ideaalsemad tingimused korstnapühkija tööks, kuid tegelikult on võimalik korstnaid pühkida pea iga ilmaga. Kliendid tihtipeale imestavad, et meie korstnapühkija ilmub tööle ka siis kui sajab lund, lörtsi või vihma. Eks see teeb töö loomulikult keerulisemaks, kuid sugugi mitte võimatuks.

Hüvastijätt talvega (15.04.2015) Ilmateenistuse lumekaart Täna öösel ja hommikul sadas  vihma, lörtsi ja paljudes kohtades ka lund. Õhtul jõuab saartele uus vihmasajuala. Puhub loode- ja lääne, pealelõunal lääne- ja edelatuul tuul 3-9, rannikul puhanguti 13 m/s. Õhutemperatuur on 4..9°C.

Kevadine kalade kudeaeg tähendab mitmed püügipiiranguid (14.04.2015) Kevadine ilm meelitab kalamehi kindlasti vee äärde, kuid enne kalale minekut tasub keelud ja piirangud meelde tuletada, et mitte seadusega pahuksisse minna. Lisaks kalapüügieeskirjale tuleks üle vaadata ajutised püügikitsendused.

Ettevaatust lehe- ja oksahunnikute hävitamisel! (10.04.2015) Foto: Kalmer Saar Eesti Loomakaitse Selts paneb inimestele südamele kulupõletamisest hoiduda ja veenduda, et kulu, lehe- ja oksahunnikute hävitamisel ei saaks kahjustada selle sees elavad loomad: näiteks siilid, hiired ja linnupojad.

Tõrked ilm.ee lehel on ajutised (06.04.2015) Ilm.ee sai uue näo ja siin-seal esineb veel tõrkeid uue väljanägemise sobitamisel ja funktsionaalsuste lisamisel - palume varuda kannatust, tasapisi saavad kõik asjad oma kohale. Ka linnade prognoosid linnade lehele!

Garage48 ja Keskkonnaministeerium otsivad nutikaid kliimalahendusi (02.04.2015) Maikuu teisel nädalavahetusel kogunetakse Garage48 raames taaskord selleks, et 48 tunni jooksul arendada mõni hea idee reaalselt toimivaks lahenduseks. Seekord on peateemaks laias plaanis rohetehnoloogiad ja kliimamuutuste leevendamine ning nende mõjudega kohanemine.

Nädalavahetusel on lihavõtte linnuvaatluspäevad (02.04.2015) Merikotkad 29.03.2015 Harjumaal Foto: Ina Petrova Eesoleval nädalavahetusel, 4.-5. aprillil toimuvad traditsioonilised lihavõtte linnuvaatluspäevad. Eesti Ornitoloogiaühing (EOÜ) kutsub neil päevil kõiki õue linde vaatlema ja saabunud kevadlinde tervitama.

Tänasest võib sobivate tingimuste korral laotada põldudele väetist (01.04.2015) Põld aurab hommikupäikeses Foto: Eve Kõrts Tänasest, 1. aprillist võib hakata põldudele laotama väetisi, seejuures tuleb arvestada väljas valitsevate tingimustega, mis tähendab, et maapind ei tohi olla külmunud, lumega kaetud, veest küllastunud või üleujutatud, teatab Keskkonnaministeerium.

Uuenenud Eesti Äikesevaatlejate Võrk otsib vaatlejaid (31.03.2015) Kümnendat vaatlushooaega alustav Eesti Äikesevaatlejate Võrk otsib uusi vaatlejaid, kes aitaks koguda andmeid äikese ja ohtlike äikesenähtuste esinemise kohta Eestis. Sellest aastast on vaatlusmetoodikat uuendatud ja lihtsustatud. Äikesevaatlused hõlmavad nüüdsest vaid äikese algus- ja lõpuaegade ning intensiivsuse registreerimist. Pärnumaal,Toris. Foto: Kaie Avistu

Juba täna: Eesti pilvemaastikud. Rein Rannapi ja Jüri Kameniku õhtu Rahvusraamatukogus (30.03.2015) Tänasel Loodusõhtul Rahvusraamatukogus tutvustatakse Jüri Kameniku „Eesti Pilveatlast“, ka pilvede mobiilirakendust ning muidugi räägitakse pilvede määramisest.

Pilvekütid said pilvede määramiseks atlase. Ilmus Eesti pilveatlas. (23.03.2015) Täna tutvustas Jüri Kamenik kirjastuses "Varrak" valminud raamatut "Eesti pilveatlas". Esitlus toimus ilmateenistuses peale rahvusvahelisele meteoroloogiapäevale pühendatud konverentsi lõppemist.

Reedel saab näha päikesevarjutust (17.03.2015) Reedel toimuvat täielikku päikesevarjutust näeb Eestis osalisena, kuid varjutuse maksimaalses faasis on Päikesest küllaltki suur osa kaetud. Nii et selge taeva korral on vaatemäng muljetavaldav.

Tähtis teade pilve- ja ilmahuvilistele! (16.03.2015) 23. märts on pilve- ja ilmahuvilistele tähtis päev - siis tähistatakse Eestis taaskord rahvusvahelist meteoroloogiapäeva ja ilmub Eesti pilveatlas. Nagu tavaliselt, korraldab ilmateenistus meteoroloogiapäeva puhul Keskkonnaagentuuri ruumides seminari. Peale seda esitleb Jüri Kamenik sealsamas äsjavalminud pilveatlast:

Väikeses väinas ujub tõeline haruldus - must luik (10.03.2015) Kalmer Saarel Muhumaalt õnnestus 10 märtsil näha ja pildistada vabas looduses tõelist haruldust - mustluike. Mustluige looduslik asupaik on Austraalias ja ta ei ole rändlind. Kalmer andis leiust teada ka Linnuharulduste Komisjonile.

Täna õhtul näeme mikrokuud (05.03.2015) Kohe on täiskuu 4.03.2015 Kuusalu Foto: Jüri Voit Tänane täiskuu on tanavuse aasta kõige pisem, sest ta asub oma orbiidil Maast kõige kaugemas punktis. Kuu on 50 000 kilomeetrit kaugemal kui teised täiskuud sel aastal ja see peaks ta tegema hinnanguliselt väiksemaks ja hägusemaks. Täna tõuseb Kuu Eestis mõni minut enne kella kuute õhtul ja loojub homme hommikul kella seitsme paiku. Täiskuu on kell 20.06.

Möödunud nädalavahetusel loeti linde (26.01.2015) Foto: Triinu Sarv Möödunud nädalavahetusel kuuendat korda Eesti Ornitoloogiaühingu korraldatud talvisel aialinnuvaatlusel vaadeldi esialgsetel andmetel üle 42 000 linnu vähemalt 61 liigist. Esmaspäeva hommikuks olid oma vaatlused edastanud 1745 linnusõpra kes tegid aialinnuvaatlusi 1150 paigas üle Eesti. Vaatlusi saab edastada kuni 1. veebruarini.

Tänasest pühapäevani toimub talvine aialinnuvaatlus 2015 (23.01.2015)   Söögilauas koos Rasvatihane, sinitihane, musttihane 10.01.2015 Foto: Ingrid Tiitre   Eesti Ornitoloogiaühing kutsub osalema 23.-25. jaanuaril 2015 toimuval talvisel aialinnuvaatlusel, millest on kujunenud Eesti populaarseim linnuvaatlusüritus ja suurim rahvateaduse algatus.

Eestis võeti kasutusele uued kliimanormid (20.01.2015) Jaanuarikuine vihm Foto: Peep Loorits Ilmateenistus võttis 2015. aasta jaanuarist kasutusele uued kliimanormid, mis on arvutatud perioodi 1981-2010 kohta. Eelmised kliimanormid olid arvutatud perioodi 1971-2000 kohta.

75 aastat külmarekordit (19.01.2015) Foto: Riina Mändel 7.01.2015, tänavuse aasta seni kõige külmem päev 17. jaanuaril 1940. a mõõdeti Jõgeva ilmajaamas minimaalseks õhutemperatuuriks -43,5 °C, mis on püsinud Eesti külmarekordina praeguseni.  Järgmisel talvel registreeriti Võru ilmajaamas peaaegu sama tugev külm (43,4 °C). Hiljem pole nii rekordilähedasi õhutemperatuure Eesti ilmajaamade andmetel esinenud. Külmarekordi arvestusse lähevad ainult ametlikes ilmajaamades standardsetes tingimustes mõõdetud näitajad.

Erakorraline teave 2.01.15. tormi kohta (01.01.2015) 1.01.15. keskpäeval kandus Atlandilt väga tugevate edelatuulte vöönd üle Briti saarte Skandinaaviasse ja selles liigub arenev osatsüklon väga kiiresti Skandinaavia ranniku suunas. 2.01.15 keskööks jõuab osatsüklon Norra rannikule Alesundi lähistele ja  suundub hommikuks Kesk-Rootsi (Östersundi lähistele). 2.01.15. päeva jooksul liigub tsüklon edasi itta, jõudes keskpäevaks üle Botnia lahe Pori lähistele ja õhtuks Saima järvistu kohale. Eestis tõstab tsüklon tuule tormiks ja tõstab veetaseme kriitilise piirini.

Ärge toitke veelinde! (15.12.2014) Luigepere tormituules Merivälja 13.12.2014 Foto: Triinu Sarv Tallinna Keskkonnaamet ja Eestimaa Loomakaitse Liit ja soovitavad tungivalt inimestel veelinde mitte toita. Kühmnokk-luiged hakkavad lõunapoolsetele talvitusaladele liikuma novembris-detsembris, osad linnud lahkuvad aga alles jää tulekuga. Hinnanguliselt jääb siia talvituma tuhandeid linde ning paljuski on see inimeste süü, sest toitmine uinutab rändeinstinkti ja meelitab neid kohale jääma.

Saaremaal on põud (02.12.2014) Saaremaal on põud, kirjutab Jaanis Prii Saaremaalt. Kui augustikuus sadas  Roomassaares  vihma 91,4 mm, siis septembrist novembrini sadas kolme kuu jooksul 55 mm. Novembrikuus sellest vaid 15,5 mm. Kaali kraatri järv on praktiliselt kuiv. Järve keskel olev veesilm on kahanenud lombiks.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam