•  

Osale vabatahtlikus ilmaseires! (28.05.2017 16:07)

2014. aasta Pilvejahi võidutöö
Foto. Sten Lauba

Riigi Ilmateenistus on loomas vabatahtlike vaatlusvõrku ja ilmavaatlusi on oodatud edastama kõik loodushuvilised!

Nähtused, mille vaatlused  pakuvad sünoptikutele eriti huvi, on: äike, rahe, tromb, vesipüks, jäävihm, lumekruubid, libedus (jäide, kiilasjää).

Ilmavaatlusi on võimalik edastada:

Täites vormi aadressil ilm.ee/vaatlused

Kirjutades kommentaari  ilmapäevikusse , mida täidavad vabatahtlikud ilmavaatlejad Ain Vindi, Kairo Kiitsak. Einar Laretei ja Rauno Õispuu ning ilmateadlane Jüri Kamenik.

Saates meili aadressil vaatlused@ilm.ee

Lisaks nähtusele (äike, rahe jne.) palume kindlasti lisada selle esinemise koht ja aeg!

Täites vormi Eesti Äikese- ja Tormivaatlejate Võrgu leheküljel SIIN

Sünoptiku igapäevatööks on üliolulised kvaliteetsed ilmaandmed!

Viimastel aastakümnetel on seoses jaamade automatiseerimisega jäänud oluliste ja ohtlike nähtuste registreerimine väga hõredaks. Näiteks registreeritakse Eestis selliseid ohtlikke ilmanähtusi nagu kiilasjää, rahe, jäävihm jt vaid 5 punktis. Peale selle on osad ohtlikud ilmanähtused, nt äike, väga lokaalsed, mistõttu ei piisa nende fikseerimiseks tavapärasest vaatlusvõrgust.

Kuigi sünoptikule on saju faasi määramise juures abiks lisaks ilmaandmetele ka radar, satelliit ja äikesedetektor, siis vihmast, lumest ja lörtsist erineva saju arvamine kujuneb automaatjaama puhul ikkagi faktilise ilma ennustamiseks. Vabatahtlikud ilmavaatlejad, kes hobikorras oma vaatlusi teostavad, on operatiivtöö juures juba praegu ilmafotode ja ilmasündmuste kirjeldamisega suureks abiks. Eriti juhul, kui esineb tormimurdusid. Äikese puhul on esmatähtis detektor, aga vabatahtlike lisapanus on ka igati teretulnud. Fotod aitavad tormikahjude täpse asukoha ja intensiivsuse paremini välja tuua.

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam