•  

28. nädal Jõgeva ümbruses (19.07.2017 11:48)

Autor: Laine ja Vello Keppart

Nõiahammas suudab kasvada ka kõnnitee kivide vahel

28. NÄDAL 10.7.2017.-16.7.2017. Jõgeva ümbruses
Nädal algas uduse hommikuga. Kella üheksaks juba udu hajus, järgnes soe ja päikseline päev. Teisipäev oli valdavalt sompus ilmaga ja ainult aegajalt oli päikest näha. Õhtupoolikul hakkas sadama. Hooti oli sadu tugev ja ööpäevaseks sajusummaks kogunes siinkandis 10...11 mm.

Õitsev valge ristiku muru käbiheinaga on kaunis

Vähest vihma tuli aegajalt ka järgneval ööl ja kolmapäeva hommikupoolikul. Pärast vihmasid muutus ilma soojaks. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis 22 kraadini. Ka järgnev öö ja neljapäev oli kuni alanud äikesevihmani soe. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis siis 23 kraadini. Kella 17 paiku jõudsid läänepoolt kohale äikesepilved ja tunni aja jooksul sadas Jõgeval 21 mm vihma. Asfaltplatsid ja -teed olid paksu veekihiga kaetud, kallakutel olevad teed olid nagu jõed. Põldudel siiski pinnasekannet märgata ei olnud, kuna muld on taimedega kaetud. Järgmiseks hommikuks olid kõik veeloigud juba põldudel pinnasesse imbunud ja kohati võis mustal kesal veel ainult veeloigu kohti märgata tihenenud mulla järgi. Põldhein lamandus, teraviljad jäid püsti.

Kuuerealise kukeharja muru talub isegi väga madalat ja tihedat niitmist

Nädala teine pool oli sajuta ja pühapäeva õhtuks muutus juba muld uuesti põldudel pealmises kümnesentimeetrises kihis kuivaks. Päevased temperatuurid tõusid laupäeval ja pühapäeval 20-21 kraadini, samas oli laupäeva öösel sooja õhus ainult 6 kraadi ja maapinna lähedal mullal 3 kraadi, rohul veelgi vähem.

Tuules lainetav oder

Põldudel õitseb suviraps, kartul, herned, põldoad ja tatar. Kerahein lõpetas õitsemist, timut oli täisõitsengus.

Suurelehise pärna esimesed õied läksid lahti

Lõpuks alustas õitsemist suurelehine pärn: nädala alguses Jõgeva kesklinnas; linna servas, Jõgeva alevikus ja aedades nädala keskel.

Niitmata laigul hakkavad härjasilmad õitsemist lõpetama ja saavad õitseda niidukõrrelised, millel arenevad mitmed liblikate röövikud

Jätkus paljude rohurinde liikide massiline õitsemine, pügatud murudel aga ei lasta õitseda. Kui niitjad tunnevad dekoratiivseid rohttaimeliike, siis nad jätavad õitsvate taimede laike murudesse kasvama kuni õite ilu kaob.

Laialehine kellukas


Fotod: Laine ja Vello Keppart
Jõgeval 17.7.2017

Eelmised artiklid:

27. nädal Jõgeva ümbruses (12.07.2017)

26. nädal Jõgeva ümbruses (05.07.2017) Keskmine õhutemperatuur jäi kogu nädala vältel normist madalamaks. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis ainult ühel päeval (neljapäeval) üle 20 kraadi ja laupäeval küündis ainult 14 kraadini. Öökülma ei esinenud. Nädala minimaalseks õhutemperatuuriks jäi 5 °C ja temperatuur jäi plusspoolele ka maapinna lähedal rohul. Sajuta oli nädala jooksul ainult kolmapäev ja neljapäev.

25. nädal Jõgeva ümbruses (27.06.2017)

24. nädal Jõgeva ümbruses (20.06.2017)

23. nädal Jõgeva ümbruses (12.06.2017)

22. nädal Jõgeva ümbruses (06.06.2017) Künnivaresed otsivad poegadele traatusse suviteravilja põllul Nädala algas sooja päevaga ja maksimaalne õhutemperatuur tõusis esmaspäeval 21,5 kraadini. Eelnev öö oli pilves ja sadas veidi vihma, minimaalne õhutemperatuur alla 13 kraadi ei langenud.

21. nädal Jõgeva ümbruses (31.05.2017) Temperatuurirežiim püsis normile lähedasena või sellest kõrgemana. Õhus öökülmad lõppesid, kuid maapinna lähedal registreeriti laupäeva öösel veel nullist madalamaid näite – mullal -0,1 °C ja rohul -4 °C. Päeviti tõusid maksimaalsed õhutemperatuurid 17...25 kraadini.

20. nädal Jõgeva ümbruses (24.05.2017) Esmaspäeval veel paljud võililled ei õitsenud Päikest paistis rohkesti ja kuivus jätkus. Ilm oli pilves ainult esmaspäeval ja neljapäeval ja siis tuli ka Jõgeva ümbruses mõni tiba vihma (kokku 0,4...1,4 mm). Selge taevaga jahtus öö jooksul kuiv õhk kiiresti. Nädala kõige madalamaks õhutemperatuuriks mõõdeti kolmapäeval õhus -2, mulla pinnal -4, maapinna lähedal mullal -5 ja rohul -9 kraadi.

19. nädal Jõgeva ümbruses (16.05.2017) Ilm muutus esmaspäevast kolmapäevani korrast külmemaks. Kesknädalaks langes ööpäeva keskmine õhutemperatuur 0,4 kraadini ja öösel mõõdeti õhus -6, mullapinnal -4, maapinna lähedal mulla kohal -9 ja rohul -14 kraadi. Hommikud olid enamasti hallased ja päikselised, kuid päeval läks taevas pilve, sadas hooti lund. Teisipäeval ja kolmapäeval tekkis sadudest lühiajaline lumikate. Kolmapäeva õhtul moodustus udu, neljapäeva hommikul oli nõrk härmatis, põllud tumedad ja niidud lumest valged.

18. nädal Jõgeva ümbruses (16.05.2017) See oli esimene nädal sel kevadel, kui ööpäeva keskmine õhutemperatuur püsis 5 °C kõrgemana. Päevad olid päikselised ja maksimaalsed termomeetrinäidud tõusid õhus 13...18 kraadini. Ööd jäid endiselt külmaks ja varahommikuti oli hall maas. Nädala kõige külmematel öödel (esmaspäeval ja reedel) langes termomeetrinäit õhus -3 kraadini ja maapinna lähedal rohu kohal ‑10...-11 kraadini. Vihma ega muid sademeid nädala jooksul ei tulnud.

17. nädal Jõgeva ümbruses (03.05.2017) Nädal kujunes tuuliseks, külmaks ja sajuseks. Keskmine õhutemperatuur püsis 2...4 kraadi piires, mis on normist 4...6 kraadi võrra madalam. Nädala minimaalseks temperatuuriks mõõdeti esmaspäeval õhus ligi 4 °C, maapinna lähedases õhukihis -7...-8 °C.

16. nädala ilm Jõgeva ümbruses (27.04.2017) Ilm oli külm. Esmaspäevast kolmapäevani püsis keskmine õhutemperatuur null kraadist madalamana ja öösiti langes termomeetrinäit õhus -4...-6, kahe sentimeetri kõrgusel mulla kohal -5...-10, rukki lehtede kohal -6...-11 kraadini.  Päevasooja oli samuti nädala alguses napilt. Esmaspäeval ja teisipäeval tõusid maksimaalsed õhutemperatuurid ainult kolme kraadini. Öiste külmakraadidega külmus muld põldudel pinnalt 3-4 cm sügavuseni ja jõudis alles lõunaks uuesti üles sulada.

14. nädal Jõgeva ümbruses - harimisküpseks põllud veel ei saanud (12.04.2017) Keskmine õhutemperatuur püsis 3...6 kraadi piires, mis on normiga võrreldes 0...3 kraadi võrra kõrgem. Päevased temperatuurid tõusid kuni 13 kraadini, öösiti aga langesid enamasti miinuspoolele. Kõige külmemal ööl mõõdeti minimaalseks õhutemperatuuriks -3,2 °C ja kahe sentimeetri kõrgusel maapinnast -6,7 °C, talirukki oraselehtede kohal -7,5 °C. Muld oli sel hommikul pinnalt paari sentimeetri sügavuseni nõrgalt külmunud, hall maas. Kelts kadus nädala jooksul põldudelt ja muld hakkas kiiresti kuivama. Pinnasesse tekkisid suured lõhed. Vähest vihma sadas kolmapäeval, neljapäeval ja laupäeval. Harimisküpseks põllud siinkandis sel nädalal veel ei saanud.

13. nädal Jõgeva ümbruses: kelts valdavalt põldudel veel läbi ei sulanud ning kruusased külavaheteed olid pealt ligased. (05.04.2017) Kelts valdavalt põldudel veel läbi ei sulanud ning kruusased külavaheteed olid pealt ligased. Kasemahl hakkas jooksma. Toomingal ja osadel marjapõõsastel pungad paisusid. Esimesed paiselehe õisikud avanesid. Metsa all alustasid õitsemist sinililled ja näsiniin. Tähelepanu köitsid maastikus õitsevad sarapuud ja lepad oma pikkade urbadega ning pajud eri värvi võrsete ja valuvate urbadega.

12. nädal Jõgeva ümbruses: mulla korduv külmumine ja sulamine põhjustas taimedel külmakergitusi. (05.04.2017) Hommikuti oli muld pinnalt külmunud, veeloigud jääs. Mulla korduv külmumine ja sulamine põhjustas taimedel külmakergitusi. Kahel hommikul (reedel ja laupäeval) kattis maad öö jooksul sadanud õhukene lumikate. Muld sulas taliteraviljaorase- ja talirüpsipõldudel nädala lõpuks pinnalt 20-25 cm sügavuseni ja mullas oli alles veel 20-28 cm paksune keltsakiht. Külavaheteed püsisid libedad ja vesised, ei kandnud raskeid masinaid. Põlluvahelistel pinnasteedel võis sõiduautoga porisse kinni jääda.

11. nädal Jõgeva ümbruses: Muld sulas nädala lõpuks orasepõldudel pinnalt 10-15 cm sügavuseni üles, kuid 30-40 cm paksune keltsakiht mullas oli veel alles. (21.03.2017) Üks arukase känd ajas mahla välja, kuid kaskedel veel mahlajooksu ei ole. 16. märts Kõige külmematel öödel (esmaspäeval ja teisipäeval) mõõdeti minimaalseks temperatuuriks õhus -4...-5 ja maapinna lähedal -6...-8 kraadi. Hommikud olid nädala algul udused. Vihma sadas kolmapäeva öösel, reedel ning laupäeva ja pühapäeva õhtupoolikutel. Muld sulas nädala lõpuks orasepõldudel pinnalt 10-15 cm sügavuseni üles, kuid 30-40 cm paksune keltsakiht mullas oli veel alles. Kruusateed olid pehmed ja libedad.

10. nädal Jõgeva ümbruses (16.03.2017) Nädala alguses oli ilm külm ja tuuline. Esmaspäeva hommikul langes minimaalne õhutemperatuur -7 kraadini ja lund maas ei olnud. Järjekordne õhuke uus lumikate tekkis teisipäeva hommikuks. Esines pinnatuisku ning lumi oli põldudel tugeva tuule poolt edasi kantud mullaga segamini, ebaühtlase paksusega. Maksimaalne tuule kiirus ulatus 15 m/s.

9. nädal Jõgeva ümbruses (08.03.2017) Ilm oli varakevadiselt soe ja vahelduvalt pilves. Aegajalt sadas vihma, harva ka lörtsi, kuid siis jälle paistis päike. Teisipäeval tõusis maksimaalne õhutemperatuur ligi seitsme kraadini ja eelmisel nädalal maha sadanud lumi sulas õhtuks ära. Samal päeval saabusid künnivaresed Jõgevale. Põldudel olid veeloigud, mis vähehaaval nädala jooksul väiksemaks muutusid, kuid ära ei kadunud. Külavaheteed olid porised. Pedja jõgi püsis enamvähem oma kallastes ja luhale vesi ei valgunud.

8. nädal Jõgeva ümbruses (01.03.2017) Rohukedriku röövik värskel lumel Nädala alguses lund maas ei olnud. Põllud olid pealt vesised ja porised, kohati võis näha väiksemaid ja suuremaid veeloike. Esmaspäeva hommikul oli mõnes kohas taliviljapõldudel jääkoorik veel säilinud, kuid õhtuks see kadus. Muld sulas talinisupõllul pinnalt 5-7 cm sügavuseni ülesse. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis õhus 3,5 kraadini.

7. nädal Jõgeva ümbruses (22.02.2017) Ilm läks soojaks. Teisipäeval (nädala kõige soojemal päeval) tõusis maksimaalne õhutemperatuur üle viie kraadi. Vahtral ja hallil pähklipuul algas mahlajooks. Öösiti külmetas. Külmematel öödel (esmaspäeval ja kolmapäeval) langes minimaalne õhutemperatuur -5...-7 kraadini.  Kolmapäevaks oli lumi Jõgeva ümbruses künnipõldudelt kadunud ja maa jäi valgeks veel ainult puude poolt varjatud põlluosades. Taliteraviljaorastel ja heinamaadel esialgu lumikate veel püsis, nädala lõpuks aga kadus lumi ka sealt. Oli näha jääkoorikuga kattunud ja pealt vesiseid põlde, kohatisi suuri veeloike. Veelisa andsid põldudele reedel ja pühapäeval esinenud vihma- ja lörtsisajud (kokku 7 mm).

6. nädal Jõgeva ümbruses (15.02.2017) Ilm oli päikseline ja kuuvalged ööd külmad. Kõige külmemal kahel hommikul (teisipäeval ja kolmapäeval) langes minimaalne õhutemperatuur päikesetõusu aegu -18,5, lume pinnal tuulevaiksel kolmapäeva hommikul -22 kraadini. Kolme sentimeetri sügavusel mullas langes temperatuur hommikul tehtud vaatluste järgi talirüpsipõllul kuni -8 kraadini (teisipäeval ja kolmapäeval), taliteraviljapõldudel 5...-6 kraadini, valge ristiku kamaras -2...-3 kraadini. Päevased maksimaalsed õhutemperatuurid kõikusid nädala jooksul -3 kraadist pühapäeval kuni 12 kraadini teisipäeval. Päikese paistel juba sulatas.

5. nädal Jõgeva ümbruses (08.02.2017) Ilm püsis sompus ja udune. Aegajalt sadas vähest lund ja lörtsi. Päikest ei paistnud kordagi. Keskmine õhutemperatuur kõikus 0...-2,4 kraadi piires, olles normist 4...6 kraadi võrra soojem. Päevane ja öine õhutemperatuur erinesid omavahel väga vähe.

4. nädala ilm Jõgeva ümbruses (01.02.2017) Sulanud lumest tekkinud vesi on põllul jäätunud ja taimed jäid jäässe Ilm püsis valdavalt sompus ja nädala kolmel viimasel päeval ei kadunud udu kogu ööpäeva jooksul. Viiel päeval püsis ööpäeva keskmine õhutemperatuur null kraadile lähedasena (± 1 kraad), mis on tavapärasest 6...7 kraadi võrra kõrgem.

3. nädala ilm Jõgeva ümbruses (25.01.2017) 3. NÄDAL 16.1.2017.-22.1.2017. Jõgeva ümbruses Nädala esimene pool oli külm ja õhutemperatuur püsis ööpäevaringselt miinuspoolel. Teisipäeva öösel langes termomeetrinäit ligi -13 kraadini. Lund oli põldudel 7-8 cm paksuselt ja kolme sentimeetri sügavusel mullas temperatuur alla -1 kraadi ei langenud.

2. nädal Jõgeva ümbruses (18.01.2017) Ilm oli muutlik. Esmaspäeval läks sulale. Päev oli sompus ja aegajalt sadas vihma, lund või lörtsi. Maad kattis mõnesentimeetrine lumekiht. Teisipäeva lõunast tõusis tuul ja algas jahenemine. Kolmapäeva hommikul mõõdeti  õhus -10 kraadi. Tuul võimendas veelgi külma Ilmateenistus näitas oma kodulehel tuulekülmaks Jõgeval -15 kraadi.  Päeval paistis päike, kuid maksimaalne õhutemperatuur üle -4 kraadi ei tõusnud.

1. nädal Jõgeva ümbruses (10.01.2017) Ilm muutus külmaks. Esmaspäeva hommikuks oli maapind hakanud pärast aastavahetuse soojalainet pinnalt uuesti külmuma ja kohati taimede vahel valendas põldudel lumekirme. Järgnevatel päevadel langes temperatuur korrast madalamale. Aegajalt sadas vähest lund ja tuiskas. Pinnatuisk tihendas lund ja muutis lumikatte põldudel ebaühtlaseks.

52. nädal Jõgeva ümbruses (03.01.2017) Jätkus aasta lõpu nädala jaoks tavapäratult soe ilm. Esmaspäeval tõusis maksimaalne õhutemperatuur 7,3 °C ning 6,1 °C oli sooja ka vana aasta viimasel ja uue aasta esimesel päeval. 31. detsembri ja 1. jaanuari maksimaalsed õhutemperatuurid andsid nimetatud kuupäevade jaoks uued soojarekordid Jõgeva 95 aasta pikkusesse vaatlusritta.

51. nädal Jõgeva ümbruses (27.12.2016) 51. NÄDAL 19.12.2016.-25.12.2016. Jõgeva ümbruses Ilm kujunes detsembri teise poole kohta väga soojaks ja lund maas ei olnud. Keskmine õhutemperatuur püsis 1...3 kraadi piires, mis on tavapärasest 6...7,5 kraadi võrra kõrgem.  Õhutemperatuur ei langenud kogu nädala jooksul kordagi miinuspoolele.

50. nädal Jõgeva ümbruses (21.12.2016) Nädal oli muutliku ilmaga. Esmaspäeval ja teisipäeval püsis õhutemperatuur ööpäevaringselt miinuspoolel. Esmaspäeval mõõdeti minimaalseks õhutemperatuuriks Jõgeval -9,3 °C, samas lund maas ei olnud. Ülejäänud nädala jooksul olid päeval pluss- ja öösel miinuskraadid.

49. nädal Jõgeva ümbruses (15.12.2016) Ilm oli väga muutlik. Nädal algas sooja ja sajuse päevaga. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis esmaspäeval üle nelja kraadi ja lumi kadus keskpäevaks põldudelt. Lume kiirele sulamisele aitas kaasa sadanud vihm. Järgmisel ööl mõõdeti õhus külma enam kui -7 kraadi ja teed muutusid libedaks. Veelgi külmem oli kolmapäeva öö – minimaalne õhutemperatuur -10 °C ja samas lumikate puudus. Hommikune päikesetõus oli punastes toonides.

48. nädal Jõgeva ümbruses (07.12.2016) Rähnid jt linnud on otsinud hariliku niineüraski tõuke kuuse koore alt Püsis parajalt külm talveilm. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur kõikus -2 ... -7 kraadi piires. Minimaalne õhutemperatuur langes kõige madalamale teisipäeval ja pühapäeval – vastavalt -9,6 ja -10 kraadini. Maksimaalne termomeetrinäit tõusis plusspoolele (ligi ühe kraadini) kolmapäeval ja neljapäeval.

47. nädal Jõgeva ümbruses (29.11.2016) Lõppenud nädalal püsis ööpäeva keskmine õhutemperatuur viimase 94 aasta keskmisest kahe kuni kaheksa kraadi võrra kõrgemana. Neljal päeval tõusis maksimaalne õhutemperatuur viie kraadini või üle selle, esmaspäeval 7,6 kraadini.

46. nädal Jõgeva ümbruses (22.11.2016) Esmaspäeval püsis veel temperatuur ööpäevaringselt miinuskraadides, kuid teisipäevast alates läks sulale. Ligikaudu kümnesentimeetrine lumekiht hakkas vähenema. Aegajalt sadas lund uuesti juurde ning maapind püsis esialgu endiselt valgena, puud olid lumised. Neljapäeval tõusis aga maksimaalne õhutemperatuur juba ligi kolme kraadini ja sadas vihma.

45. nädal Jõgeva ümbruses (16.11.2016) Punase tamme lehed lumel Külm ja lumine ilm jätkus. Öised temperatuurid kõikusid -8 kraadist (teisipäeval) kuni -2 kraadini  (pühapäeval).  Ka päevased temperatuurid püsisid miinuspoolel ja ainult pühapäeval tõusis  maksimaalne õhutemperatuur +0,1 kraadini.

43. nädal Jõgeva ümbruses (02.11.2016) Nädala esimesel poolel muutus ilm talviseks. Teisipäeva hommikuks oli maa kolme sentimeetri paksuse lumega kaetud. Sadanud sula lumi oli kleepunud puude okstele ja seni varisemata lehtedele. Muld püsis sulana. Päeval lumesadu jätkus ja lume paksus kasvas 10sentimeetriseks. Lastel oli rõõmu palju. Majade vahele tekkis rohkesti lumememmesid, prooviti juba ka kelguga sõita. Lumi sulas ära järgmise päeva õhtuks.

42. nädal Jõgeva ümbruses (26.10.2016) Ilm oli jätkuvalt kuiv ja külm. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur on püsinud Jõgeval tänavu juba teist nädalat järjest (s.o 10. oktoobrist alates) viiest kraadist madalamana ja taimede kasv on peatunud. Vegetatsiooniperiood lõppes tavapärasest 11 päeva varem.

41. nädal Jõgeva ümbruses (19.10.2016) Ilm muutus külmaks. Keskmine õhutemperatuur püsis kogu nädala vältel viiest kraadist madalamana, mis näitas, et taimede (rohu) kasv lõppes. Teisipäeva ja kolmapäeva vahelisel ööl esines siin kandis tugev öökülm — õhus -2,9 °C, maapinna lähedal mullal -4 °C, rohul -8 °C.

40. nädal Jõgeva ümbruses (11.10.2016) Vaksiku röövik on peitunud enela võrsele See nädal oli loodus sügisvärvidest väga rikas. Tugeva tuule tõttu toimus massiline lehesadu, mis vähendas puudel värve. Kuivades lehtedes said lapsed sahistada. Parkide hooldajad koristasid lehti neid puhuritega kokku ajades ja kottidesse toppides. Suve lõpul ja sügisel õitsevad lilled jätkasid õitsemist, sest õhus tugevat külma pole olnud. Palju oli näha teistkordselt õitsejaid.

39. nädal Jõgeva ümbruses (04.10.2016) Oli intensiivne lehtede värvumise aeg. Nädala jooksul muutusid paljud pärnad kuldkollaseks. Tublisti värvikirevust lisandus vahtrate lehestikku. Tänavu on vahtrad siinkandis väga värvikirevad. Esimesed värvunud lehed tekkisid ka tammedel. Vaatamata tugevatele tuultele on enamik puid endiselt lehes.

38. nädal Jõgeva ümbruses (27.09.2016) Juudapuulehiku sügisene lehtede värvumine. Maha pudenenud pruunistunud niisked lehed eritavad intensiivset karamelli lõhna. Jaapanlased kutsuvad seda puud katsuraks, st koogipuuks. Kuna miinuskraade pole siinkandis tänavu suve järel ikka veel õhus esinenud, värvuvad puude ja põõsaste lehed aeglaselt. Värvikirevust annavad parkides valdavalt värvunud lehtedega võõrliigid: pähklipuud, vahtrad, juudapuulehikud. Harilikud saared hakkasid langetama lehti kollast värvi näitamata, üksikud saared olid peaaegu raagus.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam