•  

Maailma ilma tegijad – troopilised tsüklonid „Florence“ ja „Mangkhut“ (14.09.2018 13:36)

Autor: Ele Pedassaar

 

Ekvaatori ümbruses teevad praegu (2018. aasta septembris) ilma väga sooja ookeanivee kohal arenevad troopilised tsüklonid. Korraga on töös 7 täisjõus pöörist ning 2 neist mõjutavad väga tugevalt ka inimeste elu. Täpsustava märkusena olgu lisatud, et Atlandi ookeaniga seotud troopilisi tsükloneid kutsutakse orkaanideks, Vaiksel ookeanil tekkinuid taifuunideks.   

Suurimad mõjutajad

Orkaan „Florence“ arenes Atlandi ookeanil Aafrika läänerannikul juba augusti lõpus ning saavutas troopilise tsükloni jõu (tuul 33 m/s ja enam) 4. septembril, ööpäev hiljem oli saanud temast juba neljanda astme (kategooriaid on 5) orkaan ning iilid ulatusid pöörise ümber üle 60 m/s.

Mõne päeva pärast nihkus „Florence“ põhja poole ning nõrgenes, Ameerika idarannikule (Carolina piirkonda) jõudis 13.09. Täna (14.09) ulatuvad iilid tsükloni ümber üle 40 m/s ning sarnane on tuul 130 km ümbruses, pöörise enda mõjuala ulatub üle 315 km-ni.

Inimesi on hoiatatud, et rannapiirkondades võib veetase tõusta kuni 3,2 m-ni ning sellega kaasnevad ohud on laialdane üleujutus ning maalihked. Ka vihma võib kallata ööpäeva jooksul üle 500 mm. Lainete kõrgus ulatub rannal 9 m-ni. Eestlase jaoks on need igal juhul muljetavaldavad numbrid.

Taifuun, õigemini supertaifuun „Mangkhut“ Vaiksel ookeanil on veel võimsam. Selle pöörise mõjuala ulatub 900 km-ni ning troopilise tsükloni kategoorias püsib ta juba mitu päeva (alates 11.09) kõrgeimal viiendal astmel.

Nimepanemise päev oli „Mangkhutil“ 7.09 ning nimi on pandud talle Tai traditsioonilise puuvilja mangustiini järgi. Tuule tugevaimad iilid ulatuvad supertaifuuni ümber üle 80 m/s ning Filipiinide põhjaosa jääb lähemal ööpäeval (15.09) selle terminaatori teele. Hong Kongi elanikud ootavad ärevalt pühapäeva (16.09) ja loodavad, et „Mangkhut“ möödub neist kaugemalt lõunast. Nädalvahetuse plaanid on aga kindlalt rikutud. Kahjud, mida 5nda kategooria orkaan endaga kaasa võib tuua, on igal juhul katastroofilised.

Ühisosa Euroopaga

Meie jääme troopikavööndist tunduvalt kaugemale, kuid aeg-ajalt jõuab mõni eksinud orkaan Atlandilt ka Euroopa mandrile.

Hetkeseis on niiöelda „paljulubav“, kuna 7.09. tekkinud orkaan Helene võtab lähiajal kursi Euroopale ja jõuab uue nädala alguses (17.-18.09) Briti saartele, kus Põhja-Atlandi võimas madalrõhuala ta oma rüppe haarab. Räägitakse, et tänu Helenele läheb ilm uuel nädalal jälle soojaks, isegi meil Eestis. 

Orkaan Florence:

Niisugune näeb orkaan välja kosmosest vaadatuna. Ülekanne on reaalajas:

Supertaifuun Mangkhut:

Eelmised artiklid:

Venemaa pealinn mattus lume alla (05.02.2018) Moskva ja Moskva oblasti lumekaart 5. veebruari hommikul Kaks päeva kestnud lumetorm tõi Moskvasse ja selle ümbrusesse terve kuu normi sademeid ja tekitas talviste lumeoludega harjunud linna liikluskaose.

Friederike kattis Briti saared valge lumega (18.01.2018) Samal ajal kui meie saame täna (18.01.2018) Läänemerelt aeglaselt põhja suunas leviva ja hääbuva madalrõhulohu servas üle hulga aja Eestis lund mõõta (1 kuni 9 cm-ni) ja mõtleme juba kapis seisvate suuskade peale, maadleb Lääne- ja Kesk-Euroopa väga raskete ilmaoludega.

Ameerikas nähti suurt meteoori (17.01.2018) Ameerika Ühendriikides Michigani osariigis Suure Järvistu piirkonnas nähti 17. jaanuaril taevast langemas hiiglaslikku tulekera. Ameerika meteooriühing (American Meteor Society (AMS)) sai Michiganist, selle lähiosariikidest ja Kanadast nähtuse kohta üle 360 teate.

Lind kippus ilmaprognoosi edastamise ajal teleekraanile (16.01.2018) San Francisco meteoroloog Mark Tamayo edastas kohalikul telekanalil ilmateadet, kui Golden Gate sillal asuva ilmakaamera vaatavälja ilmus uudishimuliku linnu pea. Üllatunud teadustaja nentis seepeale, et selle ilmastiku segmendi jaoks võib vaja minna veidi rohkem aega, kuna neil on külalisi.

Jakuutia pakane on haripunktis (16.01.2018) Venemaa ilmateenistuse öise temperatuuri prognoos 17. jaanuariks Põhjapoolkera külmapoolukseks kutsutavas Jakuutias on pakane saavutanud haripunkti, "külmapealinnas" Oimjakonis mõõdeti tänavuse talve madalaimaks temperatuuriks −59,6 C°.

Kaosekillud laiast ilmast (11.01.2018) Maailma ilmauudised on viimastel päevadel olnud üsna ebatavalised.

Ilm Walteri ümber (08.12.2017) Norra rannikul asuv ja tänast (8.12.2017) Eesti ilma kujundav madalrõhkkond on saanud sakslaste poolt nimeks Walter. Möödunud ööpäevaga saabus meile pöörise serva mööda niiske ja soe õhumass ning Ida-Eesti öised miinuskraadid said hommikuks ära nullitud.

NUMA – Medicane (Mediterranean+Hurricane) (17.11.2017) Juba mitu päeva on Vahemerel toimetanud madalrõhkkond NUMA, mis Itaalias, Kreekas ja osaliselt ka Balkanimaades on ekstreemseid ilmaolusid pakkunud ning mitmele poole kaost külvanud.

Ophelia! (14.10.2017) Lääne-Euroopa ilmateenistused jälgivad praegu huvi ja hirmuga Atlandil toimuvat. Orkaan Ophelia on on võtnud suuna Euroopale ja jõudis täna Assoori saarte piirkonda

Põnev pilv Tenerifel (21.09.2017) Foto: Margus Saarelt Tenerifel elaval eestlasel õnnestus näha ja pildistada ebamaisena mõjuvat läätspilve. Läätspilv, ladina keeles lenticularis, on kõrgrünkpilvede (Altocumulus) pilkupüüdev alaliik.

Rajuilmad Euroopas. Videod (30.06.2017) Kuvatõmmised videotest 29. juunil Leedus, 29. ja 30. juunil Berliinis, 30. juunil Moskvas.

Moskvat tabanud torm tõi kaasa inimohvrid (30.05.2017) kuvatõmmis videost Moskvat 29. mail tabanud torm tekitas Venemaa pealinnas tõelise kaose ja tõi kaasa ka inimohvrid - 11 inimest hukkus ning 137 vajas meditsiinilist abi.

Filipiinidel nähti imelist irisatsiooni (27.04.2017) Filipiinidel Pagadiani linna kohal nähti ja filmiti haruldast vikerkaarevärvides küütlevat pilve. Tegemist on irisatsiooniga (kreeka keeles vikerkaar), mis tekib kõrgrünk- ja kiudrünkpilvede õhukestes servades päikesevalguse difraktsiooni tagajärjel siis, kui veepiiisakesed juhtuvad ühesuurused olema. 

Moldova on lumevangis. Videod (21.04.2017) Aprillilund on tänavu sadanud nii mõnelgi pool Euroopas, näiteks Venemaal Tambovi oblastis mõõdeti mõni päev tagasi lumikatte paksuseks tervelt 21 cm. Nüüd sai paksu lumevaiba  Moldova.

USA idaosa ründas hiline talvetorm (15.03.2017) USA idaosa tabas sealkandis nor'easteriks kutsutud talvetsüklon, mis nüüdseks on nõrgenenud ja liigub põhja suunas. Apalatši mäestikust kuni rannikuni on ka täna võimalus üksikuteks lumehoogudeks, teatab sealne ilmateenistus.

Venemaa on jätnud märtsi vahele, elab aprillis (14.03.2017) Venemaa ilmateenistuse teatel pole viimase saja aasta jooksul nii ebatavaliselt sooja märtsi olnud ja praeguse aja ilm vastab aprillile. Kevad on ajast ees 20..25 päeva ja paljudes kohtades on kirja pandud uued soojarekordid.

USA kliimaagentuuri ootavad ees drastilised eelarvekärped (07.03.2017) NOAA GOES-16 satelliidipilt Trumpi valitsus tahab 2018. aastal vähendada riikliku ookeani ja atmosfääri agentuuri rahastust. Kõige enam kärbitakse teaduslikele uuringutele kulutatavat eelarvet, teadlased saavad toetust  vähem 126 miljonit dollarit, mis on  26% senisest eelarvest, teatab Washington Post.

Singapuri taevast kaunistas imeilus irisatsioon (22.02.2017) Esmaspäeval said Singapuri elanikud imetleda taevas huvitavat loodusnähtust, irisatsiooni,  ehk pilvede vikerkaarevärvilist küütlemist. Irisatsioon tähendab kreeka keeles vikerkaart ja tekib kiud- või kõrgrünkpilvede servades.

Põhjapoolkera külmima asula 8. veebruari uus soojarekord on -20,7 °C (09.02.2017) Venemaal põhjapoolkera külmapooluseks kutsutavas Oimjakonis on harjumatult soe ja 8. veebruaril sai kirja ka selle päeva uus soojarekord, mis on nüüd -20,7 °C.

Leegid jäätunud järve kohal - loodusnähtus Baikalil (03.02.2017) Venemaal asuval Baikali järvel on võimalik näha huvitavat vaatepilti, kui talvel jää alla kogunenud metaan põlema süttib. Gaas tekib seal piirkonnas leiduva nafta ja teiste maavarade tõttu.

Trumpi kliimapoliitika vastane vastupanuliikumine kogub jõudu (27.01.2017) Vastupanuliikujad, kes väidetavalt töötavad USA valitsusastustes, loovad massiliselt alternatiivseid  Twitteri kontosid päästmaks  kliimauuringuid ja seni kogutud ilmaandmed Trumpi valitsuse tagurliku kliimapoliitika eest.

Kus see karm pakane siis praegu on? Vastus: Alaskal ja Tšukotkal (19.01.2017) Kõige karmim pakane on praegu Alaskal USA-s ja Tšukotkal Siberis. Madalaim temperatuur, -50,6 °C mõõdeti USA ilmateenistuse teatel Alaskal Interioris, Tšukotkal Magadanis langes temperatuur öösel samuti -50 °C-ni.

Vaata lainete kõrgust reaalajas ja nende prognoosi! (12.01.2017) Täna tekitasid palju elevust rekordkõrged lained Läänemeres. Alates tänasest on võimalik vaadata nii lainete suunda kui kõrgust ja samuti nende prognoosi. Visualiseeritud rakendus on loodud Tšehhi kommertsilmateenistuse InMeteo poolt Saksamaa ICON mudeli põhjal, mida seni kasutati vaid laevaliikluse tarbeks. Nüüd on need andmed avalikud.

Kreeka pealinn kattus lumega (29.12.2016) Kreeka pealinn Ateena oli eile üsna talvehõnguline - temperatuur langes +1 kraadini ja maa kattus 3-5 cm paksuse lumekihiga.

Erakordsed pakased on haaranud kolmandiku Venemaast (22.12.2016) Siberis on äärmuslikud külmad jõudnud haripunkti. Külm ala on lausa hiiglaslik - tervelt kolmandikul Venemaa territooriumist on temperatuur langenud alla -40°, teatab Venemaa ilmateenistus.

Kus see lumi siis praegu on? Vastus: Sahara kõrbes (21.12.2016) Sahara kõrbe madalamatel aladel sadas 19. detsembril lund  teist korda kogu ilmaajaloo jooksul. Sellist imet nähti maailma suurimas kuumas kõrbes ka 18. veebruaril 1979. aastal, kuid varasemast ajast andmed puuduvad. Lund on vahel nähtud vaid Sahara mägede tippudel.

Põhja-Ameerikas möllavad talvetormid. Videod (14.12.2016) USA põhjaosas ja Kanadas on tänavune talv juba jõuliselt kanda kinnitanud. Lund sadas juba varemgi ja esmapäeval alanud lumetorm külvas kaost Keskläänest maa kirdeosani, Michigani ja Illinoisi osariikide põhjaosas mõõdeti lumepaksuseks 25 cm.

Rekordite raamatusse kanti uus lainekõrguse rekord (14.12.2016) Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon WMO kinnitas uueks lainekõrguse rekordiks 19 meetrit. Mõõtmistulemused salvestati automatiseeritud merepoi poolt 4. veebruaril 2013. aastal Atlandi ookeani põhjaosas Islandi ja Ühendkuningriigi vahel (59° N, 11° W)).

Jaapanis nähti kummalist kerakujulist pilve (13.12.2016) Jaapanis Fujisawa linna raudteejaama kohal nähti ja pildistati hämmastavalt korrapärast kerakujulist pilve ja need fotod tekitasid sotsiaalvõrgustikes ja ka muus meedias paraja sensatsiooni. Kerakujulisi pilvi on Jaapanis ka varem nähtud.

Siberis langes temperatuur sel talvel esimest korda alla 50 külmakraadi (06.12.2016) Talv on käes, 5. detsembril langes temperatuur Venemaal Jakuutia põhjaosas -50,6 kraadini. Laptevite mere äärses Tiksis on mitu päeva järjest temperatuur langenud rekordiliselt madalale, kuni 42 kraadini. Ka Skandinaavia põhjaosas on pakane käes. Norras ja Soomes langes temperatuur alla 30 miinuskraadi.

Väga suure libedaga ei aita ka naelrehvid. Video (06.12.2016) Montrealis Kanadas ollakse küll külma ja libedaga harjunud ja ka naelrehvid on seal talvel kohustuslikud, kuid ilma libedustõrjeta ei pruugi neistki kasu olla. Video on tehtud 6. detsembril:

Veider udukuppel Ühendkuningriigis (02.12.2016) Ühendkuningriigis Denbighshire  maakonnas pildistas Hannah nimeline ilmavaatleja täna huvitavat ja haruldast udukuplit. Kuppel püsis umbes 10 minutit ja siis muutus lamedaks pilveks.

Vahemere rannikul nähti erakordselt suurt vesipüksi (29.11.2016) Hispaania Vahemere rannikul on juba mitmendat päeva tormised ja äikeselised ilmad ning sajab paduvihma. Hispaania ilmateenistuse Aemet andmetel on teatatud ka mitmetest vesipüksidest, kuid pühapäeval nähti Valencia läheduses eriti imposantset eksemplari.

Kalad rikuvad liikluseeskirju. Video (07.11.2016) Lõhelistel on praegu kudeaeg. USA-s Washingtoni osariigis Skokomishi jõel rikuvad kalad massiliselt liikluseeskirju, ületades teed selleks mitte ettenähtud kohas.

Venemaa meedia pasundab järjekordsest karmist talvest (11.10.2016) Jägala juga 2010. aasta talvel Foto: Lee Nuutre "Euroopale ja Venemaale läheneb katastroofiline talv", "Talv on lähedal: Euroopale ja Venemaale saabub koletislik talv" ja teisi sarnaseid pealkirju leiab Venemaa veebiväljaannetest.

Orkaan Matthew läheneb Florida rannikule (06.10.2016) Orkaan Matthew on ületanud möödunud kahel päeval mitmeid Kariibi mere saari ja Bahama, ja on ööpäeva jooksul jõudmas Floridasse ja tugevneb, kuid 5. kategooriani uuesti vast ei jõua.

Kariibi meres raevutseb orkaan Matthew (03.10.2016) Kariibi merel tekkis orkaan Matthew, mis tugevnes 1. oktoobril 5. kategooriani, aga siis nõrgenes tagasi 4. kategooriani ja on püsinud üsna stabiilne. 3. oktoobril hakkas orkaan triivima põhja.

Ilmarekordite hulka kanti ka kõige pikem ja kõige kauem kestnud välk (21.09.2016) Foto: Sten Lauba Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon WMO registreeris maailma pikima ja ka kõige kauem kestnud välgunoole. Kõige pikem välk lõi Oklahomas 2007. aastal ja tema pikkus ulatus horisontaalselt 321 kilomeetrini. Kõige kauem oli aga näha välgunool Lõuna-Prantsusmaal 2012. aastal - see kestis tervelt 7,74 sekundit.

Maailma ülikiire soojenemine jätkub (21.09.2016) Maismaa ja ookeani pinnatemperatuuri erinevused keskmisest temperatuurist perioodil jaanuar - august 2016. Tumepunasega on märgitud rekordiliselt soojad paigad. Maailma meteoroloogiaorganisatsiooni WMO teatel jätkub meie planeedi ülikiire soojenemine. Septembri alguse seisuga oli globaalne keskmine temperatuur 20. sajandi keskmisest 1.01°C kõrgem. Eelmise aasta samast perioodiga võrreldes oli see kõrgem 0.16°C ja mullune aasta oli ilmavaatluste ajaloos kõige soojem.

Vaikse ookeani idaosas võimutseb viimaste aastate tugevaim taifuun (14.09.2016) Taiwani lõunaosa ja Filipiinidele kuuluvate Batani saari tabanud ja Hiina lõunaosa ohustav viienda kategooria taifuun Meranti on viimaset aastate võimsaim. Taiwani ilmateenistuse andmetel on taifuuni keskmes tuulte kiirus 51m/s ja puhangud ulatuvad 63 m/s.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam