•  

Noore viljapuu koor vajab kaitset (09.03.2019 15:56)

Autor: Aednik24.ee

Esimesed soojad päikesekiired märtsis alati rõõmustavad meid, aga noorte kaitsmata tüvega viljapuude jaoks on märtsipäike valus kogemus, mis tekitab külmalõhesid. Ka jänesed kipuvad märtsis viljapuuaias rohkem pahandust tegema.

Päike käib aina kõrgemalt ning keskpäeval on juba nii tugev, et tüved on lõunapoolt katsudes üpris soojad. Puukoore tume pind neelab soojust ikka isukalt.

Märtsikuu ilm on aga heitlik ning öösiti langeb kraadiklaas veel miinustesse. Ööpäevane temperatuurikõikumine võib ulatuda mõnel selgel ööl, kui külm kipub eriti valusalt näpistama, lausa mitmekümne kraadini.

Lugu on halb juba siis, kui külma on öösel alla –5°C. Sellepärast, et päeval sulatas päikesesoojus koore üles, koed elustusid ja hakkasid paisuma, öösel aga külmub kudedesse varutud vesi jääks. Sulamise ja külmumise vaheldumine tekitab koores sisepingeid, mille tagajärjel see lõheneb. Külmalõhed omakorda põhjustavad koorepõletikku ja meelitavad lõpuks kohale ka viljapuu-tüvevähi ja mustvähi.

Vanemaid õunapuid kevadtalvine päike ei ohusta, sest nende koorel olev korp hajutab päikesekiirgust. Just nooremad puud on ohustatud, sest õrna koorega tüved on aga kaitsetud ja vajavad aiapidaja abi.

Parem hilja kui üldse mitte
Päikesepõletuse kaitseks võõbatakse tüved valgeks või kaetakse mingi heleda materjaliga. See töö on soovitatav ära teha hiljemalt jaanuari lõpuks. Kui puukesed jäid ikka kaitsmata, siis mida saaks olukorra parandamiseks praegu kiirelt ette võtta?

Abi on näiteks ka sellest, kui panna tüve lõunapoolsele küljele päikesekaitseks lauajupp.
Peenema tüve ümber saab kerida plastist spiraalse tüvekaitse. Neid on müügil nii musti, pruune kui valgeid. Valge kaitseb päikese eest paremini, sest hele pind peegeldab päikesekiired  tagasi.

Tüve ümber võib mässida jõupaberit, hõredat riiet (nt džuutkangas) ja kuuseoksi, need kaitsevad ühtlasi ka jäneste eest. Tõrvapapp ei sobi, sest koor võib selle all kuumeneda veel hullemini kui mähkimata tüve korral.

Pole üldse halb mõte võtta ette ka tüvede lupjamine, sest müügil olevad viljapuude tüvevalgendid sisaldavad lisaks kustutatud lubjale enamasti ka raudsulfaati, mis hävitab aga tõhusalt ka koore all peidus olevaid haigustekitajaid, kahjureid ja nende mune. Noortel puudel tasub valgendada ka alumisi oksi.

Jäneste rüüsteretk
Kui märkasid aias jäneste näritud puud, tuleb kohe tegutseda. Lõika servad terava noaga siledaks, seejärel kata koht haavamäärde või puuvahaga, et kaitsta seda kuivamise eest.
Jänes närib puud nii, et kahjustatud kohas jääb enamasti laikudena alles koorealust niint ja kambiumi, millest hakkab hiljem arenema haavakude ning puu kasvatab suve jooksul haava ise kinni. Aga kui kambium kuivab ja hävineb, siis koor ei taastu.

Kui jänesed on ära laasinud suure osa tüve ümbermõõdust, võib sildpookimise abil, ehk pookeoksad pannakse sillana üle haava, puu ikkagi päästa. Seda saab teha kevadel kohe, kui mahlad hakkavad liikuma. Kui sa varem pole pookinud, on targem kutsuda appi mõni kogenud aednik.

Kui jänesed on tüve aga väga pikalt ümberringi ära närinud, siis pole kahjuks mõtet kulutada aega puu ravimiseks.

Hiired on hullemad
Hiired on jänestest küll väiksemad, kuid nendest on kahju tunduvalt rohkem. Kahjustus on enamasti nii põhjalik, et puul pole isegi lootust taastuda. Hiired närivad tüve juurekaela piirkonnas täiesti paljaks kuni puiduni, hävitades täielikult koorealuse kambiumikihi, mille abil saaks puu haava kinni kasvatada.

Kui hiired on koore mullapinna lähedalt ringiratast põhjalikult ära söönud, siis on targem kevadel uus puu istutada. Väiksema kahjustuse korral kata see kohe mingi haavakaitsevahendiga.

Metskitsed, hirved ja põdrad näksivad peamiselt üheaastaseid oksi. Kevadel tuleb kahjustatud võra lõigata nii, et säilinud oksad saaksid uuesti tasakaalu.

Mida panna puu haavale?
Varakevadeks tasub varuda haavakaitsevahendeid, sest lisaks näriliste tekitatud tüvekahjustuste ravitsemisele läheb neid vaja ka viljapuude lõikusel suuremate lõikehaavade katmiseks.

Valides haavamäärdeid, uuri seda, kas pudeli või tuubi suu on varustatud pintsliga, et vahendit oleks mugav kasutada. On ju hea kasutada, kui keerad korgi lahti, pigistad, määre valgub plastpintsli vahele ning nüüd aina võõpa!

Hoia määret enne tüvele kandmist soojas toas, et see muutuks vedelamaks. Pärast kasutamist hõõru pintsel vastu puitu korralikult puhtaks ja pese veega puhtaks.
Mõni haavamääre on pakendatud laia suuga plasttotsikusse. Haavale kandmiseks tuleb end varustada pintsliga, veelgi parem on haavamäärdega katta aga puust võinoaga.
Pookevahad on sageli müügil ka paksus kiles padjakestena. Sisu kättesaamiseks lõika kääridega ühte nurka väike auk. Pakendi viltuse servaga on hea vahendit haavale laiali määrida, pole vaja otsida pintslit ega puupulka.

Eelmised artiklid:

Esimesena külva paprikat ja tomatit (02.03.2019) Lõuna-Ameerikast pärit harilik tomat ja paprika on muutunud tänapäeval väga tähtsateks köögiviljadeks meie toidulaual. Tomat ja paprika sisaldavad rohkesti C-vitamiini, mis on eriti vajalik meie immuunsüsteemi jaoks. Lisaks sisaldavad suures koguses A- ja B-rühma vitamiine ning tomatis ja paprikas olevad ained aitavad ennetada kasvajad.

Tunne külvihooajast mõnu! (24.02.2019) Veel mõned nädalad ja ongi esimeste külvide aeg käes. Tasub üle vaadata oma külvivarustus – kas kõik vajalik on olemas, et taimede ettekasvatamine kulgeks mõnusalt?

Varjutuskangas päästab põletusest! (06.02.2019) Päike kipub õrnemaid okaspuid ja igihaljaid lehtpõõsaid valusalt põletama isegi juba jaanuaris. Eriti ohustatud on noored okaspuud ja põõsad. Ole valmis oma taimi kaitsma!

Käes on taimede ettekasvatamise aeg (06.03.2018) Taimede ettekasvatamise aeg on käes ning seemned ootavad mulda panemist. Põhimõtteliselt on võimalik seemneid külvata ükskõik millisesse anumasse, millel on drenaažiks augud põhja tehtud. Taaskasuta ära plastikust jogurtitopsid või seenekarbid. Kui tahad plastikut vältida, kasvata taimi ette wc-paberi või majapidamispaberi rullides, ajalehepaberis. Taimesilte on võimalik teha nii vanast hambaharjast, pliiatsist kui ka jäätisepulgast.

Viimane aeg õieäädikat teha (21.08.2017) Rukkililled 11.08.2017. Tallinn Foto: Koidula Kliimann Õunaäädika baasil valmistatud õieäädikat on sobilik kasutada näiteks salatikastmete või suuloputusvedeliku valmistamiseks.

Kuidas teha väetist taimedest (31.07.2017) Aedniku tööks on vajalikud toimeained taimedele kättesaadavasse vormi muundada ning neid kastekannu ja tavalise pritspudeli abil aias laiali jagada. Suuremate väetisekoguste jaoks on spetsiaalsed aianduspoodides müüdavad taimekaitsepritsid kõige mugavamad. Leebed väetamismeetodid toimivad kõige paremini siis, kui neid võimalikult tihti kasutada.

Vaarika tšai (hapendatud vaarikatee) (07.06.2017) Põhja-Eestis vaarikad veel  7. juunil ei õitse ilm.ee foto Vaarikalehed on praegu suured ja värsked, paras aeg neid tee jaoks korjata. Kuidas neid fermenteerida, kirjutab blogi "Metsik aed".

Võilille sool ja suhkur (31.05.2017) Noor ritsikas võilillel Foto: Riina Mändel Erksavärviline ürdsool sobib hästi nii soojade kui ka külmade roogade valmistamiseks ning suhkur magustoitudele värvi andmiseks.

Täna on sobiv päev lehtköögiviljade külvamiseks (22.05.2017) Thuni külvikalendri järgi on veel täna ja homme hea aeg töödeks lehtköögiviljadega, lehtköögiviljade külvamiseks, korjamiseks ja värskelt söömiseks, muru niitmiseks, toataimede kastmiseks ja väetamiseks.

Tootsipeenra idee kahjurite looduslikuks tõrjumiseks (19.05.2017) Järjest enam populaarsust koguv maheaiandus ning ka kogukonnaaiandus linnades on ajendatud inimeste soovist süüa kemikaalivaba köögivilja ning värsket, kohalikku toorainet. Ka kodus ise oma tarbeaia peenart majandades ei soovi tavaliselt keegi sinna mürki pritsida, kuid sageli on see ainuke väljapääs, kui kahjurid juba platsis on.

Seltsilistaimed. Segaviljelus. Allelopaatia. (12.05.2017) Seltsilistaimedeks nimetatakse seda, kui põhiaiakultuuridega koos kasvatatakse teisi sobivaid toidu-, maitse- ja ilutaimi. Allelopaapaatilised(taimede vastastikused biokeemilised mõjud)mõjud võivad olla nii soodustavad kui ka pärssivad, seepärast kõik taimed omavahel kokku kasvama ei sobigi.

Metsik toit: mai (06.05.2017) Umbrohud koduaiast või metsataimed võivad saada huvitavaks maitse-ja vitamiinilisandiks kevadistesse toitudesse. Maitseid kombineerides ning ainult värskeid ning kõige nooremaid taimeosi kasutades on võimalik leida toitudesse uusi nüansse. Enne toiduvalmistamist pese korjatud taimed korralikult puhtaks.

Maikuu aiatööd (02.05.2017) Puude õitsemise algus eelmisel aastal Tallinnas Nõmme 06.05.2016 Foto: Triinu Sarv Käes on maikuu, mil aiapidajatel on käsil eriti palju töid ja toimetusi. Tänavune kevad on tavapärasest jahedam ja ka prognoosid pole just eriti lootustandvad. Muld on veel külm, näiteks Tiirikojal mõõdeti 1. mail maapinna temperatuuriks -7,7 °C. Väike-Maarjas oli see -1,3 °C, Viljandis -4,0 °C ja Türil -1,1 °C.

Aprilli viimane nädal aias (28.04.2017) 24.04. Muhu, Simiste Foto: Kalmer Saar Kas tomatit saab kasvatada avamaal? Kas kurgid tuleks külvata peenrale seemnest või istutada taimed? Millal sibulad maha panna? Nendele ja paljudele teistele aiateemalistele küsimustele püüame vastuseid leida siinsamas aiapäevikus. Märtsi alguses  ilm.ee külastajatele korraldatud küsitlusest selgus, et aiandus on hobiks paljudele ja et oodatud on aiandusalased nõuanded. Korjamegi siis siia kokku nippe internetiavarustest, püüame klapitada neid ilmaprognoosidega ja lisaks katsetame kõike seda väikesel katselapil Tallinnas Kristiine linnaosas.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam