•  

Keskkonnaagentuuris alustab tööd populaarne hobisünoptik Kairo Kiitsak (03.08.2020 09:57)

Autor: Keskkonnaagentuuri pressiteade

Sünoptik Ele Pedassaar ja Kairo Kiitsak tordil oleva ilmakaardi järgi ilma ennustamas ilmahuviliste kokkutulekul 1. augustil Sillaotsa talumuuseumis

3. augustist alustab Keskkonnaagentuuri ilmateenistuses tööd siiani edukalt hobi korras ilmateemadega tegelenud Kairo Kiitsak. Esialgu sünoptiku ametit õppima hakkav Kiitsak hakkab muuhulgas tegelema inimestele ilmastikunähtuste selgitamise ja ilmateenistuse sotsiaalmeedia sisustamise ja toimetamisega.

Kliima on pidevas muutumises ja seda tajume järjest enam ka Eestis erinevate ilmastikuoludega kokku puutudes. Ilm ja sellest rääkimine ühendab kõiki inimesi ning igapäevaselt peame me kõik arvestama oma tegemistes sellega, mis ilm parasjagu on või mida ilmaprognoos järgmisteks päevadeks lubab.

„Ilmastiku ekstreemsuste eest hoiatamine, ilmanähtuste selgitamine ja inimestes keskkonnateadlikkuse kasvatamine on ka Keskkonnaagentuuri üks ülesannetest.  Asutusena näeme oma rolli ka järelkasvu kasvatajana teatud valdkondades, lisaks peame oluliseks toetada inimesi uute võimaluste loomisel ja unistuste täitumisel nende professionaalses arengus.  Kairo Kiitsak on Keskkonnaagentuuri tegemistega tuttav juba varasemalt, kasvõi siin praktikal olles,  seega  on meil eriti hea meel tervitada Kairo asumist ametlikult Keskkonnaagentuuri ridadesse.  Loodame, et Kairo Kiitsak suudab nii keskkonna kui ilma valdkonda lähemale tuua ka nooremale generatsioonile, kes traditsiooniliste infokanalite asemel teavet rohkem nutiseadmetest ammutavad,“ kommenteeris Keskkonnaagentuuri juht Taimar Ala.

Kiitsak on lõpetanud Tartu Ülikooli geograafia eriala ning kaitsenud bakalaureusetöö ohtlike ilmastikunähtuste teemal. „ Ilma vastu tekkis mul huvi juba 12 aastaselt, aastal 2010. Sel ajal hakkasin ka esimest korda kirjutama pisikesi ilmajutukesi meediasse. Aktiivselt hakkasin ilma- ja loodusnähtuste pildistamise ja filmimisega tegelema 2013. aasta.  Olen pälvinud tunnustusi nii Eestis kui ka mujal maailmas ning suurimaks saavutuseks on kindlasti WMO ehk Maailma Meteoroloogia Organisatsiooni fotokonkurssi võitmine 2016. aastal ja 2019. finaali pääsemine. Mul on hea meel, et saan alustada tööd Eesti mõistes parimas võimalikus kohas, kus oma ilmahuvi professionaalselt arendada ja unistusi ellu viia,“ ütles Kiitsak.

Kairo Kiitsak liitub Keskkonnaagentuuri sünoptikute naiskonnaga, kuhu muuhulgas kuuluvad ka paljudele nime- ja nägupidi Aktuaalse Kaamera ilmateatest tuttavad sünoptikud Taimi Paljak ja  Ele Pedassaar. Meedia kaudu edastatava ilmainfo kõrval on aga sünoptikute töös kõige olulisemaks võimalikult täpsete ilmaprognooside ja hoiatuste koostamine nii maismaa- kui merealade ja õhuruumi kohta ning teabe operatiivne edastamine, seda nii inimeste turvalisuse eest hoolt kandvatele riigiasutustele – nt. Päästeamet, Häirekeskus, kohalikud omavalitsused jt. kui lennundus- ja laevandusettevõttetele ning ka erafirmadele, kelle töös ilm olulist rolli mängib.

Vaatlusjaamades mõõdetud ilmaandmed talletatakse ja on aluseks Eesti kliima uurijatele tulevikustsenaariumide koostamisel kui ka muude teadusala töötajaile ning tõendusmaterjaliks politseile ja kindlustusfirmadele.

Teate edastas:

Eelmised artiklid:

Pühapäevailm! (26.07.2020) Tänane pühapäev on puhkepäeva vääriline. Eesti kohal on kõrgrõhuala ning hoiab pilvede arengu tagasihoidlikuna. Mõni üksik pilv võib ka veidi vihma poetada, aga tõenäosus selleks jääb 50% piirile.

Kõik ilmahuvilised on oodatud 1. augustil kokkutulekule! (23.07.2020) Sillaotsa talumuuseumi kaart. Joonistas Anne Aaspõllu Ilmahuviliste ja äikesevaatlejate üheteistkümnes kokkutulek toimub laupäeval, 1. augustil Sillaotsa Talumuuseumis Raplamaal. Läbivaks teemaks on ilm ja kliima - seotud andmed, nähtused mõjud ja muutused.

Sinivetikad Läänemeres (20.07.2020) Kuigi veetemperatuur on soojenenud Eesti randades praeguseks kõikjal üle 20°C, on sarnane ilm olnud soodne kasvulava ka mürgiste sinivetikate vohamisele.

Meri on peale tormi sogane (13.07.2020) Laupäevane  tormituul on mõjutanud ka merd ning häirinud sealset floorat: tulemuseks vee kehv läbipaistvus. Selle tunnistuseks on täna keskpäeval tehtud satelliidifoto, kus on hästi näha lahtede ümber rohkelt vetikaid. Pärnu ranna vee on torm lausa sogaseks muutnud.

Laupäevased (tormi)plaanid (10.07.2020) Järgnev info on kõigile, kelle plaanid homme (11.07) neid õue viivad!

Laupäeval teevad tormi troopilise tsükloni Edouard jäänused (09.07.2020) Laupäeval jõuab Läänemere õhuruumi madalrõhkkond, mille kaugeks eelkäijaks oli troopiline tsüklon „Edouard“. Troopilise orkaani ägeduse on see keeris ammu minetanud. Kuid Euroopa 50-ndailt laiustelt kaasatoodud soe võib siinse jahedusega kokku puutudes anda madalrõhkkonnale jõulist energiat ja kiire ägenemise kaasa tuua.

Edouard (08.07.2020) Euroopa satelliit (EUMETSAT) on püüdnud kinni Edouardi viimased tunnid 7.07 öösel. Päeval muutus pööris tavaliseks madalrõhkkonnaks ning täna (8.07) kallab see Briti saarte kohal juba vihma.

Põhja kaugeneva tormitsükloni järel saab valitsevaks nn läänevool (01.07.2020) Neljapäeval (2.07) kannab Skandinaavia kohalt kirde suunas liikuv väike madalrõhkkond üle Eesti vihmahooge ning mõnest pilvest sähvib ka äike. Edela- ja lõunatuul on mõõdukas ning üle Eesti levib veidi soojem õhumass. Päevamaksimumid tõusevad 20°C ümbrusesse.

Palavus vahetub mõõduka sooja vastu (28.06.2020) Juuni viimastel päevadel (29.-30.06) asendub Eesti kohal olev troopiline palavus mõõduka soojaga. Kontrastide kohtumine põhjustab kiiresti ja kõrgele arenevaid äikesepilvi, millega kaasnevad intensiivsed sajuhood, tugevad tuulepuhangud ning rahe.

Jaanilaupäeval mattis kuumalaine Eestimaa. Ametlikult (27.06.2020) Foto: Peeter Rokk Jaanilaupäeval mattis kuumalaine Eestimaa. Ametlikult. Nimelt on esimest aastat selle ilmailmingu kriteeriumiks maksimaalse õhutemperatuuri püsimine üle +27 °C kolme ja enama päeva jooksul või ööpäeva keskmise õhutemperatuuri esinemine +20 °C kolme ja enama ööpäeva vältel. Eriti ohtlik on siinseile elanikele olukord, kui need näitajad ületavad vastavalt 30 ja 25 kraadi.

Heinatöödel säästa loomapoegi! (26.06.2020) Liigirikas niit Saaremaal. Keskelt lahku niitmine jätab loomadele võimaluse masinate eest taandumiseks. Foto: Tõnu Talvi Keskkonnaamet palub põllumeestel olla heinatöödel tähelepanelik ning arvestada rohumaadel elavate loomadega.

Ametlik suvi! (20.06.2020) Ööl vastu pühapäeva (21.06. kell 00:44) algab Eestis ametlik ehk astronoomiline suvi ning Pärnust saab suvepealinn. Selleks puhuks saavad sajupilved maha rahustatud ning selge taevas valdavas Eestis esile toodud. Mõned pilved siiski sõuavad lõunasse taandunud äikeselise madalrõhkkonna järel ringi Eesti lõunapiiril, kuid sadu neist päeval enam ei tule.

Ees on päikesepaisteline nädalavahetus (12.06.2020) Põhja-Euroopa kohal on sel nädalavahetusel (13.-14.06) oma kohta kinnitamas kõrgrõhuala ja soosib ka meil selget taevast. Samal ajal tuleb arvestada, et lõunasse taandunud, aga elujõulisena püsiva madalrõhkkonna servas püsib kirde- ja idatuul puhanguline ning mõjutab kindlasti märkimisväärselt õhutemperatuuri tuulele avatud rannikul.

Väike tagasivaade 8.06. õhtusse (09.06.2020) Juuresoleval pildil on Priit Retsep Viljandimaal Maru külas mõõtnud paarikümne minutilise rahesaju järel suurima tera läbimõõduks 38 mm.

Elu äikeseliinil (08.06.2020) Eesti ilmateenistuse poolt on väljastatud teise taseme ehk kõrgema taseme hoiatus äikesetormi kohta!!!

Sissejuhatus nädalavahetusse: pühapäev loob juba suvemeeleolu (05.06.2020)

Eestist saab Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskuse täisliige (03.06.2020) Fotol Keskkonnaagentuuri direktor Taimar Ala, keskkonnaminister Rene Kokk ja Keskkonnaagentuuri Riigi Ilmateenistuse asedirektor Svetlana Pudova Keskkonnaminister Rene Kokk ja Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskuse (ECMWF) juht Florence Rabier allkirjastasid täna koostööleppe, mille jõustumisel saab Eestist ECMWFi täisliige. See tähendab Eestile kvaliteetsemaid äärmuslike ilmastikunähtuste hoiatusi ja prognoose, samuti tõhusamat riikidevahelist koostööd.

Selge ja jahe õhk vahetub niiskema ning veidi soojema vastu (03.06.2020) Põhja-Venemaalt Läänemere äärde ulatuv selge taevaga jahe kõrgrõhuala sätib ennast eeloleval ööpäeval minekule ning Ukraina kohal pöörleva madalrõhkkonnaga seotud sajune lohk võtab suuna loodesse.

Laupäevane tugev tuul toob sooja (29.05.2020) Tugev tuul toob ühtlasi Venemaalt sooja ning võimalik, et Kagu-Eestis, kus tuul on kõige tugevam, mõõdetakse ka päeva kõige kõrgem õhutemperatuur (20°C). Valdavalt jääb õhutemperatuur vahemikku 15..19°C, meretuulele ehk põhja- ja kirdetuulele avatud rannikul jääb 12..14°C juurde pidama.

Euroopa on mõnes kohas lausa üle kuumenenud (19.05.2020) Samal ajal kui meie ootame pikisilmi sooja, on Euroopa mõnes kohas lausa üle kuumenenud. Türgi kuurortis Antalyas mõõdeti pühapäeval, 17.05. sooja 43°C. See oli maikuu rekord, mida hoidis enda käes siiani 1945. aasta 26.05. mõõdetud 38,7°C.

Nädalavahetuse ilm tuleb... (15.05.2020) Kuigi maikuu on jõudnud poole peale ja kevadvärvid saavutamas maksimumi, jätkab ilm oma tujukat meelt.

Algab kiire külmenemine (10.05.2020) Homme (11.05) on Eesti ilm külmenemas. Kuiva ja sooja õhumassiga kõrgrõhuala eemaldub Eesti kohalt Venemaale ning selle asemele liigub merelt niiske madalrõhuvöönd, mille järel algab kiire külma õhu sissetung.

Täna saab maa kastetud (02.05.2020) Täna saab Eesti loodus kosutavat vihma. Maa saab kastetud, samuti väheneb tuleoht.

Nädalavahetus tuleb jahe (24.04.2020) Täna (24.04) on soe Eesti kohalt lahkumas, kuigi päevamaksimumid jõuavad tõusta veel 10°C ümbrusesse. Ilmakujundajaks saab sel nädalavahetusel Põhja-Venemaal pöörlev madalrõhuala, mille serva mööda saabub loodevoolus niiskemat ja jahedamat õhku.

Kaunis kevad Läänemere ümbruses ja Euroopa südames (23.04.2020) Tänane (23.04) jüripäev on pakkunud meile taas ühe kauni kevadilma. Päevamaksimumid on tõusnud sarnaselt eilsega jõudsalt üle 10°C, mitmel pool ka 15°C ümbrusesse. Jahedam on mere ääres, kuhu läänekaare tuul peale puhub. Merevee soojus ulatub praegu 5..9°C-ning praegusel aastaajal jahutab meri õhku üsna märkimisväärselt.

Juhtiva tuule teel - üks torm ajab teist taga (15.04.2020) Üks torm ajab teist taga ning lõppu ei paista tulevat? Põhjus peitub atmosfääri kõrgemates kihtides (5-10 km kõrgusel), kus Atlandi ookeanilt liigub suurte lainetena Euraasia mandri suunas õhu juhtvool ehk jugavool. Jugavool koondab tugevama tuule enda ümber ning on võimeline kihutama kiirusega üle 300 km/h (̴ 100 m/s). Keskmine jugavoolu liikumiskiirus ulatub 100 km/h (25-30 m/s).

Ornitoloogiaühing kutsub vabatahtlikke osalema hanede loendamisel (09.04.2020) Foto: Koidula Kliimann Ornitoloogiaühing teeb sel aastal hanede seiret ning kutsub vabatahtlikke linnutundjaid osalema hanede loendamisel aprillis ja mais üle Eesti.

Täna saime sõõmu sooja (07.04.2020) Praeguseks on suvesooja päeva jahutamas maha merelt saabunud sajune madalrõhulohk, mis tempokalt üle Eesti itta tõttab. On väike võimalus (40-50%), et see õhtusel ajal esineb Eesti lõunaosas ühes vihmaga ka äikest.

Rünksajupilvedest Eesti kohal jõuab maapinnale erinevaid sademeid (04.04.2020)

Tormine edelatuul lükkab merevett Eesti lääneranniku poole ja tõstab veetaset (02.04.2020) Foto: Kalmer Saar Neljapäeva päeval (2.04.20) koondub Skandinaavia kohale ägenev madalrõhkkond ja selle jõulisel survel algab pärastlõunal meie rannikuvetes edelatuule tugevnemine.

Tuleb heitliku ilmaga nädal (29.03.2020) 03.04.2012 Stroomi Inimestele meeldib ka selline ilm. Foto: umps Päikeseküllane rahulik kirgas kevadilm on mõneks ajaks läbi ja saabuv nädal toob nii lund, lörtsi kui vihma ning tõstab aeg-ajalt tuule väga tugevaks.

Anna teada saabuvatest rändlindudest! (19.03.2020) 19.03.2020 Saaremaa Foto: Kalmer Saar Ornitoloogiaühing kutsub loodusesõpru teada andma esimestest saabunud rändlindudest. Oodatud on vaatlused näiteks sookure, linavästriku, väike-lehelinnu ja suitsupääsukese kohta üle Eesti.

Koroonajäätmed tuleb teistest jeemal hoida (19.03.2020) Keskkonnaministeerium avaldas KKK-d, mis aitavad tuua selgust jäätmekorralduses eriolukorra ajal. On väga tähtis minimeerida nakkuse levikut jäätmete kaudu.

Meteopäeva konverents 2020 toimub veebikonverentsina (18.03.2020) Pilt: WMO Seoses Vabariigi Valitsuse poolt välja kuulutatud eriolukorraga on avalike ürituste korraldamine keelatud, mis tähendab, et 24. märtsil Tartus toimuma pidanud konverents “Kliima ja vesi” jääb esialgsel kujul ära, kuid toimub veebikonverentsina, teatab Keskkonnaagentuur.

Keskkonnaministeerium toidu kokkuostmisest: varuda tuleb aruga (14.03.2020) Koroonaohu tõttu on tublisti suurenenud toiduainete varumine ning paljudel poelettidel haigutab tühjus. Keskkonnaministeerium soovitab toidu varumisel arvestada selle säilivust ning adekvaatselt hinnata, kas seda jõutakse ka ära tarbida.

12. märtsi õhtu tuleb Läänemere ääres tormine (12.03.2020) Foto: Päivi Palts Väga tugeva jugavoolu läheduses tekkinud uus osatsüklon teeb Skagerraki kohalt spurdi ja jõuab õhtuks Soome lahe suudmesse ning tõstab meie aladel tuult – esialgu Saaremaal ja Liivi lahe ääres, hiljem ka mandril.

Nädalavahetuse ilmaplaanid (06.03.2020) Tänane reede (6.03) teeb rahuliku sissejuhatuse nädalavahetusele: pakub kõrgrõhuharja toel suurema sajuta päeva ja paljudes kohtades selgimisi.

Lõuna poolt lisandub värsket lund (27.02.2020) Märtsikellukesed lumes ‎26. ‎veebruar ‎2020‎. a., ‏‎11:59 Hiiumaa Päeva jooksul levib lõunapoolne sadu aeglaselt põhja-loode suunas ning toob lund juurde 5-10 cm, Lõuna-Eestis pole välistatud, et sajuhulk ületab ka 15 cm. Tihedama saju piir jääb tõenäoliselt Haapsalu-Paide-Räpina joonest lõuna poole.

Tuul tõuseb tugevamaks, veetase tõuseb keskmisest kõrgemale (22.02.2020) Foto: Kalmer Saar Laupäeva  päeva jooksul tõuseb tuul järjest tugevamaks, pärastlõunal ja õhtul on sisemaal puhanguid idapoolsetes maakondades 20 m/s, Lääne-Eestis kuni 23 m/s, rannikul kuni 27 m/s, Saaremaal kuni 30 m/s. Lisaks muutub sadu pärastlõunal rohkeks ning kui sisemaal tuleb alla põhiliselt lörtsi, siis muutuvad sõiduolud tugeva külgtuule, halva nähtavuse ja libeduse tõttu väga keeruliseks.

Uue tormi ootel (15.02.2020) Tuule jõulisem tugevnemine saab alguse Eesti jaoks pühapäeva (16.02) pärastlõunal, kulminatsioon saabub tõenäoliselt ööl vastu esmaspäeva (17.02), kui sisealadel on oodata lõuna- ja edelatuule iile vähemalt 15-20, rannikualadel 22-28 m/s.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam