•  

Teadlane Marko Kaasik: prognoos lubab suhteliselt külma hilistalve järel soojapoolset kevadet ja suve (09.02.2021 17:09)

Marko Kaasik: Jaanuaris oli külma parajalt, paljuaastase keskmise lähedal ehk prognoositust umbes kraadi võrra külmem. Sajuhulk oli veidi alla normi. Prognoosisin natuke üle normi, aga nii prognoositud kui mõõdetud väärtused on normile väga lähedal.

Uus prognoos lubab suhteliselt külma hilistalve järel soojapoolset kevadet ja suve.

Siis kui kevad vägisi tuppa hakkab ronima...
11.03.2019 / Tahkuranna
Foto: Lilian Õis

Veebruar
Siberi kõrgrõhuala ulatub Põhja-Skandinaaviasse ja Põhja-Atlandile välja, madalrõhkkonnad liiguvad Atlandilt üle Lõuna-Euroopa itta. See on klassikaline külma talve olukord. Kuu lõpupoole on oodata ka pehmemat ilma, kuid veebruari keskmine temperatuur jääb kindlalt allapoole viimase 30 aasta keskmist, sarnanedes rohkem 20 sajandi tavalise veebruarikuuga.

Märts
Kesk- ja Ida-Euroopas on õhurõhk tavalisest kõrgem. Suhteliselt kõrge rõhuga ala ulatub ka Baltimaadele. Märtsi esimesel poolel säilitab kõrgrõhkkond veel karge külma ja lumikatte, aga lõpupoole toimub kiire soojenemine, mille tulemusena kuu keskmine temperatuur ületab mõnevõrra paljuaastast keskmist. Sajab tavapäraselt.

Aprill
Kesk- ja Lõuna-Euroopas on õhurõhk kõrgepoolne ja Põhja-Euroopas suhteliselt madal, kuid erinevused normist ei ole suured. Oodata on keskmisest veidi soojemat ja normaalse sajuhulgaga aprilli.

Mai
Euroopas on õhurõhk normist natuke kõrgem. Ootame küllalki päikesepaistelist ja soojapoolset aprilli. Sajab normaalselt.

Juuni
Põhja-Euroopas on õhurõhk veidi normist kõrgem. Ilm on soojapoolne ja päikesepaisteline, sajuhulk on lähedane paljuaastasele keskmisele.

Juuli
Juulis jätkub tavalisest veidi kõrgem õhurõhk Põhja-Euroopas, kuid päikeseliste kõrgrõhkkondade vahele jätkub ka vihma toovaid madalrõhkkondi. Ootame keskmisest natuke soojemat ja keskmise sajuhulgaga juulit.

Loe lähemalt siit

Eelmised artiklid:

Ilmateadlane: Oodata on sooja ja kuiva hilissügist ning pehmepoolset talve (09.11.2018) Foto: Elviira Vehh Ilmateadlane Marko Kaasik: "Oktoober oli paljuaastasest keskmisest umbes kraadi võrra soojem ja õige veidi sajusem, seega mitte midagi nii erilist, nagu läinud suvekuud. Oktoobri alguses prognoosisin üsna keskmise temperatuuriga ja sajusepoolset kuud. Uus prognoos näitab sooja kuid kuiva hilissügist ja pehmepoolset talve."

Marko Kaasiku uus prognoos näitab soojapoolset sügist ja pehmet talve (04.10.2018) Foto: Üllar Eha Teadlane Marko Kaasik kommenteerib augusti alguses avaldatud hooajaprognoosi:  "Augusti alguses näitas prognoos nii augustiks kui septembriks paljuaastasest keskmisest veidi soojemat ja kuivemat ilma. Tegelikkus oli palju põnevam: mõlemad kuud olid tervelt paari kraadi võrra üle normi, septembri keskmine temperatuur oli üle 14 kraadi, sarnanedes pigem suvekuudega. Augustis sadas normaalselt ja septembris veidi rohkem. Uus prognoos näitab soojapoolset sügist ja pehmet talve."

Teadlane Marko Kaasik prognoosib kuiva ja sooja suve jätku, soojapoolset sügist ja pehmet talve algust (06.08.2018) Punapõsksed kibuvitsamarjad 04.08.2018 Kakumäe sadam Foto: Birgit Vaarandi Uus prognoos näitab kuiva ja küllaltki sooja suve jätkumist, kuiva- ja soojapoolset sügist ja mõõdukalt pehmet talve esimest poolt

Marko Kaasiku uus prognoos näitab jätkuvalt kuiva, kuid jahedapoolset suve jätku (02.07.2018) Juulikuu esimene loojang 01.07.2018 Jäneda Foto: Ain Paloson Teadlane Marko Kaasik prognboosib jätkuvalt kuiva, kuid jahedapoolset suve jätku, kuivapoolset sügist ja pehmet talve algust.

Marko Kaasiku uus prognoos näitab jätkuvalt kuiva, aga mitte sooja suve (28.05.2018) Foto: Birgit Vaarandi Teadlane Marko Kaasik: "Aprill oli umbes ühe kraadi võrra paljuaastasest keskmisest soojem ja kolmandiku võrra sajusem. Seega ei täitunud aprilli alguses antud prognoos, mis lubas keskmisest veidi külmemat ja tavalise sajuhulgaga aprilli. Ka mai ilma ei õnnestunud aprillikuus hästi ette näha: prognoositud keskmisse temperatuuriga ja veidi kuivapoolse kuu asemel on lõppemas erakordselt soe, tavalisest ligi neli kraadi soojem ja väga kuiv (sajuhulk umbes viiendik tavalisest) maikuu. Uus prognoos näitab jätkuvalt kuiva, aga mitte sooja suve."

Marko Kaasiku uus prognoos näitab külmapoolset märtsi ning üsna tavalist kevadet ja suve (10.03.2018) 3.06.17 Raplamaa Foto: Anne Aaspõllu Uus prognoos näitab külmapoolset märtsi ning üsna tavalist kevadet ja suve. Teadlane Marko Kaasik kommenteerib kuu aega tagasi koostatud prognoosi:  Veebruar oli tavalisest üle 2 kraadi külmem. Kuu alguses prognoosisin tavalisele lähedast,  mis oli niigi ootamatult külm võrreldes varasematel kuudel antud läbinisti pehme talve prognoosidega.

Teadlane Marko Kaasik: Peale keskpärast veebruari on oodata soojapoolset kevadet ja suve algust (12.02.2018) Foto: Peep Loorits Marko Kaasiku uus prognoos näitab erinevalt varasematest sooja talve ennustustest, et veebruar tuleb nii temperatuuri kui saju poolest lähedane paljuaastasele keskmisele. Kevad ja suve algus tõotavad tulla soojapoolsed.

Teadlane Marko Kaasik: Ka talve teine pool tuleb soe ja suuremal osal Eestist lumelootust ei paista (08.01.2018) Foto: Ain Avik Marko Kaasiku uus prognoos näitab, et ka talve teine pool tuleb soe ja suuremal osal Eestist lumelootust ei paista. Võimas läänevool toob ka päris palju sademeid, nähtavasti vihma, lörtsi ja lume näol segiläbi.

Marko Kaasiku uus hooajaprognoos annab rohkem lootust lume püsimisele (12.12.2017) 6.12.17 Raplamaal Foto: Anne Aaspõllu Uus prognoos näitab, et kõik talvekuud tulevad keskmisest oluliselt soojemad ja talve algus küllaltki sajune. Võrreldes varasemate prognoosidega annab nüüdne siiski rohkem lootust külmakraadidele ja lume püsimisele.

Teadlane Marko Kaasik: Talvekuud tulevad keskmisest palju soojemad ja sajusemad (07.11.2017) 8. jaanuar 2017 Foto: Peeter Rokk Uus prognoos näitab, et kõik talvekuud tulevad keskmisest palju soojemad ja sajusemad. See siiski ei välista lühiajalisi külmalaineid, mis juhtuvad pea igal talvel.

Eelolev talv tuleb külmem kui möödunud suvi (06.11.2017) Viimastel päevadel on palju kõneainet andnud Rootsi meteoroloogide ennustus, mis põhjamaadesse, sh Soome lõunaossa viimase viie aasta külmimat talve lubab. Kindel on see, et eelolev talv tuleb külmem kui möödunud kehv suvi, aga kui külm?

Marko Kaasiku prognoos näitab tavalist sügist ja pehmepoolset talve (13.09.2017) Foto: Kersti Kaiv Teadlane Marko Kaasik kirjutab oma pikaajalises prognosis, et vastu ootusi oli august paljuaastasest keskmisest õige natuke soojem, seda pilviste soojade ööde arvelt. Kuu algul antud sajuprognoos – natuke keskmisest vihmasem – pidas hästi paika. Päike paistis keskmisest veidi vähem. Uus prognoos näitab küllaltki tavalist sügist ja taas pehmepoolset talve.

Teadlane Marko Kaasik prognoosib jätkuvat jahedat suve, üsna tavapärast sügist ja pehmet talve algust (06.07.2017) Foto: Peep Loorits Juuni kujunes umbes ühe kraadi võrra paljuaastasest keskmisest jahedamaks ja sajuhulga poolest tavapäraseks, päikesepaistet tavalisest veidi rohkem. Marko Kaasiku kuu algupoolel tehtud prognoos näitas tavalisest jahedamat, kuid mitte nii palju, ning ennustas rohkem sadu. Uus prognoos näitab jätkuvat jahedat suve, üsna tavapärast sügist ja pehmet talve algust.

Teadlane Marko Kaasik kuuma suve ei prognoosi (08.05.2017) Foto: Leili Valdmets Marko Kaasiku uus prognoos lubab kuivapoolset ja päikesepaistelist, kuid mitte väga sooja varasuve, jahedat  suve teist poolt ning jahedat ja vihmast varasügist.

Teadlane Marko Kaasik annab lootust soojapoolsele kevadele ja suvele (02.03.2017) Marko Kaasik kirjutab märtsikuu alguses koostatud hooajaprognoosis, et veebruar oli umbes 2 kraadi normist soojem, nagu kuu alguses prognoositud. Sadas veidi alla normi, mis on ka lähedane prognoositule. Päikesepaistet oli veidi rohkem, kui tavaliselt. Uus prognoos näitab sooja- ja sajusevõitu kevadet ning sooja- ja kuivapoolset suve.

Teadlane Marko Kaasik: Jätkub suhteliselt pehme, kuid sajuvaene talv (08.02.2017) Foto: Anne Aaspõllu Marko Kaasiku veebruari alguses uuendatud prognoos näitab suhteliselt pehme, kuid sajuvaese talve jätkumist, soojapoolset kevadet ja normilähedast suve.

Teadlane Marko Kaasik: " Jätkub heitlik ja keskmisest soojem talv." (06.01.2017) Marko Kaasik tõdeb oma uuendatud hooajaprognoosis, et detsember oli peaaegu kolm kraadi paljuaastasest keskmisest soojem, aga ligi poole kuivem. Seega ei täitunud kuu alguses antud prognoos, mis nägi ette keskmisest sajusemat ja normilähedast või veidi soojemat detsembrit. Uus prognoos. Nagu ka varem prognoositud, jätkub heitlik ja keskmisest soojem talv.

Teadlane Marko Kaasik: "Ootame heitlikku ja tervikuna pehmepoolset talve" (08.12.2016) Türisalu oja 2016.a. veebruaris Foto: Peeter Rokk "Vaatamata varajasele algusele ootame heitlikku ja tervikuna pehmepoolset talve", ütleb Marko Kaasik oma täna uuendatud pikas prognoosis.

Vaatamata külmale novembrile võib talv siiski pehme tulla (16.11.2016) Keila-Joa 25.01.2015 Foto: Ain Avik Vaatamata külmale novembrile ootame pehmepoolset ja madalrõhkkondade ülekaaluga talve, kirjutab teadlane Marko Kaasik oma novembri alguses uuendatud hooajaprognoosis.

USA kommertsilmateenistus: Euroopa idaosas läheb talve teine pool karmiks (06.10.2016) Foto: Reet Sepp Eeloleval talvel liigub aktiivne tormivöönd üle Atlandi ookeani põhjaosa Lääne- ja Kesk- Euroopasse ja toob kaasa rohkelt torme, prognoosib USA kommertsilmateenistus AccuWeather. Idapoolses Euroopas on ilm vaiksem ja pehmem, kuid talve teises pooles on oodata ühte või kahte korralikku külmalainet.

Teadlane Marko Kaasik: "Ootame pehmet talve." (06.10.2016) Foto: Kalmer Saar Teadlane Marko Kaasik kirjutab oma uuendatud hooajaprognoosi saatesõnas, et talv võib tulla pehme. Detsembri lõpus on lumelootust ida-Eestis.

Teadlane Marko Kaasik: püsivamat päikesepaistet on oodata suve lõpus (14.07.2016) Foto: Riina Mändel Marko Kaasik kirjutab oma uuendatud hooajaprognoosis, et jsialgu jätkub jahe ja vihmane suvi, kuid lõpupoole on taas mõnevõrra püsivamat päikesepaistet oodata. Sügis tõotab tulla soojapoolne ja talve algus pehme.

Teadlane Marko Kaasik: suve ja sügise prognoos on jätkuvalt ebalev ja näitab vaid väikeseid erinevusi tavapärasest (09.06.2016) Marko Kaasiku kommentaar hooajasele prognoosile: " Aprill oli oodatult veidi soojem ja umbes poolteist korda sajusem, kui tavaliselt – vaatamata vindunud kevadele ei olnud talve tagasipöördumisi, mis aprillis on üsna tavalised. Mai tuli paljuaastasest keskmisest ligi kolm kraadi soojem ja poole kuivem ja märgatavalt päikesepaistelisem – seda ei suutnud ma aprilli lõpus ette näha, sest mudelprognoosid olid väheütlevad ja näitasid “harju keskmist. Uus prognoos on jätkuvalt ebalev ja näitab vaid väikeseid erinevusi tavapärasest."

Teadlane Marko Kaasik: Hiliskevad ja suvi tulevad üsna harju keskmised (28.04.2016) Eve Kõrts Enelate valges vahus 21.05.2015 Kesk-Eesti Marko Kaasik ütleb oma uuendatud hooajaprognoosis: " Hiliskevad ja suvi tulevad üsna „harju keskmine“, mis võib mõnede hiljutiste aastate järel närune paista."

Soome meteoroloog: loodetavasti on suveprognoos ekslik (11.04.2016) Ringiga on näidatud  ala, kus ECMWF prognoosi kohaselt on suvel keskmisest jahedam Soome MTV3 meteoroloog Pekko Pouda loodab, et Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskuse (ECMWF) ilmaprognoos suvekuudeks on ekslik. Seda enam, et pikaajalisted prognoosid tihtipeale ei täitu.

Teadlane Marko Kaasik: kevad tuleb soe ja suvi soojapoolne (07.04.2016) Foto: Vello Mägi Marko Kaasiku uus, 6. aprillil uuendatud uus prognoos näitab, et kevad tuleb soe ja ka suvi soojapoolne. Sajab mõõdukalt.

Talv ei pruugi enam tagasi tulla (09.02.2016) Eeloleva nelja nädala ülevaade ei näita veel talve tagasitulekut, tõlgendab Soome MTV uudiste meteoroloog Pekka Pouta Euroopa Keskpika Ilmaennustuse Keskuse ECMWF prognoosi.

Alanud aasta võib püstitada uue soojarekordi (04.02.2016) Suurbritannia ilmateenistus Met Office avalikustas viie aasta ilmaprognoosi, mis näitab, et aastad 2016-2020 tulevad keskmisest soojemad ja 2016. aasta tuleb vähemalt sama soe, kui oli eelmine, rekordsoe 2015. aasta. Arvestades aga praegu Vaiksel ookeanil tegutseva El Niño väga tugevat mõju, võib alanud aasta püstitada uue soojarekordi.

Teadlane Marko Kaasik: soe talv läheb edasi, kevad ja suvi tõotavad üsna tavalised tulla. (04.02.2016) Sulaveed ja saared läbi hõredate pilvede kumava päikese paistes. Läänemaa Paralepa 30.01.2016' Foto: Ilme Laane Marko Kaasiku 1. veebruaril uuendatud prognoos näitab, et soe talv läheb edasi, kevad ja suvi tõotavad üsna tavalised tulla.

Teadlane Marko Kaasik: korralik talv jätkub märtsini (18.01.2016) Küünal 16.01.16 Pärnumaa Foto: Helen Parmen Teadlane Marko Kaasik uuendas 13. jaanuaril oma aasta alguses koostatud hoojajaprognoosi. See näitab, et vastupidi jaanuari esimestel päevadel tehtud prognoosile ei anna külm järele ja korralik talv jätkub märtsini. Kevad ja suve algus tõotavad tulla küllaltki soojad.

Teadlane Marko Kaasik: Kevad ja suve algus tõotavad tulla soojad (07.01.2016) Sõnajalad tärkamas Foto: Jüri Voit Teadlasee Marko Kaasiku jaanauari alguses uuendatud prognoos näitab, et jaanuari algust valitsev pakane on lühiajaline ja talve teine pool on taas Atlandi madalrõhkkondade päralt. Kevad ja suve algus tõotavad tulla soojad.

Suurbritannia teadlased: uus aasta saab kuuluma kõige soojemate hulka (18.12.2015) Ülemaailmne keskmine temperatuur 2016. aastal saab eeldatavasti olema vahemikus 0,72 ° C kuni 0,96 ° C üle pikaajalise (1961-1990) keskmise, mis oli 14,0 ° C, teatab Suurbritannia ilmateenistus Met Office.

Pekka Pouta: Talv võib tulla alles järgmisel aastal. (10.11.2015) Pldistatud 07.02 Lääne-Virumaal Kabalas Foto: Signe Nõmmik Soome telekanali MTV meteoroloog Pekka Pouta vahendab Euroopa keskpika ennustuskeskuse prognoosi:  eeloleval talvel on peamised õhuvoolud läänest ja edelast, mis tähendab keskmisest soojemat ilma ja talv võib saabuda alles järgmisel aastal.

Teadlane Marko Kaasik: Nii hilissügis kui ka talv tulevad soojad ja sajused (09.11.2015) Jägala juga 30.01.2015 Foto: Jüri Voit Tartu Ülikooli vanemteadur Marko Kaasik  prognoosib oma uuendatud sõltumatus ilmaprognoosis, et nii hilissügis kui ka talv tulevad soojad ja sajused.

Accuweather: Hilistalv toob Baltimaadesse külmalained (21.10.2015) Foto: Ivo Aksli Jääteel. Mandri ja Hiiumaa vahel 20.02.2011. Liiklus oli päris tihe, autode järjekorra pikkus Hiiumaal 1,3 km Kommertsilmateenistuse Accuweather poolt koostatud Euroopa talveprognoosist loeme, et hilistalvel on külmalaineid oodata Saksamaal, Poolas ja Balti riikides.

Teadlane Marko Kaasik: jätkub soe sügis ning talv tuleb küllaltki pehme ja sajune (06.10.2015) Tuline tuuline loojang 26.12.14 Foto: Ilme Parik Tartu Ülikooli vanemteadur Marko Kaasik  prognoosib oma uuendatud sõltumatus ilmaprognoosis, et jätkub soe sügis ning talv tuleb küllaltki pehme ja sajune.

Teadlane Marko Kaasik: sügis tuleb soe, talv pehme ja sajune (07.09.2015) Sügis Foto: urmask Marko Kaasiku septembri alguses uuendatud hooajaprognoos näitab, et sügis tuleb soe, talv pehme ja sajune. Lääneranniku lähedal ja saartel ei pruugi õiget lund tullagi.

Marko Kaasik prognoosib sooja sügist ja pehmet talve algust (05.08.2015) Foto: Vivian Ainsalu Marko Kaasiku uus kuue kuu prognoos näitab, et suve lõpp tuleb ka jahedapoolne, kuid üsnagi kuiv, sügis soe ja talve algus pehme.

Marko Kaasik: Jahedale maile järgneb soojapoolne suvi ja varasügis (05.05.2015) Moonid ja hommikupäike 2014. aasta juulis Foto: Evelin Pindmaa Teadlane Merko Kaasik märgib oma iseseisvas prognoosis, et märtsi esimestel päevadel antud propgnoos läks esialgu igati täppi – märts oli paljuaastasest keskmisest üle 3 kraadi soojem ja ka kuivem. Aprill aga oli keskmisest veidi soojem, kuid vihmasem – seega täitus prognoos enem-vähem temperatuuri osas, sadu oli ennustatud tavalisest vähem. Uus prognoos näitab, et jahedale maile järgneb soojapoolne suvi ja varasügis.

Venemaa ilmateenistus prognoosib meile sajust aprilli ja augustit (31.03.2015) Venemaa ilmateenistus avaldas märtsi viimase nädala alguses pika ilmaprognoosi taimede vegetatsioooniperioodiks ehk ajavahemikuks aprillist septembri lõpuni. Selle prognoosi järgi tuleb Eestis üsna keskmiste temperatuuridega kevad ja suvi, sademeid on aprillis ja augustis normist rohkem ja juulis normist vähem.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam