•  

Värske varing Leetse pangal (11.05.2004 08:30)

Autor: Tõnis Saadre

Eelmise nädala lõpul käisin Pakri poolsaare idapoolsel küljel – Leetse pangal. Olin kuulnud, et mõne aja eest oli nüüd siin suurem varing toimunud. Alles see oli, eelmises detsembris, kui Pakri neemel tohutu varing toimus. Nüüdne Leetse varing jääb viimasele küll kuigivõrd alla, aga ka selliseid ei kohta kaugeltki igal aastal.


Leetse pank on kõige uhkem just seal, kust ta mere äärest sisemaa poole keerab. Kõrgust on tal siin ligemale 20 meetrit. Üle poole sellest püstloodne, allosa – rusukaldeline. Nagu iga panga juures, nii leidub ka siin panga jalamil rohkesti alla varisenud kive. Viimase varinguga oli aga alla murdunud ca 10 m pikkune ja kuni 6 m laiune pangaserv. Kukkudes oli see küll mitmeks eraldi kihiks põrutatud, laiuti-pikuti oli plokk aga oma terviklikkuse säilitanud. Nii nad siis nüüd seal mererannal lösutavad – osa kihte püstloodselt, osa lamavas asendis.

 


 

  Kusagil siin oli veel eelmisel aastal panga alusele karniisile pesa jaoks koha leidnud ronga paar. Nüüd aga eenduvad siin juba värske varingu järgsed paenukid.

 

Eelmised artiklid:

Balti klint (26.04.2004) See, et Eesti UNESCO komitee on astunud samme Balti klindi lülitamiseks UNESCO maailmapärandi nimistusse, ei mõju tänasel päeval küll enam eriti uudislikult. TTÜ Geoloogia Instituudi ja Eesti Geoloogiakeskuse ühiste jõududega koostatud ankeet nimekirja lülitamiseks valmis juba aasta alguses. Ometi on just aprillikuu jooksul see teema korduvalt jooksnud nii televisioonis kui kõlanud raadios. Üheks põhjuseks kindlasti ka asjaolu, et aprilli alguses oli Balti klint  arutlusteemaks Eesti Geoloogiakeskuse igaaastasel teaduskonverentsil. Selle teema käsitlemine võib küll olla lahtisest uksest sissemurdmine, siiski luban endale siin selle väikese sissejuhatuse Klindi teemasse.

Pankade kevad (13.04.2004)

Pankade talvist ilu meenutades (22.03.2004)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam