•  

Talv Piusal (23.11.2004 09:05)

Autor: Tõnis Saadre
See pilt on suvine. Seda  reedab tagaplaanil seisev suvekleidis daam. Panin selle pildi siia, et anda selgemat  ettekujutust sammaskäigu imposantsetest mõõtmetest.

 

Nendes käikudes kaevandati klaasiliiva 1922 aastast saadik. Kaevandus suleti 70-ndatel aastatel. Nüüd on käigud külastajatele jälle avatud. Võlvide kõrgus on siin 10m, käikude kogupikkus aga ulatub 10 km-ni.

 Aga päikesesära jõuab koopasse ka talepäevadel.

 

Külmade saabudes vallutavad koobastiku nahkhiired. Ühtlane jahe mikrokliima on neile talveuneks sobilik.

Nii nad siis orvandites ja laepragudes ripuvad ning kevade tulekust und näevadki. Ainult häirida nende und ei tohi. Talvel üles aetuna  on loomakesel vähe lootust kevadet näha.

Ka liblikatele sobivad need käigud talvitumiseks.

Siin, vaid mõnisada meetrit avatud koobastikust edasi on karjäär, kust klaasiliiva hakati tootma peale kaevanduse sulgemist. Nüüd talvel pole küll just parim aeg karjääris sumada. Aga kord juba siinkandis, võiks talle ikka pilgu heita.

Ja kui veel aega ja tahtmist, võib sisse põigata ka Obinitsasse, mis Piusalt ju eriti kauge pole. Seal, Tuhkavitsa ojast paisutatud järve kaldal asub kena 6m kõrgune Devoni liivakivi paljand...

 

...koos koopaga, mida rahvasuus Juuditareks kutsutakse. 2,5 m kõrgune koobas on tõenäoliselt allika uuristatud. Muistendi järgi elanud seal Juudas, kes polevat lasknud lähikonda kloostrit ehitada. Seetõttu rajatudki klooster pisut kaugemale, Petserisse.

 

 

 

Eelmised artiklid:

Sügis Roopa pangal (16.11.2004)

Kaugatuma pank (09.11.2004) Eelmine kord tegin juttu Soeginina pangast. Seekord tuleb juttu Kaugatuma pangast. See  peaks viimasest küll tuntum olema. Nimi juba selline, tuntud. Ja asub lausa maantee kõrval, viidad väljas ja puha.

Soeginina pank (31.10.2004) Saaremaa pankadest on siin kummalisel kombel senini õnnestunud peaaegu mööda hiilida. Aga ometi on neid Saaremaal rohkesti. Enamuses jäävad nad kõrguselt küll Põhja-Eesti pankranniku omadele alla ja ainult Panga pank oma kahekümne meetriga pakub neile ses osas konkurentsi. Aga ilu ei mõõdeta meetrites ja nii on ka madalatel pankdel pakkuda nii mõndagi. Allpool saategi vaadata mõnda pilti Soeginina pangalt.

Sügis Võhandu müüridel (24.10.2004)

Sügis Toila-Ontika pangal (19.10.2004)

Sügisene Leetse pank (06.10.2004) Leetse pangast ja sealsetest pisijugadest on meil juba juttu ja pilte olnud. See oli lehekuul, siis kui panka ääristavad puud olid alles lehte minemas , joad aga juba peale suurvett janutasid; panka ennast oli aga vapustanud  viimaste aastakümnete suurim varing.  

Sügis Uuga pangal (28.09.2004)

Tori põrgu (13.09.2004)

Suur-Taevaskoda (03.09.2004) Kui Põhja-Eesti pankranniku sümboliteks on Pakri ja Ontika pangad, siis Lõuna-Eesti Devoni paljandite auks ja uhkuseks tuleb lugeda Suur-Taevaskoda. On vähe neid, kes pole sinna kordagi sattunud, veel vähem neid, kes poleks temast ka kuulnud. Allpool vaatamegi mõningaid varasügisesi pilte sellest Ahja jõel asuvast looduse pärlist.

Utria pank (30.08.2004) Utria pank  on idapoolseim, mida meri veel murrutama ulatab. Siit edasi keerab pankrannik otsustavalt merest eemale. Kuni Narvani kannab ta veel Põhja-Eesti klindi nime, edasi kuni Ladoga järveni on ta meile tuntud kui Ingeri klint.

Peetri jõe paljandid (24.08.2004) On ju üldteada, et kui Põhja-Eesti on paepealne maa, siis Lõuna-Eesti jõgede kaldail paljandub Devoni liivakivi. Kollane või valkjas, väga sageli aga just punane või vähemasti punaka jutiline. Palju vähem on teada, et Eesti kagunurgas tulevad uuesti mängu paekivid. Vanuselt lahutab neid  pankranniku paelademetest enam kui 100 miljonit aastat. Need on Devoni ajastu lõpul madalmeres settinud dolokivid, mida võime kohata vaid Peetri jõe kallastel ja mõnes paemurrus, on umbes 370 milj. a. vanad.

Päite pank (17.08.2004) Päite pank on kindlasti Eesti üks uhkemaid. Kui mitte kõige uhkem. Võite selles kindlad olla. Ja eriti uhke on ta muidugimõista loojangu eel.

Kakumäe pank (20.07.2004) Kogu Kakumäe pank on ääristatud liivakivi pangaga. Paekivi siit ei leia, kuigi kunagi on ta siin ju olnud. Aga ka kõik mis seisab kulub kunagi ikkagi ja nii on möödunud aastatuhanded ja miljonid oma töö teinud.  

Ninamaa (28.06.2004) Nüüd teeme jälle väikese hüppe piki pankrannikut ida poole ja maandume Suurupi poolsaare loodeotsas, Ninamaa neemel.

Uuga pank (28.06.2004) Pakri poolsaar on mere poolt pea kogu oma ulatuses ääristatud klindiastanguga. Varem oleme teinud juttu Pakri ja Leetse pangast. Täna vaatame Uuga panka.  

Härma müürid (13.06.2004) Meie Devoni liivakivipaljandeist kutsutakse pangaks  vaid Peipsi kaldal paiknevat Kallaste panka. Jõgede äärsed paljandeid kutsutakse küll müürideks, müürimägedeks või kaljudeks (Piusa ja Võhandu jõel) või paedeks ja taevaskodadeks (Ahja jõel). Allpool käsitlust leidnud Devoni paljandeid võite siiski just pankade rubriigist leida. Alustuseks ongi siin ära toodud Piusa jõe kaunimad müürid - Härma müürid.

Pakri pank (07.06.2004) Veel väike sammuke ida poole ja olemegi mandri-Eesti kauneimal pangal – Pakri pangal.

Väike-Pakri pank (27.05.2004) Eelmine kord vaataime Osmussaart. Nüüd teeme väikese hüppe, ja jättes vahele Krassi saarekese ning Suur-Pakri, maandume Väike-Pakril.

Osmussaare pank (25.05.2004) Aprilli lõpus tegin siin algust Balti klindi teemaga. Nüüd on käes aeg lähemalt tutvustada Põhja-Eesti pankrannikut, seda Balti klindi kaunimat ja suurejoonelisimat lõiku.

Värske varing Leetse pangal (11.05.2004)

Balti klint (26.04.2004) See, et Eesti UNESCO komitee on astunud samme Balti klindi lülitamiseks UNESCO maailmapärandi nimistusse, ei mõju tänasel päeval küll enam eriti uudislikult. TTÜ Geoloogia Instituudi ja Eesti Geoloogiakeskuse ühiste jõududega koostatud ankeet nimekirja lülitamiseks valmis juba aasta alguses. Ometi on just aprillikuu jooksul see teema korduvalt jooksnud nii televisioonis kui kõlanud raadios. Üheks põhjuseks kindlasti ka asjaolu, et aprilli alguses oli Balti klint  arutlusteemaks Eesti Geoloogiakeskuse igaaastasel teaduskonverentsil. Selle teema käsitlemine võib küll olla lahtisest uksest sissemurdmine, siiski luban endale siin selle väikese sissejuhatuse Klindi teemasse.

Pankade kevad (13.04.2004)

Pankade talvist ilu meenutades (22.03.2004)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam