•  

Jaapanis jahutatakse maju lumega (26.01.2005 11:02)

Jaapani põhjapoolseimal saarel, Hokkaidol üritatakse esmakordselt maailmas kasutada majade suviseks jahutamiseks lund. Projekt algas küll juba 1998. aastal, nüüd aga peavad selles osalejad projekti piisavalt tulemusrikkaks, et seda ka laiemale avalikkusele tutvustada.

30 000 elanikuga Bibai linnas sajab aastas maha rohkem kui kaheksa meetrit lund. Pole siis imestada, et kohalikud teadlased, äri- ja avaliku sektori esindajad ohtrale lumele kasulikku rakendust otsivad.

Esimene lumepõhine jahutussüsteem elamukompleksile rakendati 1991. aastal. 2000. aastal sai lumejahutuse üks vanadekodu, 2002. aastal sünnitusmaja ning aasta hiljem oli järg kuumaveeallikaile rajatud sanatooriumi käes.

Lugejal tekib kindlasti küsimus, kuidas saab lumega maju jahutada, kui lumi on maas talvel, aga jahutust vajavad majad suvel. Vastus on lihtne: talvel kogutakse maapinnalt lumi kokku ning seda säilitatakse suurtes jääkeldreis. Suvel on vaid vaja vedada lumi sinna, kus jahutust tarvis. On kaks jahutussüsteemi: ühes jahutab lumi õhku, teises vett. Mõlemad süsteemi on tihti võimalik ka koos kasutada.

Tavaliste õhukonditsioneeridega võrreldes pole lumijahutus mitte ainult keskkonnasõbralik, vaid annab ka suurt majanduslikku kokkuhoidu. Lumijahutusega majade elektriarve on teistest keskmiselt 40 protsendi võrra väiksem. Samuti on talvel teile ja tänavaile langeva lumega midagi mõistlikku ette võtta, mis vähendab lume äraveokulusid. Bibai linnavalitsus tahab kõik linna meditsiiniasutused, hotellid ja kontorid lumijahutusele viia. 

Japan for Sustainability põhjal Arni Alandi 26/01/2005

Roheline Värav

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam