•  

Tõmberegulaator – ökonoomsus, tuleohutus, keskkonnasõbralikkus (03.05.2005 14:51)

Autor:
 Peep Õisma, OÜ Puit ja Soojus
soepuit@hot.ee

Loen siit Tuleohutuse rubriigist välja, et paljud probleemid kütmisel tekivad nõrgast või siis ülemäära tugevast tõmbest. Ometi on neid võimalik üsna lihtsalt lahendada, kui paigaldada küttesüsteemi automaatne tõmberegulaator. See on ökonoomne, vähendab tulekahjuohtu ja on keskkonnasõbralik.

Rootsis ja Saksamaal on sellised seadmed laialt kasutusel. Tegemist on kas suitsulõõri või viimalõõri paigaldatud liikuva klapiga, mis vastavalt vajadusele laseb korstnasse lisaõhku ja hoiab tõmbe pidevalt ühtlase. Kui tõmme suureneb, avaneb klapp rohkem, kui väheneb, siis sulgub täielikult. Tõmmet väiksemaks regulaator ei tee, sest kui tõmme on väiksem kui klapil seadistatud, ta lihtsalt ei avane. Tõmberegulaator on metallist, tema paigaldamine eeldab veidi pottsepatöö oskust. Tõmberegulaator laseb korstnasse jahedamat õhku ja seega vähendab väljuvate suitsugaaside temperatuuri ning hoiab ära korstna ülekuumenemisest tekkiva tulekahju võimaluse.

Tehnilised ja tuleohutuse alased põhjendused
Põlemine on nii või teisiti ebastabiilne sõltuvalt sellest, kas küte on alles süttinud, põleb intensiivselt või hakkab juba vaibuma. Seda mõjutab ka välisõhu temperatuur, tuule suund ja tugevus, muud tõmmet segavad asjaolud nagu maja lähedal kasvavad suured puud või läheduses olevad kõrgemad hooned jpm.
Halva tõmbe puhul pole põlemine täielik, kütteseadmed ja lõõrid tahmuvad ja seetõttu suureneb tuleoht, vaja sagedamini kutsuda korstnapühkija.

Majanduslik põhjendus
Tahmunud lõõrid ja ahjud-pliidid annavad vähem sooja, sest tahm on hea soojusisolaator. Vaja järelikult rohkem kütta ja kütet kulutada. Tõmberegulaator vähendab ka liigsest tõmbest tekkinud suitsugaaside liikumise suurt kiirust, sest kui suitsugaasid läbivad soojussalvesti (ahju või soemüüri) liiga kiiresti, ei jõua soojus salvestuda.
Tõmberegulaator tagab põlemine optimaalsuse, tekib kokkuhoid kütte arvel, puiduküttel kuni 35%.
Kui tõmberegulaator on juba kord paigaldatud, siis ei vaja see praktiliselt mingit hooldust. Tema kasutusiga on piisavalt pikk, tootja annab amortisatsiooniajaks 10 aastat, aga kogemused näitavad, et paremad mudelid töötavad ka 15 aasta möödudes häireteta. Ka pole ta hind kuigi kõrge, jääb 350-750 krooni raamidesse, pluss paigaldus. Selline investeering tasub end enamasti juba aasta jooksul.

Eelmised artiklid:

Korstnapühkija tulevik – nõgininast valgekraeks? (11.03.2005) Igal aastal toimub märkimisväärne arv tulekahjusid, mis on tingitud korrast ära küttesüsteemidest. Näiteks 2003/2004 I poolaastal toimus neid Eestis Päästeameti andmetel kokku 412/263. Neist oli kütteseadmete kasutamisel 179/92.

Korstnapühkijate kontakte (20.01.2005) Eesti Korstnapühkijate Koja liikmed, Eesti Tuletõrjeliidu liikmed või seal töötavad korstnapühkijad ning korstnapühkijad, kellel on Eesti Tuletõrjeliidu antud Korstnapühkija kutsetunnistus.

Kuidas puiduga kütta (26.10.2004) Korstnapühkijad väidavad, et perenaiste seas on levinud eksiarvamus kütta poolkinnise siibriga. Et niimoodi kestvat põlemine kauem ja sama koguse kütusega annab ahi rohkem sooja. Tegelikult on vastupidi – kui siiber on pooleldi kinni, ei põle kütus täielikult ära. Tekib tahm, mis ladestub suitsulõõridesse ja muudab need tuleohtlikuks. Mittetäielik põlemine mõjub ka rahakotile laostavalt.

Pilk naabri ahju – kes millega kütab? (07.10.2004) Eestlane on juba selline, et tunneb alati huvi, mõnikord isegi ülemäärast huvi naabrite tegemiste-toimetamiste vastu. Mõnikord võib selline uudishimu see aga kasulik olla.

Korstnapühkija tahmast (07.10.2004) Igast põlevainest lendub osa suitsuna korstnast välja, teine osa aga ladestub tahma ja pigina lõõridesse. Kui ladestunud tahma ja pigi on liiga palju, võib see ise süttida.


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam