•  

Suvekool kõigile: kuidas vesi teadust õpetab. (22.06.2005 15:14)

Sündmus: teadus.ee suvekool
Aeg: 19.-21. august 2005.
Koht: Käsmu Meremuuseum.
Teema: vesi õpetab teadust

Oleme Eestis veega nii harjunud, et ei pane tähele isegi jaanilaupäeva vihma. Kuid vesi pole üldse nii tavaline. See üllatab jätkuvalt ka teadlasi.
teadus.ee korraldab koos Käsmu Meremuuseumiga augustis suvekooli, kus igaüks saab nautida teadusliku mõtlemise võlu. Kolm päeva askeldavad Eesti tuntud teadlased üheskoos asjahuvilistega Käsmus. Ja arutlevad, vaidlevad, mõtlevad selle üle, mis asi on vesi. Vesi füüsikas, keemias, ajaloos, geoloogias, ilmastikus. Vesi meie ümber ja vesi meie sees.
Suvekooli  mõte on, et igat masti osalejad saavad toas ja looduses koos teadlastega lahedalt arutleda maailma üle. Ei puudu muusika. Tehakse erilisi lühimatku fotohuvilistele ja Käsmu ajaloo janustele.

Näiteid teemadest: Mitu korda Marsilt on vett leitud? Kui vesine on ajalugu? Kes elab meie mere sees? Kas vesi mäletab minevikku? Kas magnet teeb veega imet? Millal puhkeb Kolmas Eesti Veesõda? Kuidas ilmataat vett ja vilet teeb? Kuidas vesi koolilast õpetab? Mis teeb vesi Eesti rannaga?

Mis siis toimub? Tartu ülikooli Materjaliteaduse instituudi juhataja, füüsik Jaak Kikas kõneleb teemal: "Veider vedelik: vesi füüsiku pilgu läbi".
Merin AS projektijuht geoloog Kaarel Orviku räägib käsitleb mereranda kui kahe suure -- Mere ja Maa igavese võitluse tallermaad.
Ilmateadlane Ain Kallis Tartu observatooriumist toob esile ilmataadi vee ja vile.
Tartu ülikooli Keskkonnafüüsika instituudi füüsik Ülle Kikas tutvustab vett kui õppevahendit noortele. 
Ajaloolane ja Müstilise Venemaa asjatundja David Vseviov visandab, kui vesine on ajalugu.
Kalateadlane Markus Vetemaa räägib elust Läänemere vees.
KBFI füüsik Juhan Subbi räägib veest kui tuleviku energeetika alusest
Teadusajakirjanik Tiit Kändler visandab, millal algab Kolmas Eesti Veesõda.
Rahvusvahelise Marsi Ühingu liige, Soome teadlane Risto Pellinen räägib, kui palju võib Marsilt vett otsida.
Marsihuviline, hulk aastaid Soomes elanud eestlane Paul Raudsepp kirjastusest Raud Publishing Eesti AS tutvustab uut ilmuvad Marsi-raamatut.
Ja praktika! Aarne Vaik teeb Käsmus vesise matka ning söödab rahvast vee-elukatega. Loodusfotograaf Tiit Hunt õpetab hommikureisidel, kuidas pildistada vett.


Uurige programmi ja tingimusi lähemalt aadressil http://www.teadus.ee/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=80&Itemid=80

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam