•  

30. november - andresepäev (30.11.2015 12:37)

Autor: Elfikelder

Tänast andresepäeva ootasid kõige rohkem ehk meheleminekueas neiud, kel suur soov novembrikuu viimases öös oma tulevast näha. Arvati, et ka andresepäev on üks selline aeg, kui öösel on võimalik oma tulevase abikaasa nägu unes näha.

Päevale iseloomulikku kommet sellise tulevikuennustamisega tegeleda ei saa just nimetada iidseks eesti tavaks, aga siiski suhteliselt kaua on ta eestlaste rahvakombestikus omal kohal olnud ja üsnagi levinult ka kasutust leidnud.

2013. a andresepäeval Raplamaal
Foto: Evelin Nummert

Küll on enne uinumist loitsitud kallima nägu oma unenäkku ja puistatud viljateri voodi ette, mida siis oodatav kokku korjama peaks tulema. Küll on visatud lahtiriietudes riided põrandale ja usutud, et just tulevane armsam unes need ära koristab. Mõnel pool on arvatud ka, et kui enne und soolast süüa ja siis veenõu voodi alla panna, siis on tulevane abikaasa see, kes janusele lahkelt vett tuleb pakkuma. Tehti veel kõikvõimalikke tegusid, mis tõenäoliselt kellegi abistava käe ja lahke näo võiks läbi une kohale manada.

Ent rohkem on tuntud andresepäeva kui viimase novembripäeva ilmaennustus-tava.
Andresepäev arvati olema see päev, mis tingimata lõpetab kadripäevase sula, kui see siiani ikka veel kestnud on. Sellepärast on andresepäeva mõnikord nimetatud ka külmapäevaks ja hilisemal ajal ka talve alguse tähiseks.
Andresepäevase tuule suunda usuti kestvat kuni talvise pööripäevani välja. Sajune andresepäev jällegi ennustas, et uue aasta alguseks on see maa kõik valge lume all, kuhu andresepäevane sadu puutus.
Kuna andresepäev lõpetab novembrikuu, siis vaadati tagasi ka kogu möödunud kuu peale ja püüti sellest talve nägu ette näha. Ikka arvati, et soe ja vaikne november kestab samasugusena edasi ka detsembrisse. Külm november ennustavat jällegi veidi soojemat ilma talve teise poolde, kuid kevad olevat sellegipoolest jahe ja visa tulema. Kui aga november on tormine olnud, siis tuleb ka kevad suure tuulega. Eriti heasti pidi saama novembrituultest järgmise aasta maikuu tuuli välja lugeda - et samasugused pidada olema.

Veel uskusid mõned sellist asja, et kui andresepäeva õhtul või öösel on täiskuu, siis pesevad noored naised selles kuuvalguses silmi ja näitavad näpuga kolm korda kuu poole. Et siis saavad nad omale imelise helevalge jume ja sama ilusad lapsed. 

Erilisi töökeelde ega kohustuslikke ära tegemist vajavaid asju andresepäeva juurde ei kuulu.
Niipalju ehk ainult, et andresepäeval midagi aidast ega keldrist ei toodud. Kõik, mis arvati tarvis minevat, toodi välja juba eelmisel päeval. Seda siis sellepärast, et kuna andresepäev oli nagu talveaja ja suveaja vahekoht, siis olevat see üks väga sobiv aeg ka söögikambri uksele puhkuse andmiseks. Vististi midagi tänapäevase ostuvaba päeva moodi siis.

Saaremaal olevat olnud kombeks, et mehed käisid andresepäeval samamoodi sandiks kui mardipäeval. Ei muud vahet olnudki, kui et andresantidel olla ahjuhargid kaasas olnud.

Loe lisaks >>>

Esmakordselt avaldatud 2005. aasta andresepäeval

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam