•  

Ain Kallis: kas sellised pakased on Eestis haruldased? (27.01.2006 13:20)


Ain Kallis


Üldsegi mitte. Tarvitseb vaid vanemate inimeste poole pöörduda, nood ütlevad nagu ühest suust, et vanasti olid hanged suuremad, lumi valgem ja pakane palju paukuvam. Kõigil aastakümneil on koolilapsed saanud külmapühi, vahel nädala ühtejärge. Mäletan oma koolipõlvest, et kraadiklaasis kindel olla (-25 ºC oli see näit, kui võis puududa), hiilisime Paides koolimaja teisele korrusele termomeetrit vaatama, mis too näitab. Õpetajad püüdsid siis meid uksel kinni, sundisid kuuma teed jooma ja alles siis pääsesime tulema.
Viimaste aastate suhteliselt soojad talved (tuletame meelde, et alles 2000.aastal poole detsembrini ei olnud öökülmi), õitsesid kevadlilled, ööpäeva keskmine õhutemperatuur oli septembripärane 5,3º! Oli ju ka mitmeaastane periood, kus terve koolipoiste põlvkond ei saanud suuski alla.
Tänavuse jaanuari teine kümmepäevak tundubki seepärast kole karmina. Kena ilmataat, kes linlasi soosis pea kogu aasta, on järsku keeranud julmaks külmataadiks. Toad olid jahedad, õues lumine, libe ja näpistav pakane, torud lõhkesid majades, autod ei läinud käima, laevad ujuma jne. Nimekiri igasugu talvistest õnnetustest tuleb pikk.
Kõige hullem on jaanuaris olnud teine dekaad 1968. aastal, kui ööpäeva keskmiseks õhutemperatuuriks arvutati koguni –21,7° või 1972.aastal (-16,9°). Nüüd oli see näit Tartus vaid –8 kraadi. Sest viis päeva oli soojad!
Millal  kole pakane ükskord lõpeb, küsiti terve nädala meteoroloogidelt, nüüd jälle, kas ta ka uuesti kollitama tuleb. Vaadake ise: www.emhi.ee.

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam