•  

Tegu (23.04.2006 23:06)

Kas peab alati tegutsema? – Ei, milleks - saab ka ilma.

Tegusid tehakse kogu aeg. Aga las teised tegutsevad. Kui tahad midagi saavutada, siis oota õiget hetke – ja astu kõrvale.

Nii nagu mitmetes idamaade võitluskunstides. Kasuta ära vastase jõud, hoog ja energia. Las tema rahmeldab. Sina ainult aitad ehk veidi kaasa - ja võidad.

Või nagu poliitikas. Las teised kandidaadid väitlevad, möllavad, agiteerivad. Mida rohkem nad teevad, mida rohkem nad räägivad ja lubavad, seda rohkem nad kysimusi ja kahtlusi tekitavad. Võidab see, kes pole midagi teinud.

Ehk siis sõja puhul. Milleks rünnata? Kutuzov taganes Napoleoni ees, jättis talle isegi Moskva – ja võitis. Parim sõda on muidugi see, mida polegi vaja pidada.

Äris, samamoodi. Võib muidugi ise midagi ette võtta, investeerida, riskida, turgusid vallutada, konkurente edestada. Võib börsil mängida, osta tõusjaid ja müüa langejaid. Aga võib ka kõrval olla ja vaadata, kuidas aktsiate kursid seepärast võbelevad. Ning võtta optsioone samaaegselt nii tõusu kui languse peale.

Noh, näed, et inimesed kaklevad või tülitsevad. Miks peaks sekkuma, kellelegi appi minema? Miks see üldse peaks sinu asi olema? Nendel on omad probleemid, sinul enda omad. Ühtegi putru ei sööda nii palavalt kui seda keedeti.

Ja üldse: miks üldse midagi ütelda, õiendada, seletada? Oleksid vaikinud, oleksid jäänud filosoofiks. Sest nagunii poleks sind keegi kuulanud. Või kui olekski, siis oleks valesti aru saadud.

Tuul puhub, vesi voolab, päike paistab. Võta rahulikult. Sa saad kõike saab ka ilma tegudeta.

Meil siin tuleb iga nädal mõnel päeval korralikku paduvihma.

Aga muidu on kõik hästi.

Tõnn Sarv, Tai.

Eelmised artiklid:

Uudis (24.03.2006)

Töö (28.02.2006)

Viha (31.01.2006)

Rahu (11.01.2006)

Raha (14.12.2005)

Õigus (24.11.2005)

Teadmised (20.11.2005)

Meri (13.11.2005)

Kahju (02.11.2005) Aga tõesti, miks peaks millestki kahju olema? Nagu vanas rahvalaulus lauldakse: Muretsedes murran meele,kahetsedes käänan kaela... Kui üldse midagi kahetseda, siis ehk vaid seda, mis on tegemata jäänud. Mitte seda, mis juba tehtud.

Rõõm (24.10.2005) Kunagi juhtus, et jalutasin oma vana tädiga mööda halli, novembrikuist Tartut. Udutas vihma, tänavad olid porised, vastutulevad inimesed kühmus ja mornid. Tahtsin just öelda, et on ikka vastik ilm küll. Vist ütlesingi. Aga samal ajal juhtis mu tädi tähelepanu imekaunile kuldkollaste lehtedega vahtraoksale, mis taustal oleva maja karniisiga moodustas vaimustava värvikombinatsiooni. Ja lisas nagu muuhulgas: „Alati on midagi, mis rõõmustab...?Nii ongi. Sa näed seda, mida Sa tahad näha. Kui tahad, ole ilma rõõmust. Aga kui tahad, võid ka ilma olla kurbusest ja masendusest.

Ilmaolek (20.10.2005) Ilma olemine on tore. Ilma peal olemine, võiks ka ütelda. Lühidalt, ilmaolek. Ega selleks ju ole palju vaja, et olla. Suuremast jaost asjadest võib vabalt ilma olla. Näiteks muretsemisest. Või pabistamisest. Suurt kasu nendest pole ju. (Isegi mitte väikest.)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam