•  

Eesti lipp ümber Peipsi (14.06.2006 14:12)

2006 aasta 18.juuni pärastlõunal stardivad 6 Eesti maastikuautot teadaolevalt esimesele ekspeditsioonile ümber Peipsi järve ning tingimuseks on sõita nii veepiiri lähedalt minevaid teid pidi kui vähegi võimalik.

Ajaloolise Ekspeditsiooni eesmärk viia Eesti lipp esimesena ümber Euroopa suuruselt neljanda järve, tutvuda kohaliku kultuuriga ning vaadata Peipsi järvele idakaldalt. Kogenud eesti seiklusturismi korraldajate ja Eesti Off Road klubi ühisele ekspeditsioonile läheb 4 Suzuki Jimnyt, üks kolmeteljeline Volvo C303 6x6 ja üks Unimog. Ekspeditsioni pikkuseks on arvestatud 5 päeva ja orienteeruvaks kilometraazhiks 1300 kilomeetrit.

 Peipsi järv, mis ajalooliselt on ühendanud ja lahutanud kahte naabrit – Eestit ja Venemaad ning mis tänaseni kannab vene keeles muistseid eestlasi tähendavat nimetust Tshudskoje Ozero. Peipsi järve läänekallas on vähem või rohkem eestlaste poolt läbi käidud kuid palju suurem osa idakaldast on võõras ja tundmatu maa. Eestlased on purjekaga ja masinatega sõitnud ümber maakera, aga Nuustakul on siiani käimata, seega Eesti Lipp ümber Peipsi järve!

Sõit algab pühapäeval, 18.juunil kell 15:00 Emajõe viimasest autoga ületatavast kohast - Kastrest. Tagasi Eestis plaanitakse olla 23.juuni keskpäevaks.

Kogu ettevõtmist saab jälgida ilm.ee erilehelt kus hakkab olema piltidega reisipäevik.

Peipsi järv
 

Peipsi on tekkinud mandrijää poolt tekitatud madalasse lohku. Peipsi järve põhja- ja lõunakallas on väga eriilmelised. Põhjakaldal, näiteks Kauksis on liivane rand ning luited. Lõunakallas (Pihkva järv) on aga kinnikasvanud ning soostunud. Selle põhjuseks on maakerge, mis põhjakaldal on kiirem kui lõunakaldal. Selle tulemusena valgub Peipsi järve vesi aeglaselt lõunasse ning ujutab üle uusi alasid.

Peipsi järv on suuruselt neljas järv Euroopas. Peipsist eeespool on vaid Laadoga, Äänisjärv ja Vänern. Peipsi järve pindala koos Lämmijärve ja Pihkva järvega on 3555 km2 ning ümbermõõt 520 kilomeetrit. Neljast suurimast Euroopa järvest on Peipsi kõige madalam. Peipsi suurim sügavus 12,9 meetrit jääb oluliselt alla teiste keskmisele sügavusele. Peipsit toitvatest jõgedest on suurimad Emajõgi ning Venemaa poolt Velikaja. Ainsana voolab Peipsi järvest välja Eestit ja Venemaad lahutav Narva jõgi. Peipsi suurimad saared on Venemaale kuuluv Kolpini ehk Kulkna saar ja Eesti sibulapealinnana tuntud Piirisaar. 44 % Peipsi järvest kuulub Eestile ja 56% Venemaale. Peipsi valglas elab ligikaudu miljon inimest.

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam