•  

Astronoomiahuviliste XI Üle-Eesti kokkutulek (07.07.2006 10:35)

Mahtras, Raplamaal,
10. - 14. augustil 2006.


Kohapealseks korraldajaks on Mahtra Rahvakool .


Selle aasta temaatika:

Supernoovad. 1000 aastat tagasi, aprillis 1006, süttis lõunataevas Hundi tähtkujus seni teadaolevatest kõige heledam supernoova. Selle heledust hinnatakse -9 tähesuurusele, mis on 100 korda heledam planeet Veenusest. Kauguseks pakutakse 3500 valgusaastat ehk pisut üle kiloparseki.

Mida kujutavad endast supernoovad, miks nad süttivad ja milline on nede osa Universumi arengus, seda kuulete Mahtras. Rääkima on lubanud tulla ka meie selle ala parim asjatundja, akadeemik  Ene Ergma.


Elu ja mõistus kosmoses. 1976. aastal laskusid Marsile USA automaatjaamade Viking maandurid - seni ainsad bioloogilise informatsiooni hankimise seadmeid sisaldanud kosmoseaparaadid. Ja ehkki tulemus oli negatiivne, pole lootused leida Päikesesüsteemist elu jälgi lõplikultkustunud.
Viisteist aastat varem (1961) käivitus üks kõige intrigeerivamaid uuringuid - programm SETI (Search for ExtraTerrestrial Intelligence - Maavälise Mõistuse Otsing). Seegi programm käib tänaseni ja tulemused on pehmelt öeldes vaieldavad.
Aga paljud usuvad, et Maavälise Mõistuse esindajad on juba ammu kohal.
Neist asjust räägivad Tõnu Tuvikene, Tõnis Eenmäe ja Igor Volke.


Ja loomulikult - langevad tähed, perseiidid. Seekordne maksimumi aeg - kell 2 ööl vastu 13. augustit - oleks meile väga sobiv. Kahjuks on taevas täiskuu... 

Loe edasi >>>


 

Astronoomiahuvilised Saaremaal Leo Katugini koduobservatooriumit imetlemas
Foto Jaak Jaaniste
 

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam