•  

Ilm tuleb pigem sügisene (25.01.2008 00:00)


Sügis? Talv? Kevad?
Autor kasutajanimega kisakal
Foto jaanuari galeriist

Ikka on jõuline Atlandi veteväli ilmaprotsesse suunamas ja Arktikast pole praegu väärilist vastast. Ookeani kohal jõujooki manustavad keerised tormavad kui pöörased Euroopa poole ning kargavad vihisevate tuuleiilidega Vana Maailma turja.

Tänane päev on pisukese kõrgrõhuharja toel üürikeseks hingetõmbepausiks- sajus on pisike paus ja ka tuul võtab hoogu maha. Aga juba vastu õhtut tõstab tuul tuure ja tumehalliks tõmbuv läänetaevas tõotab uut sadu ning ikka lörtsi ja vihmana. Suurem soe vajub küll lõuna poole, kuid pehmust jagub veel meilegi ülearu. Oma panuse annab ka Läänemere külmumata veemass, üle mille tugev edela- ja läänetuul meile õhku kannab. Sooja õhumassi jõulist tuult võib võrrelda hästi treenitud staieri jooksuga- ühtlaselt tugev. Nii võib sedakorda sisemaal 6, rannikul aga 8 pallist tuult oodata.

Pühapäev tuleb veidi tasakaalukam ja siin-seal pudeneb lörtsi ja lund. Loodesse pöörduv tuul aitab Läänemere äärde vahelduseks portsu külmemat, milles puhangud iiliti 15-18 m/s tõusevad. Eelkõige on see tunda rannarahvale ja õhtupoolsel ajal. Külm õhumass on soojale vastukaaluks sprinteri tüüpi, milles tuuleiilid paistavad silma lühiajaliste sooloetteastetega. Termomeetri näit teeb vähikäigu ning öise 0 kraadi ümbruse nivoost pigem tasapisi langeb

Nädala ainuke rahulik ja karge päev peaks olema esmaspäeval.

Teisipäevaks kerkib Skandinaavia põhjatippu uus madalrõhkkond, mis Läänemere äärest õrna külmavirvenduse peletab. Sedakorda jääb tsüklonite seriaali filmiplats meist kaugemale põhja ja suuremad sajupilvedki sõuavad põhjapoolsemaid radu. Maarjamaal tulevad laigutised sajuhood aga jälle lörtsi ja vihmana. Kui talvetaat nina ukse vahele pista söandab, siis alles nädala lõpu poole.

Taimi Paljak, EMHI

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam