•  

Niiske nädalavahetus (11.04.2008 00:00)

 
Märg
Autor Karin Limbak
aprillipiltide galeriist

Otsekui kiirteed mööda kihutavad madalrõhkkonnad Lääne-Euroopast üle Euroopa südame Läänemere suunas ega hoia kauem pikivahet kui napilt pool ööpäeva. Nii on täna üks juba mahakäinud tsüklon Peipsi taha kadumas kui järgmine juba Poolamaalt endast märku annab. Kitsukesele kõrgrõhuharjale osutatakse vaid seda rõõmu, et täna taevas pilvedest puhtaks rookida ja tuul maha rahustada ja eelolevaks ööks külmakraade pakkuda.

Homme hommikuks on madalrõhkkonna pilvemüts üle Leedu ja Läti kerkinud ja päevaks tõmbub tasapisi pilve-eesriie ka meil koomale. Sadu jõuab veidi hiljem, aga õhtul vaevalt enam päris kuiva kohta Eestis on, sest lõuna poolt tulnud tsüklonite pilvemassile annab lisatoidet põhjapoolsetel aladel vastas seisev jahedus. Vastasseisust vormub lisapilvi ja nii tuleb leppida nädalavahetusega, kus aeg-ajalt sajab vihma, laupäeval sekka ka lörtsi. Arvestades kevade maagilist jõudu, võib loota ka üürikesi selgemaid hetki. Tugeva kirdetuulega laupäev on kõledam, pühapäeval üle voolav soojem õhumass tõstab õhutemperatuuri 10 kraadi ümbrusse ja kui mõneks ajaks ka päike suudab välja piiluda, võivad termomeetri näidud idaservas ka 14 kraadi lähedale tõusta.

Pühapäeva õhtu poole haarab taanduv madalrõhkkond suurema pilvemassi kaasa, et uuele nädalale taevas selgemat platsi teha. Uus nädal peaks teise lehekülje pöörama ja sadudesse vahe tegema. Mõõduka lõuna- ja kagutuulega võib nädala algus võrdlemisi mahe tulla ja õhusooja sisemaal isegi 12-13 kraadi pakkuda.

Kolmapäevast alates terenduv põhjakaarte tuul aga surub termomeetri näidud taas 10 piirist allapoole ja öösiti tuleb väikeste külmapügalatega arvestada. Kuna sedakorda on nädalavahetuseks saabuva tsükloni teekond ilmamudelite jaoks paras pähkel, on rannarahval soovitav tuult hoolsamalt silmas pidada http://ocean.dmi.dk/anim/index.php  
 
Taimi Paljak, EMHI

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam