•  

Kevad astub keskmisest üle (25.04.2008 00:00)

 
Rohetab
Autor Lea Marmor
Aprillipiltide galeriist

Viimase aja külmad ööd on kevade hoogu tagasi tõmmanud ning ööpäeva keskmise õhutemperatuuri normilähedaseks allutanud. Päris vahemerelist soojalainet pole ka lähiajal oodata, kuid pikk aprillipäev on soojaks muutnud kõik lähemad piirkonnad.

Ja nii on tuule pöördumisel läände ning uue nädala algul kagusse, öökülmade tõenäosus vähenemas ning –6°C nagu alles ööl vastu jüripäeva oli, pole lähiajal enam karta. Aga maapinnal võib hallasid veel lähiöödel olla ning eriti madalamates kohtades ja soode ning rabade peal.

Hunnitu kevadilma püsimise eest kannab hoolt kõrgrõhuala, mis nüüd juba lõuna poole sattununa ka üsna üles soojenenud. Lisaks hakkab kõrgrõhuala lääneserva, mis jääbki Eesti peale, saabuma veelgi soojemat õhku Kesk-Euroopast. Seejuures vihmaalad Lääne-Euroopast suurt edasi ei nihku. Kõrgrõhuala hakkab uuesti tugevnema Venemaa kohal ning õhk on pärastlõunal kuiv ja soe. Suhteline õhuniiskus ongi viimastel päevadel sisemaal alla 30 %. Kuiv ja suhteliselt soe õhk päeval on igal pool maastikud tuleohtlikuks teinud ja see oht kasvab kiiresti. Eks tuleb olla ülimalt ettevaatlik nii grillipeol kui põllu peal, et kaunis kevadpäev mureks ei muutuks. Piiritagune pilt on põlengutest kirju, hea kui Eesti sellega silma ei paista, vaata >>>

 Esialgu on kõige soojemad päevad plaanitud esmaspäevaks-teisipäevaks, mil nii põhjarannikul, kuhu kagutuul maa kohal soojenenud õhku kannab, kui ka sisemaal võib tõusta +20°C lähedaseks.

Hoopis suviseid näite pakub Euroopa Ilmakeskuse arvutus mai alguse 7 päevaks, siis võib koguni 25°C kuskil ära olla. Samal ajal suureneb ka vihmade tõenäosus, eks need pea siis sooja õhumassi-sisesed äikesevihmad olema. Soe ilm on kevadel ikka hea, aga paraku järgneb varajasele õitepeole tavaliselt külmalaine. Kuid iga asi omal ajal ja meie ilmas pole mingeid kindlaid tärmineid. 
 

Merike Merilain, EMHI

Eelmised artiklid:

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam