•  

Muistsel ajal ennustati ilma linnuluude järgi

Usk linnu harkluude müstilistesse omadustesse ulatub kahe tuhande aasta taha, mil muistne roomlaste-eelne etruskide tsivilisatsioon kasutas neid ennustamisel. Kõige rohkem kasutati harkluid just ilma prognoosimisel. Praeguse Toskaana kandis elanud hõimud järeldasid hanede rännet jälgides, et need linnud omavad ettenägemise võimet.

Loe edasi ›››

Ilma-Jaan: talv tuleb alles jaanuaris

Härmas leht
Pildistatud 31.10.2015
Foto: Peep Loorits

Puulehtede värvi ja nende puudelt langemise aja järgi ilma ennustav Ilma-Jaan väidab, et talv ja ühtlasi ka püsilumi saabuvad alles jaanuaris.

Loe edasi ›››

Kui madusid enne jüripäeva nähakse, tuleb soe suvi

Täna on jüripäev. Ja nii, nagu pea kõik rahvakalendri tähtpäevad, oli ka jüripäev vanasti üks ilmaennustamise tähiseid. "Kui madusid enne jüripäeva nähakse, tuleb soe suvi". ütleb vanarahvatarkus. Tänavu saabus esimene pilt madu-ussidest juba märtsikuu esimeses pooles.

 

Koduaia rästikud on ka ärganud
Kuigi ilmad on soojad olnud, on külm tuul rästikud urus hoidnud, tänane nõrgem tuul neid enam ei kohutanud ja esialgu tervitas mind aias 4 siugu, eks näis, palju neid kevade edenedes välja ilmub.13.03
Foto: Leili Valdmets

Loe edasi ›››

Püha Lucia süütas taevas vikerkaare

Püha Lucia päeva vikerkaar
Kärdlas 13.12.2011. Keskpäeval ilmusid taevasse rünksajupilved, mille alla tekkis korraks ilus mitmekihiline vikerkaar
Foto: Ivo Aksli

Loe edasi ›››

Tänane mihklipäev ennustab hilist kevadet

Leekiv toredus
27.09.2011 Kesk-Eesti
Foto: Eve Kõrts

"Kui mihklipäevaks puulehed maas, siis jüripäeval rohi maas", ütleb vanarahvatarkus.

Loe edasi ›››

Täna on seitsmevennapäev ja kalurite päev

Kalurite päeva tähistamiseks lehvivad täna laevalipud

Tänane seitsmevennapäev on tuntuim rahvakalendritähtpäev, mille järgi ilma ennustada: kui täna sajab, siis sajab veel seitse nädalat järjest.

Loe edasi ›››

Täna on linnuristipäev

Haned 13.05.2011.Viimsis
Foto: Laidi Koppel

Täna on linnuristipäev - vanarahva uskumuse kohaselt on selleks päevaks rändlinnud juba kohale saabunud. Sel päeval ei tohtinud ei künda ega külvata, maale tuli puhkust anda.

Loe edasi ›››

Ilmavaatleja: rongad ennustasid sooja juba nädal tagasi

Rongad 2. veebruaril 2011, nähtuna talvisest merikotka veebikaamerast.

Loe edasi ›››

Soomaa ilmatark ennustab varajast talve

Soomaa ilmatark Kuusekäära Indrek pakub, et augusti algus on veel soe ja et talv tuleb juba novembri keskpaiku.

Loe edasi ›››

Tsirgupäev annab lootust, et külm kaua ei kesta

Loe edasi ›››

Tänane seitsmevennapäev lubab veel heina teha

Seitsmevennapäevaga seotud  "Kui seitsmevennapäeval sajab, siis sajab seitse nädalat" on ilmselt enimtuntud vanarahva ilmaennustus ja tänapäevani kestnud ilmselt tänu sellele, et see seni ka ka üsna täpselt  paika pidanud. Rahvatarkus lisab, et kui päikest sedapaljugi on, et mees jõuab hobuse selga hüpata ja sellega üle tee sõita, siis on veel heinailma loota.

Loe edasi ›››

Kui päike vaatab loojudes tagasi, tuleb ilus ilm

4. juuli õhtul Tallinnas

Kui päike vaatab loojudes tagasi, tuleb järgmisel päeval ilus ilm, ütleb vanarahvatarkus. Eile õhtul, vahetult enne loojumist vaataski päike korraks tagasi, lauluväljaku poole.

Loe edasi ›››

Kui noor kuu saab, siis muutub ilm

"Kui noor kuu saab, siis muutub ilm", ütleb rahvatarkus. Esmaspäeval, 22. juunil ongi Kuu loomine ja võimalik vanarahva tähelepanekuid ilma seostest Kuu faasidega kontrollida. Aga sellekohaseid tähelepanekuid on aegade jooksul palju tehtud.

Loe edasi ›››

Metskuklaste pesade järgi otsustades peaks suvi soe ja kuiv tulema

Kuklased (metsasipelgad) ehitavad vihmase suve eel, eriti jahedat ja vihmast suve ette aimates oma pesakuhilad kõrgemaks, sooja ja kuiva suve ootel aga sügavasse maasse, ütleb rahvatarkus.

Loe edasi ›››

Kui kevadel toomingad kaks nädalat õitsevad, kestab sügis kaks kuud

Foto: Koidula Kliimann
maipiltide galeriist

Vanarahvatarkus ütleb, et "kui kevadel toomingad kaks nädalat õitsevad, kestab sügis kaks kuud, õitsevad nad kolm päeva, siis on sügisel lumi maas." Sellele ütlemisele tuginedes võib arvata, et sügis tuleb pikk - tänu jahedapoolsetele ilmadele on toomingate õieilu jätkunud juba pikemat aega. Tõsi küll, teise, märksa laiemalt tuntud rahvatarkuse järgi kaasnebki toomingate õitsemisega külm ilm.

Loe edasi ›››

Tänane jüripäev tõotab sooja suve

04.aprill 2009
Foto: Leili Valdmets

Jüripäeva on rahvakalendris peetud suve alguseks, mil ööd muutuvad valgemaks, hakkab kasvama mets ja rohi, avaneb kogu loodus ja kari lastakse välja. Jüripäevaga seoses on ka mitmeid ilmaennustusi ja neid aluseks võttes võib väita, et tuleb ilus suvi.

Loe edasi ›››

Põllule võib saada aprilli eelviimasel nädalal

15.03.2009
Foto: ilm.ee

Vanarahva tarkuse kohaselt lubavad ilmaolud põldu kündma minna 40 päeva peale seda, kui kuusk kolmandat korda talve jooksul on okkad langetanud.

Loe edasi ›››

Kui Mart sulatab, siis Kadri külmetab

Loe edasi ›››

Ahvenauimed lubavad talve alguseks detsembri lõppu

Loe edasi ›››

Oktoobri lõpu vihm annab hea aasta ja jõuluks tuisused ilmad

"Oktoobri lõpu vihm annab hea aasta ja tuisused ilmad", ütleb vanarahvatarkus. Vihma sadaski  eile ja täna (kohati tuli rahetki), ilmajaam prognoosib sadu ka lõppeva kuu järelejäänud päevadeks.

Loe edasi ›››

Ahvenauimed ennustavad korralikku talve

Loe edasi ›››

Haned lähevad, kus hallad on?

Kured lähevad, kurjad ilma, haned lähevad, hallad taga, luiged lähevad, lumi maas... Seda vanasõna teavad vist küll kõik. Haned juba lähevadki, paraku  on veel vähemalt nädala jagu oodata soojade ilmade jätkumist. Ilmajaam lubab veel järgmise nädala algusekski edelatuuli.

Loe edasi ›››

Kui kolletamispäeval mets alles roheline, siis on pikk talv tulemas

Kui lehed oktoobrikuul veel puude otsas ja kolletamispäeval mets alles roheline, siis on pikk talv tulemas, ütleb vanarahvatarkus.

Loe edasi ›››

Talv tuleb vanarahva ilmatarkusele tuginedes hiline

Tibusid loetakse sügisel - hoolimata  looduses tehtud tähelepanekutest on pikaajaliste  ilmaprognooside tõenäosus väike:  "põllumees sügise tark" ning "eks sügisel näe, mis suvi on toond", konstanteeris vanarahvas.

Loe edasi ›››

Ilus idu valmistab lõikusepidu

Ilus idu valmistab lõikusepidu, ütleb vanasõna. Täna, oktoobri teisel pühapäeval tähistab luterlik maailm lõikus-tänupüha.

Loe edasi ›››

Sügisene udu tähendab sooja, kevadine udu külma

"Sügisene udu tähendab sooja, kevadine udu külma", ütleb rahvatarkus. Teine vanasõna täpsustab: "Sügisene udu tähendab kolmeks nädalaks sooja, kevadine aga kolmeks päevaks külma".

Loe edasi ›››

Seitsmevennapäev ennustab sadude jätku

Loe edasi ›››

Seitsmemagajapäev

Loe edasi ›››

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam