•  

Ilus idu valmistab lõikusepidu (12.10.2008 00:00)

Ilus idu valmistab lõikusepidu, ütleb vanasõna. Täna, oktoobri teisel pühapäeval tähistab luterlik maailm lõikus-tänupüha.

Lõikuspüha on tähistatud ikka siis, kui saak salves, septembri lõpus või oktoobri alguses. Eestis pühitseti seda peamiselt koos mihklipäevaga.

Mihklipäevast algas ka hingedeaeg, mil ennustati ilma järgmiseks lõikusajaks. Igasugune müra tekitamine, ka kärarikas jutt ja naer olid keelatud - lisaks hingede häirimisele arvati, et see järgmiseks suveks äikest toob.
Soe viinakuu pidi tooma pika talve ja külma küünlakuu.

Hingedeaja ilma iseloomustatakse enamaltjaolt pimeda ja sombusesena, kuid tihtipeale oli ta tihti ka tormine. Selle kohta arvati vanasti, et hingedeajal on õhk siia ilma tulnud hingedest paks. Seetõttu ei saanud inimesed ja loomad (eriti hobused) vabalt hingata – lõõtsutasid ning olid üleväsinud. Maa kohal hõljus udu. Puud olid raagus. Jõed hakkasid jäätuma. Tuulevaikust häirisid aeg-ajalt ägedad iilid, mis märkisid hingede parve möödumist. Hinged liikusid tavaliselt hulgakesi koos. Nende tõstetud tuult nimetati hingetuuleks. Tormiilm tuleb aga hingede rändamisest, elav liikumine sünnitab tuult ja tormi.
Arvati ka, et hingedeaja alguse tuule suund püsib kolm nädalat, kuni "pooled hinged" on möödas, seejärel aga pöörab ja puhub uues suunas mardipäevani välja.

Tõepoolest on kaks nädalat peale mihklipäeva olnud valdavad lõuna- ja läänekaarte tuuled. Vanarahvatarkusele tuginedes on alates järgmisest nädalavahetusest oodata põhja-,  kirde- ja idatuuli, mis puhuvad kuni 10. novembrini.

Eelmised artiklid:

Sügisene udu tähendab sooja, kevadine udu külma (10.10.2008) "Sügisene udu tähendab sooja, kevadine udu külma", ütleb rahvatarkus. Teine vanasõna täpsustab: "Sügisene udu tähendab kolmeks nädalaks sooja, kevadine aga kolmeks päevaks külma".

Seitsmevennapäev ennustab sadude jätku (10.07.2008)

Seitsmemagajapäev (27.06.2009)


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam