•  

Ülevaade äärmuslikust ilmast maailmas maikuus (21.06.2010 12:12)

PÕUD JA METSATULEKAHJUD:

25. mail alanud erakordse põua käes vaevles veerand Havai saarestikust - Hawaii Suursaar, Maui ja Molokai. Kuivad ilmatingimused viisid 3. mail suure tulekahjuni Olowalu lääneosas Mauil, sundides üle 100 elaniku oma kodudest lahkuma. Tulekahju hävitas hinnanguliselt 1100 aakrit metsa ja põlde. Suurem tulekahju saadi kontrolli alla alles 8. mail.

Kui suur osa Lõuna-Hiinast vabanes põuast tänu tugevatele vihmasadudele aprilli lõpus ja mais, siis Yunnani provintsi tabas sajandi suurim põud. Eelmise aasta septembrist kuni selle aasta mai alguseni oli sademeid 60 % alla normi. Rohkem kui kaheksal miljonil inimesel puudus normaalne ligipääs joogiveele ning põllusaaduste häving moodustas mai lõpuks hinnanguliselt 2,5 miljardit USA dollarit (allikas: Nature).

Põud Hiinas:

 
ÄÄRMUSLIKUD TEMPERATUURID:

Ulatuslikud kõrgrõhualad Põhja-Ameerika kesk- ja idaosas tõid endaga kaasa ebatavalise kuumuse. Kuumalained jõudsid Kanadasse 23.-26. mail nii Ontariosse kui ka Quebeci. USAs Indiana, Illinoisi, Iowa, Wisconsini, Michigani ja Minnesota osariikides purustati 24. ja 25. mail mitmed kuupäevarekordid. Minneapolis ja Minnesotas tõusis temperatuur üle 32 °C. 24. mail purustati varasem rekord, 31 °C, mis pärines aastast 1875.

25. mail oli Timmins'is ja Kapuskasing'is Loode-Ontarios kõige soojem päev alates aastast 1955, mil hakati temperatuure mõõtma ja registreerima (allikas: Environment  Canada). Temperatuur küündis 34.6 °C-ni Timmins'is, mis on selle aastaaja kohta 15,6 °C üle normi. 26. maiks liikus kuumalaine itta, purustades sadu temperatuurirekordeid nii New Yorgis, Pennsylvanias, New Hampshires, Vermontis kui ka paljude teiste piirkondade rekordeid lõunas ja edelas.

Enne mussoonvihmade algust mai lõpus tabas Põhja- ja Ida-Indiat kuumalaine ning  kõrvetada sai suur osa riigist. Mitteametlik hukkunute arv seoses kuumalainega oli 134 (allikas: Reuters). Temperatuur olid keskmisest 10-15 % kõrgem üle kogu India, mis on kõige suurem temperatuuri tõus viimase 50. aasta jooksul (allikas: Buzzle). 26. maiks kerkis temperatuur Jalgaonis Maharashtra osariigis 49 °C-ni, kuid samal ajal jäi India pealinnas Delhis kõrgeimaks temperatuuriks 45 °C (allikas: BBC uudised).

ÜLEUJUTUSED:

Keenia esimesel vihmaperioodil, märtsist maini kestev nädalatepikkune vihmasadu kulmineerus üleujutuste ja mudalihetega, mis tapsid vähemalt 93 inimest ning hävitasid tuhandeid hektareid põlde (allikas: IRIN). Kuna üha rohkem on maha võetud metsi, et teha ruumi põlluharimisele, siis on mudalihked muutunud sealkandis igapäevasteks. Sel kevadel aset leidnud üleujutused on igatahes Keenia jaoks rängimad viimase kümne aasta jooksul (allikas: BBC News).

Tormiilm, mis liikus üle Ameerika Ühendriikide kagu- ja keskosa mai alguses, nõudis 29 inimese elu ning üleujutused hävitasid tuhandeid kodusid. Torm tõid kaasa kümneid keeristorme ja rekordkoguse vihma arvukates piirkondades Mississippis, Tennessees ja Arkansases. Esialgsed aruanded näitasid, et purustati enam kui 200 sajurekordit nii päeva-, kuu- kui ka kõigi aegade lõikes kõigis kolmes nimetatud osariigis. Riikliku ilmateenistuse teatel oli kõigi aegade suurim päevane sademete hulk 1. mail 120 mm. Järgmisel päeval see rekord purustati, saades tulemuseks 125 mm. Sajuhulga kogusumma, 246 mm, oli suurim kahepäevane sajuhulk antud piirkonnas alates arvepidamise algusest (aastast 1870). Nashvilles registreeriti suurim ööpäevane sajuhulk 2. mail, mis oli 184 mm. Eelmisel päeval mõõdetud sajuhulk jäi Nashville ajaloos kolmandaks: 161 mm. See tõi kaasa rekordi kahepäevase sajuhulga arvestuses, mis oli kokku 344 mm, kahekordistades eelmist arvestust (170 mm), mille tõi kaasa orkaan Fredrick 13. Ja 14. septembril 1979. Paduvihmade tõttu tõusid paljud jõed üle kallaste. Vastavalt kohaliku USA Geoloogiakeskuse teatele ületas erinevate jõgede tase Nashville piirkonnas ajalooliste 1927.a. ja 1975.a. üleujutuste taseme. Cumberlandi jõe vesi Nashvilles kerkis  15,80 m-ni 3. mail, ligi 3,7 m kõrgemale kui eelmiste üleujutuste ajal pärast 1960-ndaid, mil hakati aktiivselt tegelema üleujutuste piiramise projektiga  (allikas: AP). Ducki jõgi Centervilles, Tennessees, tõusis 14,4 m-ni, lüües vana rekordi, mis oli 11,7 m aastal 1983. Tennesse 95-st maakonnast kuulutati 52 kuberneri poolt  katastroofipiirkonnaks. Kentuckyis kuulutati katastroofipiirkonnaks 120-st maakonnast 73 piirkonda. Esialgse hinnangu kohaselt olid kahjud rohkem kui 1,5 miljardit USA dollarit (allikas: BBC News).

Üleujutused Nashvilles:

Tugevad vihmasajud Põhja-Afganistanis ja Lõuna-Tadžikistanis põhjustasid esimesel maikuu nädalal suuri üleujutusi, nõudes vähemalt 124 inimese elu ja jättes tuhanded pered koduta. Umbes 10 000 karilooma jäi kadunuks ja põllumaad hävines üleujutuste tõttu tuhandeid aakreid (allikas: Relief Web). Kuigi kevadel on üleujutused seal piirkonnas sagedased, ei olnud Tadžikistani ametnikud sellise suurusjärgu üleujutusteks valmis (allikas: AP).

16.- ja 17. mail sadas Lõuna-Poolas ja Tšehhi Vabariigis 24 tunni jooksul maha kuni 200 mm vihma (allikas: Reuters). Vihm ja tulvavesi põhjustas Poolas üleujutusi, mida polnud nähtud kümme aastat. Tulvaveed võtsid elu vähemalt 20 inimeselt ning sundisid tuhandeid oma kodudest lahkuma. Poola peaminister märkis, et kahju võib ulatuda 3 miljardi USA dollarini (allikas: Reuters). Kuigi Poola sai suurema osa tormikahjustusi, siis Tšehhi Vabariik, Slovakkia, Ungari ja Serbia olid samuti üleujutustest mõjutatud. Tuule kiiruseks mõõdeti Ungaris, Budapestis 110 km/h ehk üle 30 m/s.

Üleujutused Poolas:

Mai keskpaigas alanud ja kaks nädalat väldanud mussoonvihmad, lisaks troopilise tormiga Laila kaasnenud vihmad tõid kaasa suuri üleujutusi Sri Lankal. Vähemalt 28 inimest hukkus ja rohkem kui 500 000 inimest sai laastavate üleujutuste käigus kannatada (allikas: Colombo Page). Tugevad vihmasajud kestsid Sri Lanka lõunaosas kuni 22. maini.

Troopiline torm Laila:

16. mail vallandasid paduvihmad Kongo Demokraatliku Vabariigi idaosas Karisimbi vulkaani nõlval 4 m sügavuse ja 50-150m pikkuse maalihke. Maalihe läbis Kibiriga küla kiirusega enam kui 50 km/h (üle 20 m/s). Üheksateist inimest hukkus ja 27 jäi kadunuks. Vähemalt viis sarnase suurusjärguga mudalihet on esinenud samas piirkonnas alates 1950. aastast  (allikas: AFP).

SUUREMAD TORMID:

Aeglaselt liikuv tormiilm tõi 1. ja 2. mail kaasa mitu keeristormi Mississippis, Tennessees, Arkansas ja Kentuckyis, USA kaguosas. Kokku tekkis selle ajaga 45 keeristormi (allikas: NOAA). Üks inimene hukkus Arkansases, kui EF-3 tornaado tõi kaasa tuule kiiruse kuni 233 km/h (ehk ligi 100 m/s). Esialgne kahju oli nii suur, et ametnikud kuulutasid osariigis välja eriolukorra.

2. mail hukkus vähemalt 17 inimest ja 50 sai vigastada, kui rahe ja tugeva vihmaga kaasnes  äikesetorm Bangladeshis (Allikas: AFP).

8. mai tugevad äikesetormid ja paduvihmad nõudsid vähemalt 43 inimese elu Põhja-Indias. Torm kiskus välja sadu puid koos juurtega ning paljud inimesed olid sunnitud kodukohast põgenema, majad hävisid või jäid kadunuks (allikas: AFP). Rasked tormid on seal piirkonnas tavalised enne mussoonvihmade hooaega juunis.

Paduvihm ja keeristorm uputasid 5. mail Edela-Hiina linnavalitsuse Chongqingi. Ööpaeva jooksul sadas 157 mm vihma (allikas: ChinaNewsService). Vähemalt 70 inimest hukkus ja üle 190 sai vigastada. Ühe enim kannatanud paiga, Liangping maakonna ametnik  ütles, et see oli esimene tornaado,  mis on kunagi selles piirkonnas esinenud (allikas: AFP). Tormiilm kestis Lõuna-Hiinas praktiliselt terve mai. Mai lõpus kaotas tormide ja üleujutuste tõttu veel 45 inimest elu. Kokku mõjutasid tormid umbes 10 miljonit elanikku rohkem kui 13.-s Lõuna-Hiina provintsis ja linnas. Tänavune üleujutuste hooaeg algas üks kuu varem kui tavaliselt ning Hiina Rahvuslik Meteoroloogia Keskus seostas selle El Niño nähtusega (allikas: Xinhua News Agency).

Oklahomas ja Kansases hukkus kaks ja vähemalt 58 inimest sai vigastada, kui 10. mai tormine ilm tõi kaasa kümneid keeristorme ja pesapalli-suuruseid raheteri. Laialdasi kahjustusi ja purustusi põhjustanud torm sulges Interstate 40 maantee - suurima ida-lääne maantee, põhjustades kilomeetritepikkusi ummikuid (allikas: AP).

10. mai keeristorm Oklahomas:

TROOPIL ISED TSÜKLONID:

17. mail arenes selle aasta esimene troopiline tsüklon Põhja-India ookeanis Bengali lahes. Mitmesaja kilomeetrise läbimõõduga troopiline torm Laila saavutas 1. kategooria tormi tugevuse,  kus tuule kiirus ulatus 120 km/h (54 m/s). Mõjutades nii Sri Lankat kui ka Indiat, maabus torm 20. mail India kaguosas. See oli esimene torm, mis mõjutas riigi kaguosa peale kahtekümmet aastat. Indias hukkus vähemalt 56 inimest ja 75 000 olid sunnitud rannikualadelt lahkuma tugeva vihma ja tuule tõttu.

Troopiline torm Agatha, esimene tänavuse aasta Vaikse ookeani torm moodustus 24. mail Costa Rica läänerannikul. Maismaad tabas torm 29. mail Mehhiko piiril, Guatemala lähedal. Kuigi tuule kiirus ulatus vaid  72 km/h (32 m/s),  tõi aeglaselt liikuv torm endaga kaasa ligi meetrijagu vihma, mis sadas maha Guatemalas. Kõige rohkem inimelusid (180)  nõudiski torm Guatemalas, El Salvadoris ja Hondurases. Vaikse ookeani troopilise tsükloni tõttu evakueeriti oma kodudest rohkem kui 165 000 elanikku. Guatemala kesklinna tekkis rohkem kui 18 meetri laiune ja 60 meetri sügavune auk, neelates tänavaristmiku ja tehase. Guatemala jaoks oli see teine suurem katastroof lühikese aja jooksul.

29. mail Vaikse ookeani idaosas. NOAA satelliidipilt:



27. mail hakkas esimest korda pärast kümnendit purskama Pacaya vulkaan, paisates tuhka ja prügi kilomeetrite kaugusele, tappes kolm inimest ning sundides sadu inimesi põgenema. Gualtemala linna lennujaam -suuruselt kolmas lennujaam Kesk-Ameerikas- suleti 27. mail mitmeks päevaks, kuna lennujaam ja selle ümbrus oli kaetud kuni 80 mm tuhakihiga (allikas: AP).

Pacaya vulkaanipurse:

Eelmised artiklid:

Mai oli maailmas rekordiliselt soe (16.06.2010)

Aprill oli maailmas rekordiliselt soe (19.05.2010) Aprilli temperatuurianomaaliad (võrdluse aluseks aastad 1971-2000)Pilt: NOAA Tänavuse aprillikuu ja samuti aasta esimese nelja kuu maismaa- ja ookeani temperatuurid  olid terves maailmas rekordiliselt kõrged, teatab USA ilmateenistuse NOAA kliimauuringute keskus NCDC.

Märts oli maailmas rekordiliselt soe (23.04.2010) Märtsikuu temperatuurianomaaliad (võrdluse aluseks aastad 1971-2000)Pilt: NOAA Märtsis maailmas mõõdetud maa- ja merepinna temperatuurid tõstsid kuu soojuse poolest rekordite reas esimesele kohale, teatab USA ilmateenistus NOAA.

Veebruar oli maailmas rekordilähedaselt soe (16.03.2010)

Jaanuar oli maailmas soojuse poolest neljandal kohal ilmavaatluste ajaloos (15.02.2010) 2010. aasta jaanuari maismaa- ja ookeani pinnatemperatuurid olid 0.60 °C kõrgemad 20. sajandi keskmisest (12.0°C) ja said ilmavaatluste ajaloos alates 1880. aastast soojuse poolest neljanda koha, teatab USA ilmateenistuse kliimaandmete keskus NCDC.

Viimane kümmeaastak oli ilmavaatluste ajaloo kõige soojem (20.01.2010) NCDC: Temperatuurianomaaliad 2009. aastal (jaanuar-detsember) Aastad 2000-2009 olid USA riikliku kliimaandmete keskuse NCDC andmetel rekordiliselt soojad, kümmeaastaku keskmine temperatuur oli 20 sajandi keskmisest kõrgem 0.54°C.

Aasta 2010 võib tulla rekordiliselt soe (15.12.2009) Foto: Riho Kaur Briti kliimateadlaste arvates võib eelolev, 2010. aasta tulla  inimtekkelise kliimasoojenemise ja El Niño põhjustatud Vaikse ookeani mõõduka soojenemise koostöös ilmavaatluste ajaloo kõige soojem, teatab MetOffice. 


Arhiiv

Telefon: 6 565 655

E-post: ilm@ilm.ee

Rohkem: Kontakt | Reklaam